Ani po vyléčení rakoviny prostaty odborný dohled nekončí

  • Redakce uLékaře.cz
  • 30.8.2016
  • Aktualizace: 30.8.2016
  • uLékaře.cz

Těšíte se, že po zdárném završení terapie rakoviny žlázy předstojné dáte „bílým plášťům“ definitivně vale? Ani náhodou. Místo rozloučení vás lékař objedná na brzkou kontrolu. Další pak budou následovat. Tento postup je nezbytný, pokud chcete případný návrat rakoviny zachytit včas.

Po dokončené léčbě rakoviny prostaty je nutné docházet do nemocnice na pravidelné prohlídky i po dobu několika let
Po dokončené léčbě rakoviny prostaty je nutné docházet do nemocnice na pravidelné prohlídky i po dobu několika let

Už je pryč?

Po dokončené léčbě rakoviny prostaty je nutné docházet do nemocnice na pravidelné prohlídky i po dobu několika let. Proč vás lékaři jen tak nepustí z dohledu a na co se při kontrolách zaměřují?

  • Na to, jak se po terapii zotavujete.
  • Na vaše obavy a potíže.
  • Na možné příznaky návratu onemocnění.

Pomocí prohlídek se zjišťuje, zda nedošlo k přetrvání rakoviny nebo k jejímu návratu. Důležité je i tzv. vyšetření per rectum, při němž lékař zkoumá prostatu pohmatem přes stěnu konečníku. Ačkoliv tento úkon může být někomu nepříjemný, je velmi důležitý. A to i jako prevence u zdravých mužů ve vyšším věku, aby mohl být potenciální nádor prostaty včas zachycen.

Pomozte při pátrání 

Lékař se vás při kontrole přeptá na potíže a vyšetří vás. Máte také jedinečnou šanci svěřit se se svými obavami nebo pozorováním příznaků, které by mohly naznačovat návrat rakoviny. Součástí vyšetření budou i krevní testy na stanovení hladiny PSA – bílkoviny tvořené buňkami prostaty. Sledování její hladiny je důležité, včetně časového průběhu. Například pokud vám byla prostata chirurgicky odstraněna a vaše PSA začíná opět stoupat, pak zřejmě existují metastázy nádoru na jiném místě v těle. Čas od času také můžete podstoupit doplňkové vyšetření, jako je například rentgen. Pokud se u vás objeví příznaky, které vás znepokojí, nebojte se kontaktovat lékaře dříve, než máte smluvenou schůzku. 

Záchytné body na cestě ke zdraví 

Jak časté kontroly budete podstupovat, to záleží převážně na tom, v jaké fázi byla rakovina zachycena, jakou léčbu jste podstoupili a jak na ni vaše tělo odpovídalo. Frekvence prohlídek se také může s časem měnit. Těsně po terapii můžete docházet každý měsíc, později už třeba jen jednou za čtvrt roku a po letech stačí jednou za rok. Zejména při kolísání hladiny PSA jsou však nutné častější kontroly. Brzy se však přesvědčíte, že nejde o nic, čeho by se měl člověk bát. Jsou to naopak záchytné body, díky nimž se můžete zbavit svého strachu z návratu nemoci. 

Zdroj: www.cancerresearchuk.org/about-cancer/type/prostate-cancer/treatment/follow-up-for-prostate-cancer

Autor článku:

Martin Zelinka

Odborný garant článku:

MUDr. Jiří Náhlovský

Líbí se vám článek?
+2 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: