Pozitivní nález? Prostatu čeká další zkoumání

  • Redakce uLékaře.cz
  • 27.1.2016
  • Aktualizace: 27.1.2016
  • uLékaře.cz

Pokud lékař vysloví podezření na rakovinu prostaty, budou nutná vyšetření kvůli potvrzení diagnózy a případnému zjištění rozsahu tumoru. Přiblížíme, co muže pravděpodobně čeká. 

Pokud lékař vysloví podezření na rakovinu prostaty, budou nutná vyšetření kvůli potvrzení diagnózy a případnému zjištění rozsahu
Pokud lékař vysloví podezření na rakovinu prostaty, budou nutná vyšetření kvůli potvrzení diagnózy a případnému zjištění rozsahu

1. Transrektální ultrazvuk

Tato prohlídka se provádí tak, že lékař vloží malou ultrazvukovou sondu do pacientova konečníku a tím zobrazí prostatu. Kontrola obvykle trvá méně než deset minut a provádí se ambulantně. Je nebolestivá, můžete ale cítit mírný tlak. Někteří lékaři aplikují do konečníku lokálně znecitlivující gel, aby předešli všem nepříjemným pocitům. Kdy je transrektální ultrazvuk vhodný?

  • Nejčastěji se používá tehdy, když má pacient příznaky odpovídající karcinomu prostaty, jsou pozitivní screeningová vyšetření – je zvýšená hladina prostatického specifického antigenu (PSA) – nebo bylo-li v prostatě nalezeno hmatné ložisko.
  • Také se používá při biopsii prostaty k navádění jehly do správné oblasti.
  • Další možností využití je měření velikosti prostaty, čímž se stanovuje denzita prostatického specifického antigenu (hodnota PSA vztažená k velikosti prostaty). Ta může u mužů se zbytnělou žlázou předstojnou pomoci ke správné interpretaci hodnoty PSA.

2. Biopsie prostaty

Jedná se o vyšetření, při kterém je z prostaty vyňat vzorek tkáně a poté studován pod mikroskopem. Nejčastěji užívaný postup v diagnostice karcinomu prostaty je biopsie dutou jehlou. Zákrok probíhá následovně:

  • Lékař zavede do konečníku ultrazvukovou sondu a pod její kontrolou vpíchne jehlu přes stěnu konečníku do předem určených oblastí prostaty.
  • Po vytažení obsahuje jehla váleček tkáně, který lékař uloží do fixační tekutiny, aby nedošlo k jeho znehodnocení vyschnutím nebo rozkladem.
  • Tento postup je opakován 8–18×, většina urologů odebírá 12 vzorků. Vyšetření trvá asi 10 minut.

Ačkoli to zní bolestivě, ve skutečnosti je biopsie velmi dobře snášena. Provádí se totiž za pomoci speciálního nástroje, který jehlu automaticky rychle vpíchne a bolestivost je tím výrazně snížena. Většina lékařů stěnu konečníku před výkonem znecitliví. Pokud máte přesto strach, můžete se lékaře zeptat, zda vám anestetikum aplikuje, případně ho o to požádat.

Rozhodnutí 

Několik dní po biopsii lze cítit mírnou bolestivost této oblasti a můžete mít i krev v moči, stolici nebo v ejakulátu. Vzorek tkáně je zhodnocen patologem, který hledá známky nádorového bujení. Pokud jsou přítomny, shrne charakteristiky do tzv. Gleasonova skóre. To vyjadřuje, jak rychle nádor roste. Hodnota může být 2–10. Čím vyšší je skóre, tím je růst rychlejší a šíření snazší. Přestože je odebráno mnoho vzorků, může se stát, že karcinom je přítomen, a přesto není odhalen. Tomuto jevu říkáme falešně negativní vyšetření. Pokud je jednoznačné podezření na rakovinu, bývá biopsie opakována.

Zdroj: http://www.cancer.org

Autor článku:

MUDr. Tereza Kopecká

Líbí se vám článek?
+3 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
 
 
Borelióza: Odpovědi na 10 nejčastějších otázek
Články: Borelióza: Odpovědi na 10 nejčastějších otázek
Léto a vycházky do přírody...
Na průjmy a nevolnost platí i homeopatika
Články: Na průjmy a nevolnost platí i homeopatika
Zkažený žaludek, nevolnost...
Červená skvrna od klíštěte může ukazovat na Lymeskou borreliózu
Pěšky nebo na kole - Tipy na výlety
Naposledy čtené: