PICSI – metoda, která dokáže při umělém oplodnění napodobit přírodu!

  • Redakce uLékaře.cz
  • 4.5.2016
  • Aktualizace: 4.5.2016
  • uLékaře.cz

Injekční vpravení předem vybrané spermie do vajíčka je na poli reprodukční medicíny významným objevem. O tzv. metodě PICSI se však stále živě diskutuje. V čem je její jedinečnost?

Injekční vpravení předem vybrané spermie do vajíčka je na poli reprodukční medicíny významným objevem
Injekční vpravení předem vybrané spermie do vajíčka je na poli reprodukční medicíny významným objevem

Injekční vpravení předem vybrané spermie do vajíčka (preselected intracytoplasmic sperm injection neboli PICSI) je nová metoda výběru nejvhodnější spermie pro oplození vajíčka při umělém oplodnění. Volba spermie je přitom velmi důležitá. Čím je kvalitnější, tím větší je šance na úspěch.

Kdo se chytí, vyhraje

Při metodě PICSI se spermie vybírají podle toho, jak snadno se přichycují na chemickou sloučeninu hyaluronan – ta se přirozeně vyskytuje v obalu vajíčka. Jde vlastně o využití výběru spermií, který probíhá při přirozeném oplození. Při něm v ejakulátu proniká do pohlavních orgánů ženy velmi velké množství spermií různé kvality. Ovšem jen ty nejlepší se dostanou až k vajíčku a jsou schopné se na něj přichytit. Zde se tedy napodobuje přirozená selekce, která velmi dobře funguje. Schopnost spermií přichytit se na hyaluronan totiž velmi dobře vypovídá o jejich celkových vlastnostech. PICSI probíhá v Petriho misce, jejíž dno je pokryto gelem s drobnými částečkami hyaluronanu. Do této misky se umístí sperma, z nějž se na hyaluronan navážou ty nejkvalitnější spermie. Ty jsou pak vybrány k zavedení do vajíček.

Některé otázky zodpoví až čas 

Klasická metoda výběru vhodných spermií je založena na zhodnocení jejich vzhledu. Je limitovaná tím, že i spermie s genetickými abnormalitami někdy vypadají zcela normálně. PICSI naproti tomu umožňuje vybírat podle schopnosti oplodnit vajíčko. Navíc je tento způsob testování jednoduchý a snadno proveditelný. Zatím nejsou známy žádné nevýhody injekčního vpravení předem vybrané spermie do vajíčka. Jediným slabým článkem je fakt, že je tato metoda v praxi využívána teprve krátkou dobu. Proto ještě není dostatečně zhodnocena její účinnost, i když je tato otázka předmětem intenzivního výzkumu.

Máte-li o injekční vpravení předem vybrané spermie do vajíčka zájem, zeptejte se svého lékaře, zda je pro vás tento proces vhodný. Pokud ne, nezoufejte. Jsou i jiné alternativy. Například metoda IMSI, při které je vhodná spermie vybírána pomocí technicky vyspělého mikroskopu.

Zdroj: http://www.healthcentre.org.uk

Autor článku:

MUDr. Tereza Kopecká

Líbí se vám článek?
+1 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: