Lupénka, nemoc mnoha tváří

Psoriáza je jedním z nejčastějších důvodů návštěvy kožního lékaře. Jedná se o zánětlivé onemocnění s velmi rozmanitými projevy, které je způsobeno poruchou imunitního systému. Příčina není přesně známá, ale mezi rizikové faktory patří výskyt v rodině, stres a některá infekční onemocnění.

Psoriáza má mnoho podob. Hledejte jasné signály
Psoriáza má mnoho podob. Hledejte jasné signály

Základní typy

Lupénka má několik různých forem, které se liší svými projevy.

 1. Plaková neboli ložisková lupénka. Jde o nejčastější typ, který je charakteristický výskytem svědivých ložisek odloupané kůže, která se pomalu zvětšují. Nejčastěji postihuje lokty a kolena, tedy místa, která jsou vystavená vyššímu tlaku. Může být zaměněna za ekzém, plísňové onemocnění nebo seborrhoickou dermatitidu. Ta ale na rozdíl od psoriázy postihuje kůži v místech zvýšené tvorby mazu, tedy hlavně ve vlasech a na obličeji.
 2. Inverzní psoriáza. Na rozdíl od ložiskové se inverzní lupénka vyskytuje hlavně v místech jemnější kůže a častého zapaření. Nejčastěji ji najdeme v tříslech nebo kožních záhybech na břiše a pod prsy.
 3. Kapkovitá lupénka. Je typická u dětí a mladších dospělých. Často následuje po streptokokové infekci krku, a proto se k její léčbě využívají i antibiotika. Jde o rozsev malých červených flíčků po celém těle.

Jasné signály 

Onemocnění psoriázou je nevyzpytatelné – ačkoliv například ložiskový typ postihuje nejčastěji lokty, můžeme ho nalézt i na hlavě. Inverzní typ je charakteristický výskytem v kožních řasách, ale objevuje se i na dlaních či ploskách nohou. Diagnóza této nemoci proto může být někdy obtížná. Přesto existují jisté znaky, které jsou typické právě jen pro onemocnění lupénkou.

 • Ložiska oloupané kůže mají typické rýhování, červenou barvu a někdy bývají ohraničená světlejším proužkem zdravé kůže.
 • Nová místa se objevují nejčastěji v místech poranění po jednom až dvou týdnech.
 • Škrábání způsobuje bodové krvácení.
 • Kožní projevy jsou doprovázené změnami na nehtech. Typické je zbytnění nehtů spolu se ztrátou lesku a výskytem olejových skvrn.

Moderní léčba přináší výsledky

Onemocnění lupénkou je nepříjemné a nese s sebou i další komplikace, jako jsou postižení kloubů nebo zvýšené nebezpečí kardiovaskulárních onemocnění. Pokud pozorujete výše zmíněné příznaky, navštivte kožního lékaře a nechte si poradit. Moderní léčba minimalizuje projevy i další nebezpečí této záhadné nemoci.

(jez)

Zdroj: www.patient.co.uk

Autor článku:

Karolina Jezdinská

Odborný garant článku:

MUDr. Jiří Náhlovský

Líbí se vám článek?
+7 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 • Bulka na penisu Prosím, udělala se mi asi před 14 dny na penisu těsně pod...
 • Crp + fw při rakovině Mají pacienti, u kterých byla diagnostikována rakovina...
 • Pálení na jazyku Chtěla bych se zeptat, o co se jedná. Pálí mě druhým dnem na...
 • Zalehlé levé ucho Chci se zeptat mám už 8 den zalehlé levé ucho a cítím...
 • Flucinar mast Prosím o radu.Od gynekologa mám předepsaný Flucinar na vaginální...
 • Pásový opar Pracuji s dětmi v děckém domově. Před týdnem se u jedhoho dítěte...
 
Naposledy čtené: