Těhotné ženy chrání očkováním i své dítě

S blížící se chřipkovou sezonou lékaři začínají bít na poplach a nabádat k podzimnímu očkování. Kromě praktických lékařů a epidemiologů, kteří toto mají v popisu práce, se letos ozvali i gynekologové, alespoň ti američtí. Neočkované těhotné ženy jsou prý vystaveny zvýšenému riziku komplikací, a navíc mu vystavují i své dítě. Co na to říkají jejich čeští kolegové?

Očkovat ve druhé polovině těhotenství...

Podle současných tuzemských doporučení není vhodné očkovat těhotné ženy v prvním trimestru, pokud to není nezbytně nutné. Výjimku tvoří ženy zvláště ohrožené, tedy ty, které trpí chronickým onemocněním dýchacích cest, srdce nebo mají například diabetes. Pro ostatní těhotné ženy je vhodnější očkování až ve druhém nebo třetím trimestru těhotenství. Také u nás někteří lékaři uznávají, že těhotné ženy jsou více ohroženy následnými komplikacemi při chřipkové infekci a ve druhém a třetím trimestru by měly očkování důkladně zvážit.

Očkováním chráníte i své dítě
Očkováním chráníte i své dítě

V Americe vidí chřipkovou epidemii ještě o něco dramatičtěji. „Očkujte se tak brzy, jak je to jen možné! Chráníte tím nejen sebe, ale i své dítě!“ prohlašuje Americké kolegium porodníků a gynekologů. Co na to říká statistika? Podle propočtů amerických úřadů onemocní každý rok chřipkou přibližně jedna pětina americké populace. U nás se chřipkovým virem nakazí ročně více než milion lidí, tedy asi jedna desetina populace. Úmrtí způsobených chřipkou či jejími komplikacemi je v Americe ročně zhruba 36 tisíc, u nás se číslo pohybuje mezi 1000 a 1500.

I léčba chřipky má svá rizika...

Podle starostlivých amerických gynekologů jsou těhotné ženy obzvláště náchylné k chřipkové infekci, která představuje nebezpečí nejen pro ně samotné, ale i pro jejich plod. V těhotenství může být problematická také léčba chřipkové infekce. Mnoho léků, za jiných okolností běžně používaných, se v těhotenství podávat nesmí buď vůbec nebo je jejich užívání spojené s určitými riziky pro zdravý vývoj plodu. Například antivirotika běžně předepisovaná v léčbě chřipky nebyla nikdy na těhotných ženách testována, nikdo proto nemůže přesně vědět, zda jsou pro ně a jejich dítě bezpečná.

Očkováním v těhotenství chráníte i své dítě...

Zastánci očkování těhotných přidávají ještě jeden argument. Pokud matka podstoupí vakcinaci během těhotenství, vytvořené protilátky přejdou skrze placentu také na její dítě, a to bude chráněno před nákazou i během prvních šesti měsíců života, kdy ještě samo očkováno být nemůže.

(vek)

Líbí se vám článek?
-4 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
  • Boule u konečníku. Chtěl bych se zeptat co to je ?..Mám to cca týden..Na dotek...
  • Rakovina konečníku Asi 2 měsíce mám bolesti v oblasti konečníku (tlak),více na...
  • Osteochondróza Mám diagnózu Osteochondróza - Scheurmannova choroba 3.stupně...
  • Dyshidrotický ekzém Chcela by som sa opítať na Dyshidrotický ekzém aká je...
  • Vysoké jaterní testy Vážený pane doktore, obracím se na Vás s následujícím...
  • Opar Chtěl bych se zeptat udělal se mi podkozní opar na obličeji a přítelkyni...
 
Naposledy čtené: