Darováním vajíčka můžete někomu splnit sen

  • Redakce uLékaře.cz
  • 22.5.2016
  • Aktualizace: 22.6.2016
  • uLékaře.cz

Léčba neplodnosti může mít různou podobu. Někomu stačí upravit jídelníček, zhubnout nebo povzbudit ovulaci léky. U někoho to ale tak jednoduché není. Hlavní nadějí zde pak bývá darované vajíčko.

Léčba neplodnosti může mít různou podobu. Nadějí párů i bývá darované vajíčko.
Léčba neplodnosti může mít různou podobu. Nadějí párů i bývá darované vajíčko.

Problém je složitý například u žen, které jsou neplodné z genetických důvodů (nositelky Turnerova syndromu, kterým chybí jeden pohlavní chromozom). Příjemkyněmi mohou být ale i starší klientky, které už nemají dostatek svých kvalitních vajíček, nebo ty, které trpí závažnou dědičnou chorobou. Pro všechny tyto ženy je dárcovství vajíček jedinou šancí na těhotenství. Cizí vajíčko je oplodněno spermatem partnera pacientky a poté je embryo vpraveno do dělohy

Dané požadavky 

Dárkyněmi jsou mladé zdravé ženy od 19 do 33 let věku. Povinně podstupují:

  • gynekologickou prohlídku včetně cytologie
  • genetické vyšetření včetně karyotypu (což je soubor všech chromozomů v buněčném jádře),
  • vyšetření na přítomnost HIV, hepatitidy B a C, syfilis a
  • předoperační vyšetření u praktického lékaře.

Také je třeba vyloučit přítomnost duševní choroby. Do programu se žena může zařadit pouze tehdy, když má všechna vyšetření v pořádku.

 

Dárkyně musí mít české občanství a zdravotní pojištění. Darování vajíček je ze zákona anonymní, ale výběr dárkyně je prováděn tak, aby se výrazně nelišila od příjemců.

Kontroly i na druhé straně 

Také žena, která na vajíčko čeká, je důkladně vyšetřena. Před zahájením procesu podstupuje ultrazvukovou prohlídku i cytologické vyšetření. Musí mít potvrzení gynekologa, že těhotenství nic nebrání. Z téhož důvodu bývá požadována i mamografická kontrola a komplexní prohlídka praktickým lékařem včetně EKG. Dále je důležitý výsledek spermiogramu partnera, jeho vyšetření na HIV, žloutenky typu B a C a syfilis.

Snadný proces

Samotný průběh darování vajíčka se skládá z pohovoru a vyšetření, hormonální stimulace a odběru. Stimulace má podobu desetidenní injekční aplikace hormonálních preparátů, které stimulují vývoj vajíček. Odběr se provádí v krátké celkové anestezii. Sestává z napíchnutí zadní klenby poševní, přes kterou je za pomoci ultrazvuku jehla nasměrována do vaječníků. Tam je z folikulů nasáta tekutina obsahující vajíčka. Po zhruba dvouhodinovém odpočinku pak může dárkyně odjet domů.

Úspěšnost léčby neplodnosti darovanými vajíčky je závislá nejen na jejich počtu a kvalitě, ale i na schopnosti příjemkyně otěhotnět.

Zdroj:

https://web.stanford.edu

Autor článku:

MUDr. Tereza Kopecká

Líbí se vám článek?
+4 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: