Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup k historii všech svých dotazů a odpovědí.
Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Inzerce

Inkontinence

Urologické vyšetření Nádor na ledvině Obrna lícního nervu Časté močení u dětí Roztroušená skleroza Noční pocení příčiny Operace prostaty Rakovina konečníku Ordinace 28.5.2010 redakce uLékaře

Močová inkontinence je definována jako bezděčný mimovolní odchod moči. Nic příjemného. Málokdo vypráví o takových problémech lidem na potkání. Důsledkem určité choulostivosti takových zdravotních obtíží je proto i časté otálení s návštěvou lékaře. Vyšetření i léčba může být přitom poměrně nenáročná a krátká.

bolest_penis
bolest_penis

Co to znamená?

Močová inkontinence je definována jako bezděčný mimovolní odchod moči. Nic příjemného. Málokdo vypráví o takových problémech lidem na potkání. Důsledkem určité choulostivosti takových zdravotních obtíží je proto i časté otálení s návštěvou lékaře. Vyšetření i léčba může být přitom poměrně nenáročná a krátká.

Pokud trpíte močovou inkontinencí, máte porušenou schopnost řízeného vyprazdňování močového měchýře. Ztrácíte schopnost zabránit odchodu moče, i když se ji snažíte v měchýři udržet. Jakmile pocítíte potřebu močit, Vaše tělo vysílá do močového měchýře signál k uvolnění. Moč se vylučuje po uvolnění svěrače močové trubice a stažení svalů močového měchýře. Porucha tohoto mechanismu je spojena s inkontinencí.

#IMG#

Čím je inkontinence způsobena

Příčinou močové inkontinence je nejčastěji porucha funkce svěračů - svalů bránících samovolnému odtékání moče z močového měchýře. V průběhu života výkonnost svěračů postupně klesá. I když neschopnost udržet moč není normální součástí stárnutí, postihuje nemoc častěji starší osoby a hlavně ženy.

V každém věku a u každého pohlaví má močová inkontinence jinou nejčastější příčinu. U dětí je pomočování způsobeno nejčastěji nezralostí nervového systému, který neumí složitý proces močení závislý na vůli ještě zcela suverénně ovládat. Mnoho lidí se domnívá, že je u dítěte každé pomočování důsledkem špatné výchovy. To je omyl.

Enuréza (noční pomočování) není u dětí před sedmým rokem věku ničím výjimečným. Výskyt pomočování je častý dokonce i v dospívání. Lékařské studie uveřejněné ve Spojených státech odhadují procento dětí trpících nočním pomočováním na 10 % až 20 % ve věku 6 let a 2 % až 6 % ve věku 15 let.

U mladších zdravých žen je nejčastější poruchou postihující močový měchýř tzv. stresová inkontinence. Dochází k ní při mechanickém tlaku na stěnu měchýře V důsledku prudkého zvýšení tlaku dochází k úniku moče přes oslabený svěrač močové trubice. Za normální okolností působí svěrač jako ventil, který měchýř zespoda uzavírá. Ke zvýšení tlaku na měchýř dochází i při tak banálních každodenních situacích jako je smích, kašel nebo kýchání.

Množství moči, která takto uniká, se pohybuje od několika kapek až k proudu moči. Častější je tato porucha u žen provozujících fyzicky náročnější sporty. Odhaduje se, že dokonce až polovina mladých žen trpí příležitostnou stresovou inkontinenci. Při prvním těhotenství má stresovou inkontinenci dokonce více než polovina žen a v průběhu dalšího těhotenství ji pozorují až čtyři z pěti žen.

Početně nejvýznamnější skupinou postiženou inkontinencí jsou starší ženy. U žen starších 65 let se její výskyt odhaduje na 12 až 14 %. Příčina není jednotná. Na mimovolním odchodu moče se podílí více faktorů. Nejvýznamnější je patrně přirozené ochabnutí svalstva, které již není schopno krátkou močovou trubici dostatečně pevně uzavřít.

U starších mužů patří k hlavním příčinám inkontinence zvětšená prostata. S udržením moči má problémy zhruba desetina mužů starších 65 let. Nejčastěji se jedná o tzv. zbytnění prostaty, které působí pestrou a charakteristickou směsicí obtíží spojených s močením. Močovou inkontinenci vyvolávají zpravidla až pokročilejší stádia této nemoci.

Schopnost řízeného vyprazdňování může být poškozena i četnými neurologickými chorobami. Jednou z nejčastějších neurologických příčin je tzv. roztroušená skleróza. Poruchami vyprazdňování močového měchýře trpí dokonce většina těchto nemocných.

Další příčinou inkontinence může být mozková obrna, úrazy páteře spojené s poraněním míchy a jiné neurologické choroby. Někdy je vlastní příčinu stanovit nepodaří, ani zde však není medicína bezradná a dokáže většinou účinně pomoci.

Jak se inkontinence projevuje

Příznaky inkontinence je možno pro zjednodušení rozdělit do dvou základních skupin - na obstrukční a iritační. K obstrukčním příznakům patří opožděný začátek močení, odkapávání moči, přerušovaný proud moči, slabý proud moči a pocit nedostatečného vyprázdnění. Iritační příznaky zahrnují močení v noci, nutkavé močení, časté močení a bolesti při močení. Vždy se jedná o samovolný a nechtěný odtok moče, byť by to bylo jen pár kapek.

Z hlediska průběhu má inkontinence dvě hlavní formy. Močové inkontinence mohou být akutní (tj. náhlé a krátkodobé) nebo chronické (tj. dlouhodobé). Akutní inkontinence je ve většině případů příznakem jiné nemoci (např. zánětu močových cest). Může být způsobena i vedlejšími účinky léků jako jsou například diuretika (močopudné látky) nebo sedativa (zklidňujících léky). Léčba této inkontinence spočívá v odstranění základní příčiny.

Chronická inkontinence se dělí do dalších skupin. Nejznámější jsou dvě první. Možná jste již s těmito názvy setkali. Jsou to - stresová a urgentní (nutkavá) inkontinence. Oba typy se mohou vzájemně kombinovat. Rozlišení těchto typů je důležité jak z hlediska další prognózy, tak i vlastní léčby.

Stresová inkontinence je spojena s mimovolním pomočováním při náhlém zvýšení tlaku v břiše. Objem moči se pohybuje od několika kapek až k odtoku značného množství moče. K pomočení obvykle dojde při zakašlání, kýchnutí, smíchu (odtud i rčení - Počurala se smíchy) nebo náhlém zvednutí těžkého předmětu.

Urgentní (nutkavá) inkontinence je neschopnost ovládnout měchýř dostaví-li se nucení močit. Postižená osoba nestihne doběhnout na nejbližší toaletu. Tato inkontinence je zpravidla spojena s odtokem většího množství moče. Příčinou těchto obtíží může být zvětšená prostata, infekce, nádor močového měchýře, úraz míchy, roztroušená skleróza nebo jiné neurologické postižení.

K inkontinenci moče může docházet i v důsledku přeplněného močového měchýře. Nejčastějším projevem je trvalé odkapávání moče. Příčinou je nejčastěji zbytnělá prostata, roztroušená skleróza nebo cukrovka.

Jak z trapné situace

Mimovolný odtok moči v dospělosti je pro mnohé z nás nepříjemným překvapením. Neschopnost spolehlivě ovládat základní tělesné funkce nám může připadat ponižující a stává se tak velmi intimním problémem. Mnohé ženy řeší v první fázi obtíže menstruačními vložkami. Mají většinou vysledováno, kterým situacím předcházet. Vyhýbají se kašli, smíchu, prudkým pohybům, zvedání těžších předmětů.

Jistě lze tímto způsobem zabránit ojedinělým trapasům, v žádném případě se však nedá takto řešit problém dlouhodobě. Pokud obtíže trvají a obtěžují, měli by být konzultovány s lékařem.

Inzerce

Jak může pomoci lékař

I když Vás může močová inkontinence uvádět do rozpaků, je třeba o ní informovat včas informovat svého lékaře. Mohlo by se jednat o příznak jiné nemoci, jejíž zanedbání způsobí problémy daleko větší. Úspěch léčby závisí zejména na příčině inkontinence. Léčení, které je účinné u jednoho pacienta, nemusí být stejně účinné u jiného. Lékař se Vás nejdříve podrobně vyptá na vznik, trvání a charakter obtíží. Na základě popisu obtíží je možné určit přesný charakter inkontinence.

Vlastní vyšetření spočívá v prohlédnutí břicha, pánve a konečníku a pečlivém neurologickém vyšetření. U žen by mělo být provedeno základní gynekologické vyšetření. Při inkontinenci se většinou provádí i vyšetření konečníku k posouzení dostatečnosti svěrače. U mužů je tímto způsobem vyšetřena prostata. Muž se změnami prostaty bývá odeslán k odbornému urologickému vyšetření.

Dalším vyšetřením je ultrazvuk. Umožňuje prohlédnutí základních poměrů v pánvi - močový měchýř, prostatu, dělohu, močovody a ledviny. Může být zjištěna tzv. retence moče v močovém měchýři, tj. množství, které zůstává v měchýři bezprostředně po vymočení. Pokud je toto množství větší, je nutná další léčba.

Před vlastní léčbou je důležité vyloučení přítomnosti močové infekce. Pokud je močová infekce přítomna, musí se léčit. Často se totiž stává, že po vyléčení zmizí i problémy s mimovolním únikem moče.

Vyšetření nazývané uroflowmetrie zjišťuje rychlost průtoku moče močovou trubicí. Umožňuje posoudit přítomnost překážky ve výtokové části měchýře nebo sníženou schopnost vyprazdňovaní. Uroflowmetrie se provádí při podezření na zbytnění prostaty nebo zúžení močové trubice. Jediné co při něm musíte podstoupit, je klidně se vymočit do předem určeného místa.

K posouzení zdatnosti svalů pánevního dna Vám může lékař předepsat tzv. EMG vyšetření. Jedná se o tzv. elektromyografii. Měří se při ní elektrická aktivita svalů pánevního dna v průběhu močení. Přístroj tyto hodnoty snímá pomocí malých snímačů nalepených do oblasti hráze po způsobu akupunktury.

Pokud je pomocí těchto a dalších vyšetření zjištěna příčina inkontinence, může být zahájena odpovídající léčba. Jednotlivé typy zahrnují široké spektrum léčebných zákroků. Mohou se týkat jednoduchých poučení od nácviku posilování svalů pánevního dna, až po větší operační zákroky. Každá metoda má své přesné místo. Způsob léčby závisí na volbě lékaře a souhlasu pacienta.

Co neovlivníte

Mimovolní odchod moče může být nepříjemnou komplikací po některých operacích předstojné žlázy. Týká se to především rozsáhlých výkonů prováděných pro rakovinu prostaty. Inkontinence může být i natolik vážná, že je nutné zavést trvale močovou cévku. Tyto případy nejsou naštěstí příliš časté a většinou je jim možné předejít pravidelnými lékařskými prohlídkami.

Co můžete udělat sami

Jednou z možností, jak přesně určit počet a průběh příhod úniku moči je vedení tzv. mikčního diáře. Psaní tohoto diáře je poměrně jednoduché, přitom může lékaři významně pomoci v odhalení příčiny i volbě vhodné léčebné strategie. Mikční diář může ukázat i míru léčebného efektu.

Vedení diáře spočívá v pravidelném zapisování denního příjmu tekutin, frekvenci močení a množství vymočených porcí, případně situace, kdy došlo k nechtěnému úniku moče. Přijímané tekutiny by neměly obsahovat kofein nebo alkohol, což jsou látky, které dráždí močový měchýř a mohou tedy inkontinenci zhoršovat.

Hrozí Vám vznik inkontinence

U žen i mužů představuje hlavní riziko pro vznik močové inkontinence věk. S přibývajícími lety roste riziko onemocnění mužské prostaty i porucha svěračů močové trubice. Obě tyto změny mohou vést k poruchám vyprazdňování močového měchýře a jak se ukazuje, jsou to také příčiny nejčastější.

Časté otázky:

Může inkontinence vymizet spontánně?

Ano. Především inkontinence, která vznikla v souvislosti s jiným onemocněním (např. infekcí močových cest) zpravidla odeznívá spolu se základním onemocněním. Také inkontinence známá jako enuréza tedy noční pomočování mizí obvykle bez cizí pomoci do sedmého až desátého roku života a nevyžaduje proto většinou zvláštní péči.

Stává se mi, že se při smíchu občas trochu pomočím. Mám se přestat smát?

Patrně se u Vás jedná o tzv. stresovou inkontinenci vyvolanou náhlým zvýšením tlaku v dutině břišní. Mimovolní únik moče vyvolává nejen smích, ale i kašel, kýchání, skákání. Jistě není možné a ani žádoucí předcházet inkontinenci moče zákazem všech těchto činností. Spíše než prevence je zde na místě vhodná léčba, se kterou Vám jistě nejlépe poradí Váš lékař. Na začátek je vhodné posilován svalů pánevního dna. 

Může se inkontinence moče zhoršovat?

U většiny typů inkontinence moče dochází časem ke zhoršení. Důležitá je proto včasná odborná pomoc. Přestože jsou tyto problémy pro mnohé z Vás poněkud choulostivé, neostýchejte se a návštěvu lékaře zbytečně neoddalujte. Toto onemocnění není nijak výjimečné, existuje mnoho způsobů, jak od obtíží účinně pomoci.

Dá se inkontinence moče nějak operovat?

Pro častý typ močové inkontinence u starších žen se již několik let s úspěchem používá poměrně jednoduchá operační metoda. Zavádí se při ní speciální tzv. TVT páska za stydkou kost. Na pásku se zavěsí močová trubice a zvýší se tak tlak, který musí močový měchýř při vyprazdňování překonávat. Výkon je nenáročný a dokázal již pomoci mnoha ženám.

Může být projevem inkontinence i krev v moči?

Krev v moči je vždy varovným příznakem, který musí být dále odborně vyšetřen. V žádném případě to není obvyklý jev spojený s močovou inkontinencí. Tento příznak je důsledkem jiných, často závažných onemocnění, lékařské vyšetření je nezbytné.

Jak dlouho obvykle trvá léčba inkontinence?

Délka léčby závisí na mnoha faktorech. Rozhoduje typ inkontinence, celkový zdravotní stav pacienta i jeho spolupráce s lékařem. Vyjmenovat všechny možnosti by byl asi úkol přesahující obvyklý rámec textu. Konkrétní prognózu je nejvhodnější konzultovat se svým lékařem.

Může se inkontinence vyskytnout i po operaci prostaty?

Operace předstojné žlázy vykonávané pro tzv. zbytnění prostaty nejsou většinou s touto komplikací spojeny. Častěji se mohou obtíže s udržením moče vyskytnou pro radikálních výkonech odstraňujících prostatu pro zjištěný nádor a i ty většinou časem vymizí.

V dětství jsem dlouho trpěla nočním pomočením. Hrozí mi tyto problémy i ve stáří?

Souvislost mezi enurézou v dětství, pokud tato spontánně ustoupila, a inkontinencí ve stáří není známa. V pozdějším věku se může inkontinence vyskytnout ovšem i nezávisle na předchozích potížích v dětství.

Trpím močovou inkontinencí. Kam bych se měla obrátit?

Léčbě inkontinence se věnují dvě odborné skupiny lékařů. Na jedné straně jsou to urologové pečující o vylučovací soustavu mužů a žen a na druhé gynekologové věnující se ženské inkontinenci jako gynekologickému onemocnění. Oba specialisty můžete navštívit bez předchozího doporučení, čímž je vyhověno i určité diskrétnosti, kterou tato problematika vyžaduje.

(mar)

Doporučujeme

Čtěte více

Infekční choroby neznají hranice, buďte ve střehu!

O některých infekčních nemocech si už odborníci mysleli, že patří jen do učebnic...

Infekční komplikace atopického ekzému

Ekzém není jen nepříjemný, může být i nebezpečný. Třeba v případě, že jeho léčbu...

Infekční mononukleóza

Infekční mononukleóza je horečnaté onemocnění spojené s angínou, zduřením krčních...

Infekční žloutenkou se od psa nenakazíte, z kostky ledu ano

Infekční žloutenka neboli virová hepatitida A je akutní virové onemocnění jater,...

Informace k tématu prasečí chřipky

Vzhledem k výskytu prasečí chřipky ve světě poskytujeme občanům informace, které...

Informace o pylech hledejte na internetu

Počátky monitorování výskytu pylů v ovzduší sahají do roku 1873, kdy doktor...

Informujte pacienty

Pro mnoho lidí je chřipka totéž co nachlazení nebo angína. To je ale obecně...

Infrasauna pomáhá kardiakům snížit tlak

I nemocní se srdcem si mohou v zimních měsících dopřát řadu relaxačních metod,...

Inhalace bylinek může alergikovi pomoci. Nebo také ohrozit jeho život

S postupujícím jarem a blížícím se létem stále více přibývá i „nachlazených“...

Injekční aplikace drog je nebezpečná pro narkomana i jeho okolí

Nitrožilní aplikace drog a omamných látek patří mezi nejrizikovější způsoby...

Inkontinence

Inkontinencí moči je označován stav, při němž člověk není schopen sám vědomě...

Inkontinence není ostuda. Řešit se dá účinně a diskrétně

Neschopnost udržet moč trápí mnoho lidí. Není to ostuda, ale je to problém,...

Inkontinence po léčbě rakoviny prostaty: Přestaňte se stydět a začněte bojovat!

Mezi nepříjemné vedlejší následky terapie rakoviny prostaty patří inkontinence....

Inline skating: zranění bolí, raději jim proto předcházejte

Sportovní aktivita zvaná inline skating se v posledních letech těší velké popularitě....

Inteligentní budík sám určí nejlepší čas na probuzení

Ranní probouzení je většinou první věcí, kterou každý den uděláme. A často nepatří...

Intenzivní trénink ušetří čas. Nepomůže ale s vysokým cholesterolem ani obezitou

Malá fyzická kondice a dlouhodobý nedostatek tělesné aktivity jsou faktory,...

Interní vyšetření

Interní vyšetření je soubor lékařských úkonů prováděných za účelem stanovení...

Interrupce

Mnoho žen se po prodělaném potratu potýká s velkými výčitkami svědomí, sužuje...

Interrupce nemusí být překážkou dalšímu těhotenství

V dnešní době je umělé přerušení těhotenství bezpečným zákrokem a komplikace...

Interrupce: Jak vysoké je riziko za život bez dítěte?

Zbavit se nechtěného dítěte. Pro jedny vítaná možnost řešení obtížné životní...

Naposledy přečtené dotazy z poradny

Alkohol po očkování

Dobrý den, včera jsem byla na 4. dávce očkování proti encefalitidě (přeočkování)...

Artroza kolene

Dobrý den, pane doktore, mám zjištěnu artrózu L kolene 2.-3. st. Před 20 ti...

Bolesti hlavy, brnění končetin

Dobrý den . Trápí mě dlouhodobě menší potíže . Sestra mé matky měla nádor...

Snažíme se otěhotnět

Dobry den,od kvetna jsem vysadila prasky (s přítelem se snazime o miminko)....

Narušená psychika - točení hlavy, brnění končetin, svalová slabost

Vážená paní doktorko, cca před 2 měsíci se mi začala lehce točit hlava, poté...

Nádor dutin

Dobrý den byl jsem na rtg dutin a mám zastrenou levou stranu chtěl jsem se zeptat...

Drolení zubů

Dobrý den, mám dědičně špatné zuby a mám s nimi stále nějaké problémy... v posledních...

Mírné krvácení uprostřed cyklu

Dobrý den, je mi 26 let a s přítelem se od února snažíme o miminko. Hormonální...

Cysta ve vagine???

Dobrý den Dnes jsem si objevila při vchodu do pochvy bulku v podobě zluto bílé...

Brnění končetin a zhoršená psychika

Dobrý den, je mi 23 let a již půl roku mě trápí tentýž problém. Brnění končetin....

Vyhřezlá ploténka

Dobrý den, prosím o radu. Mám několik let problémy se zády, které se stále...

Svědění kolem konečníku a pochvy

Dobrý den, mám pres den svědění konečníku ale i svědění kolem pochvy, mohli...

Motání hlavy po alkoholu

Dobrý den, mám takový dotaz, čím by to mohlo být. Dříve se mi to vůbec nestávalo,...

Volna tekutina v male panvy

Dobry den,prosim vas o radu.dneska jsembyla na ul vysetreni ohledne toho ze...

Prášky na bolest zad

Dobrý den.chtěla jsem se zeptat jake prášky proti bolesti zabírají pri skriplim...

CYsta vaječníku a zpoždění menstruace

Dobrý den, pan gynekolog mi našel na prave strane cystu poprvé jsem to dostala...

Sludge ve žlučníku

Vážená paní doktorko, předem se omlouvám, pokud můj dotaz je zaslán špatně,...

Preejakulát a otěhotnění

Dobrý den, tento dotaz tu byl už nesčetněkrát, ale zajímalo by mě, jestli je...

Krev a bolest konečníku

Dobrý den.Občas mě trochu bolí,jako by tlačí konečník(i v klidu).Jednou tak...

Dědičnost schizofrenie ?

Dobry den, chci se zeptat, zda se genetickym vyšetřením zjisti také dispozice...

Inzerce
Poslat e-mailem
Inzerce
×