#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS#
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup k historii všech svých dotazů a odpovědí.
Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Nákazy z pískovišť (1. díl)

Medicína 28.5.2007

A už je to zase tady. Venku je slunečno a rodiče vyrážejí se svými ratolestmi do parků a zahrad na pískoviště. V tašce kyblíček, lopatičku a bábovičky a pohoda je dokonalá. Avšak i tato nevinně vyhlížející záležitost, jako je hra na pískovišti, se může rázem změnit v noční můru. Opravdu nechci odrazovat rodiče od návštěv pískovišť, tento článek by vás měl pouze upozornit na rizika, která tato místa mohou skrývat.

Děvčata, děti, hra,skluzavka,
Děvčata, děti, hra,skluzavka,

#IMG#

Je třeba vzít v úvahu, že parky a zahrady nenavštěvují jen rodiče s dětmi, ale i pejskaři čili chovatelé psů. Bohužel, mnohým z nich nevadí, že se jejich šampión klidně venčí na místech určených pro hru dětí. Psí, ale i kočičí exkrementy mohou být zdrojem mnoha parazitárních infekcí

Toxokaróza

Původcem této parazitární nemoci je larva škrkavky kočičí a psí –Toxocara cati, Toxocara canis. Jen u nás je tímto parazitem promořeno 10-20 % obyvatelstva. Zdrojem nákazy jsou psi a kočky, a to i ti domácí. Udává se, že je touto infekcí nakažena polovina koček a 18 % psů.

Tato zvířata vylučují vajíčka škrkavek ve svých výkalech. Tato vajíčka mají dlouhou životnost a jsou poměrně odolná.

Vývojový cyklus

Takže vykálí-li se takto nakažený pes či kočka např. do pískoviště, může dojít k tomu, že dítě, které si sem přijde hrát, si do exkrementu sáhne. A vzhledem k tomu, že děti často a rády si strkají ruce do úst, je velmi pravděpodobné, že se infekcí nakazí. V trávicím traktu dítěte se z vajíčka vylíhne larva, která se přes stěnu střeva dostane krevní nebo lymfatickou cestou do různých vnitřních orgánů.

Příznaky

Podle toho, který orgán je napaden, jsou přítomny různé příznaky. Dítě může mít teploty, nevolnost, zvracení, bolesti břicha či hlavy, vyrážku na těle. Vycestují-li škrkavky do plic a průdušek, může být příznakem bronchitida, kašel. Vzácně může být postiženo i srdce či mozek. Postižení oka může vést až ke slepotě.

Diagnóza a léčba

Na nemoc je třeba myslet při výskytu příznaků a typických změnách v krevním obraze. Diagnóza se potvrdí sérologickým vyšetřením. Léčí se antiparazitiky po dobu 10-14 dnů.

Doporučujeme

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS##MICRODATA#