Bojíte se infarktu? Dejte si pozor na dyslipidémii!

  • Redakce uLékaře.cz
  • 11.4.2016
  • Aktualizace: 20.4.2016
  • uLékaře.cz

Kornatění tepen je pojem, který většina lidí zná. Při tomto procesu dochází k zužování cév, což může mít těžké zdravotní následky. Málokdo ale ví, co k tomuto stavu nejvíce přispívá. Je to problém zvaný dyslipidémie.

Dyslipidémie tedy představuje jeden z nejvýznamnějších faktorů pro vznik chronického onemocnění tepen
Dyslipidémie tedy představuje jeden z nejvýznamnějších faktorů pro vznik chronického onemocnění tepen

Dyslipidémie je označení pro skupinu onemocnění, kterým je společná zvýšená koncentrace „špatných“ lipidů neboli tuků v krevní plazmě. Většinou bývají naopak snížené příznivé lipidy, jako je HDL-cholesterol. Hlavním rizikem nesprávných poměrů lipidů v plazmě je rozvoj aterosklerózy, která je lidově známá jako „kornatění tepen“.

Nebezpečné zúžení

Dyslipidémie tedy představuje jeden z nejvýznamnějších faktorů pro vznik aterosklerózy. To je chronické onemocnění tepen. Typické je zde ukládání lipidů a dalších látek do jejich stěn. Po čase to vede ke změně pružnosti tepen a ke vzniku tzv. aterosklerotických plátů, které dále zužují průsvit cév. Tím se omezuje krevní zásobení důležitých orgánů, především srdce a mozku. Následkem může být akutní infarkt srdečního svalu, cévní mozková příhoda čili „mrtvice“ a mnohé další život a zdraví ohrožující stavy.

Známý a obávaný 

Již víme, že podkladem aterosklerózy je ukládání tuků do cévní stěny. Při dyslipidémii je v krevní plazmě tuků více, a tudíž je i vyšší riziko ukládání. Jedním z významných krevních lipidů je všeobecně známý cholesterol. Přijímáme ho v potravě a tvoří ho i naše játra. Je to velice důležitá molekula, kterou tělo potřebuje mimo jiné k výstavbě buněčných membrán a tvorbě hormonů. Existuje více typů cholesterolu. Zjednodušené dělení je na „hodný“ neboli HDL a „zlý“ neboli LDL. Ke vzniku aterosklerózy a následnému ucpávání tepen přispívá právě LDL-cholesterol. HDL-cholesterol naopak rozvoji kornatění tepen brání. Umí totiž „zlý“ cholesterol vychytávat a vracet zpět do jater, kde je použit například na již zmíněnou tvorbu hormonů.

Cesta ke zdravým cévám

Při preventivních prohlídkách by vám měl lékař pravidelně měřit hladiny cholesterolu a ostatních lipidů v krvi. Důležité jsou zejména hodnoty celkové a poté jednotlivé hladiny HDL a LDL. Krokem ke zdravým tepnám je nízký LDL- a celkový cholesterol a naopak vyšší HDL-cholesterol. Jak toho dosáhnout?

  • Cvičení a snížení váhy zpravidla vede ke zvýšení „hodného“ cholesterolu.
  • Strava bohatá na vlákninu (zelenina, ořechy, cereálie) podporuje pokles hladiny LDL-cholesterolu.
  • Mořské ryby bohaté na omega-3 mastné kyseliny mohou pomoci zmnožit HDL-cholesterol.
  • V případě, že cvičení a správná strava nevedou k dostatečnému efektu, může lékař předepsat léky ze skupiny statinů. Ty dokážou až o 60 % snížit hladinu LDL-cholesterolu a naopak zvýšit HDL.
  • Léky je ale vždy potřeba kombinovat se zdravým životním stylem.

Zdroj: http://www.webmd.com/

Na článku spolupracoval:

Zuzana Kalná

Odborný garant článku:

MUDr. Jiří Náhlovský

Líbí se vám článek?
+7 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
Naposledy čtené: