#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS#
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup k historii všech svých dotazů a odpovědí.
Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Vitamín B1

Ordinace 30.7.2008

Co bychom měli vědět o vitamínu B1?

měření pasu
měření pasu

Beri - beri

Tak se jmenuje choroba, která vás postihne, pokud budete trpět úplným nedostatkem tohoto vitamínu. V současnosti se vyskytuje v zemích, kde není samozřejmostí pestrá strava. Název nemoci vystihuje poruchu chůze, která je pro ni příznačná. Beri beri znamená v jednom z jazyků používaných v Indii “ovčí chůze”.

Nervy, energie a tak dále

Thiamin je nezbytnou součástí asi třiceti enzymů. Má významný vliv na energetickou přeměnu v buňkách. Je tedy potřebný především pro neporušenou funkci nervového systému, srdce, ledvin a trávicího systému. Dále je důležitý pro přeměnu cukrů, alkoholu a rozvětvených mastných kyselin.

Odkud ho získám

Klíčem k dostatečnému příjmu vitamínu B1 je přirozená pestrá strava. Dostatek thiaminu získáte z celozrnných obilovin, semen, luštěnin, kvasnic, masa, vnitřností a mléčných výrobků. Jelikož tepelnými úpravami a dlouhým stáním se vitamin B1 ničí, je dobré konzumovat čerstvé, nerafinované potraviny.

Když je ho málo

Při nedostatku vitamínu B1 budete postiženi poruchou funkce nervů; slabostí, brněním a pocitem znecitlivění končetin, zhoršením celkového stavu. Při úplném chybění vitaminu B1 (avitaminóze) se objeví poruchy srdeční činnosti, chůze, psychiky, záněty nervů, otoky a ztráta citlivosti v končetinách. V naší republice avitaminóza v podstatě nehrozí. Nedostatek vitamínu B1 vás však může postihnout, pokud máte poruchu jeho vstřebávání (při opakovaném dlouhodobém zvracení, alkoholismu, nemocech trávicího systému), při onemocněních nervů, hladovkách, chronické hemodialýze a chudokrevnosti.

Přebytek vitamínu B1

Přebytek a toxické působení by bylo naprostou výjimkou, neboť “nadbytečné” množství se vylučuje z těla. Nicméně při vysokém příjmu tohoto vitamínu byly popsány bolesti hlavy, svědění pokožky, slabost, pocení a nevolnost.

Potřeba

Jak již bylo řečeno, pokud se stravujete v duchu zdravé a pestré výživy, neměli byste mít nedostatek tohoto vitamínu. Pokud však trpíte například chronickým nervovým onemocněním, užíváte antikoncepci (která zvyšuje potřebu nejen vitamínu B1, ale celého komplexu vitamínů skupiny B), jste hemodialyzováni nebo máte-li onemocnění trávicího systému s poruchou vstřebávání, užívání vitamínu B1 by vám rozhodně nemělo uškodit. V těchto případech se vitamin B1 předepisuje jako lék. Zvýšená potřeba je také v těhotenství.

  • Denní doporučená dávka pro dospělé = 0,8-1,2 mg pro muže a 0,6-1,1mg pro ženy
  • Doporučená denní dávka pro děti ve věku 3-14 let = 0,7-1,0 mg a ve věku 1-3 roků 0,5 mg
  • Doporučená denní dávka pro těhotné ženy = 1,5 mg

Doporučujeme

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS##MICRODATA#