Preventivní zubní prohlídka aneb Co vás čeká u stomatologa

  • Redakce uLékaře.cz
  • 3.12.2015
  • Aktualizace: 3.12.2015
  • uLékaře.cz

Většina hlavních onemocnění ústní dutiny, jako např. zubní kaz a onemocnění dásní, totiž v prvních a dobře léčitelných stadiích žádné subjektivní potíže nezpůsobuje. Začnete-li však zubního lékaře hledat až ve chvíli, kdy vás něco bolí, musíte počítat s tím, že léčba pak bude náročnější časově i finančně. Takovým nepříjemnostem lze přitom snadno předejít právě pravidelnými preventivními prohlídkami, které by měl každý z nás absolvovat dvakrát ročně. Případný stomatologický zákrok je pak jednodušší, levnější a hlavně méně bolestivý.

Zdravé a krásné zuby jsou jednou ze součástí spokojeného života každého z nás
Zdravé a krásné zuby jsou jednou ze součástí spokojeného života každého z nás

Pokud tedy od vaší poslední návštěvy stomatologa uplynul víc než rok, nebo dokonce žádného zubního lékaře, ke kterému byste pravidelně chodili, nemáte, je nejvyšší čas se objednat nebo začít hledat ordinaci, kde se péče o váš chrup ujmou. Překonat strach a lenost se určitě vyplatí! A abyste věděli, že opravdu není třeba se bát, přinášíme vám informace od zkušených stomatologů z pražské Dentální kliniky Jan Stuchlík o tom, jak by běžná preventivní prohlídka měla probíhat.

Celkový vzhled pacienta

Zubní lékař nejprve zkontroluje vzhled pacienta v oblasti obličeje a krku, kdy bude věnovat pozornost případným otokům či zarudnutí kůže – onemocnění v dutině ústní se totiž může projevit i mimo ni. Takže se neděste, když si vás lékař začne prohlížet, naopak svědčí to o jeho pečlivosti.

Dutina ústní

V dutině ústní se má stomatolog zaměřit nejen na chrup, ale také na jazyk, sliznice a dásně. Součástí preventivní prohlídky je i základní hygiena – měkký plak, zubní kámen, pigmenty a skvrny na zubech, to vše musí stomatolog zkontrolovat, včetně mezizubních prostor. Pokud je nález výraznější, doporučí vám návštěvu dentální hygieny, v lehkých případech se čištění většinou ujme sám. Následuje revize chrupu, zubních kazů, starších výplní či toho, zda zubní oblouky mají skus proti sobě. Lékař také nesmí zapomenout na kontrolu zubů s ošetřenými kořenovými kanálky, zubů po úrazech či implantátů. To vše už je ale individuální záležitost dle aktuálního stavu každého pacienta.

Rentgenové vyšetření

Rentgen by měl být součástí preventivní návštěvy u stomatologa jednou za dva roky. Pokud měníte zubaře, je vhodné, aby vám zhotovil jak skusový rentgen, tak i ten panoramatický. „Často je vhodné zhotovit přehledný panoramatický snímek hlavně u pacientů, které vidíme prvně, protože stomatolog tak získá kompletní přehled o celkovém stavu chrupu klienta. Panoramatický rentgen zobrazí nejen mrtvé zuby či třetí moláry (známé jako „osmičky“), ale dokáže odhalit i případné cysty či nádory v kosti. Slouží tedy i jako onkologická prevence,“ vysvětluje MDDr. Adam Šíma z Dentální kliniky Jan Stuchlík.

 

Tip na závěr

Obecně sice platí pravidlo dvou preventivních zubních prohlídek ročně, ale existují i výjimky. Těhotné ženy by svého zubaře během těhotenství měly navštívit až třikrát, vyšší frekvence prohlídek je zapotřebí také u lidí trpících onemocněním dásní. Naproti tomu lidem s celkovou náhradou obvykle stačí navštívit zubaře přibližně jednou za rok. Každý pacient je však jedinečný, proto se vždy zeptejte přímo svého zubaře, kdy byste měli přijít na další kontrolu, nebo se na ni rovnou objednejte. Stomatologa se zároveň nebojte na cokoli zeptat a nezatajujte mu žádnou, byť sebemenší bolest, kterou trpíte. Může to být známka počínajícího problému ve vašich ústech a je zbytečné snášet pak daleko větší bolest, které se mohlo při včasné diagnostice předejít.

MUDr. Jan Stuchlík

Stomatolog, specializuje se na implantologii, tkáňovou regeneraci a  estetické zubní lékařství. Je držitelem několika zahraničních kvalifikací mimo jiné i DGI – Deutsche Gesellschaft für Implantologie a  členem několika odborných společností (Česká stomatologická komora, Deutsche Gesellschaft für Implantologie a další). Jako lékař působil na několika soukromých klinikách, nyní má vlastní dentální kliniku.

odborník uLékaře.cz

Stránky kliniky MUDr. Stuchlíka

Poradna uLékaře.cz

Nečekejte a poraďte se ihned s naším lékařem!

Rychlá odpověď

již do 6 hodin

Za pár kaček

již od 29 Kč

A bez čekání

žádné čekárny a nemocnice

Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: