#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS#
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup k historii všech svých dotazů a odpovědí.
Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Rhinoskopie

Ordinace 29.4.2008

Rinoskopie je vyšetření obou nosních dutin pomocí jednoduchého nástroje - Hartmannova nosního zrcátka. Nosní dutiny jsou tvořeny nosním vchodem (prostor okolo nosních průchodů), nosní přepážkou (chrupavčitá ploténka oddělující pravou a levou nosní dutinu) a vlastním prostorem dutin, rozděleným na horní, střední a dolní část. Vyšetření obvykle provádí lékař se specializací ORL (uší nosní krční).

dívka
dívka

Nástroj na vyšetření

K vyšetření nosních dutin lékař se používá Hartmannovo rozvírací nosní zrcátko. Nosní zrcátko je jednoduchý kovový nástroj, na jehož konci jsou rozevírající se branže. Branže se zavádějí do nosního vchodu a lékař je poté oparně rozevírá tak, aby se pro něj prostory nosní dutiny staly pohledu přístupné. K vyšetření používá ještě světelný zdroj (lampičku, baterku apod.).

Při jakých problémech je nutná rhinoskopie?

Nejčastěji pacienti přicházejí s těmito problémy: krvácení z nosu, úraz, chronická rýma, poruchy nosní průchodnosti způsobené. Krvácení z nosu je nejčastěji způsobeno cévou na povrchu sliznice, která začne krvácet. Může také nastat jako následek úrazu v obličejové krajině. Opakované krvácení z nosu může být příznakem jiné choroby, např. vysokého krevního tlaku, proto máte-li takovéto potíže, navštivte svého obvodního lékaře. Chronická rýma je rýma trvající déle než tři týdny. Příčiny jsou různé. Často to jsou opakované záněty v obličejové oblasti nebo dlouhodobý kontakt s některými chemikáliemi nebo alergeny (látky bílkovinného původu vyvolávající alergickou reakci). Polypy si můžete představit jako oválné stopkaté útvary v nosních dutinách. Vznikají obvykle v důsledku chronických zánětů nosu. Pokud se zvětšují, mohou způsobit nosní neprůchodnost, změnu hlasu a být příčinou chrápaní. Dají se operací odstranit. V nosních dutinách může vzniknout i nádor, který nemusí být dlouhou dobu rozpoznán. Může se například projevit jednostrannou nosní neprůchodností nebo krvácením.

Mám mít z vyšetření strach?

Vyšetření nosních dutin je trochu nepříjemné, ale rozhodně se dá vydržet. Vyšetření trvá zhruba 5-10 minut.

Jak probíhá vlastní vyšetření?

V první fázi vyšetření Vám lékař vyšetří pohledem nosní vchod. To udělá tak, že nadzvedne špičku Vašeho nosu vzhůru. Tímto manévrem odkryje svému pohledu Váš nosní vchod, který pečlivě prohlédne. Poté zavede Hartmannovo nosní zrcátko. Vyšetření se provádí v sedě. Lékař Vás vyzve, aby jste se díval vpřed a zavede trychtýřovitý konec vyšetřovacího nástroje do Vašeho nosního vchodu. Poté branže přístroje rozevře a díky tomu lékař může prohlédnout dolní a částečně střední část nosního průchodu. Následně Vás lékař požádá, aby jste hlavu zaklonil a vyšetří horní nosní průchod.

Jiná možnost

Vyšetření pomocí Hartmannového nosního zrcátka neumožní z anatomických poměrů vyšetřit celou horní oblast nosních dutin. K tomu je zapotřebí tzv. zadní rinoskopie. Ta se provádí pouze na pracovištích ORL. K vyšetření nosních dutin je možno použít též některé ze zobrazovacích metod např. RTG, CT nebo magnetickou rezonanci.

kas

Doporučujeme

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS##MICRODATA#