Preventivní mastektomie aneb Opravdu Angelina Jolie neměla jinou možnost?

 • Redakce uLékaře.cz
 • 7.6.2013
 • Aktualizace: 18.6.2013
 • uLékaře.cz

Mastektomie je zákrok, při kterém je ženám odebrán jeden nebo oba prsy. Většinou k této operaci  dochází ve chvíli, kdy je ženě rakovina prsu diagnostikována a je nutné odstranit nádorové ložisko. V poslední době je ale zmiňován spíše jiný typ operace – mastektomie jako prevence. Tato operace je určená ženám s vysokým rizikem rakoviny prsu, které chtějí tomuto onemocnění předejít. Principem preventivní mastektomie je předpoklad, že odstraněním prsní tkáně se odebere „živná půda“, kde by se nádorové buňky mohly množit. Ovšem nic není stoprocentní a při rozhodování se, zda takový zákrok podstoupit, je nutné zodpovědět si několik zásadních otázek.

Operace by měla být provedena až po důkladném vyšetření
Operace by měla být provedena až po důkladném vyšetření

Operace jako snížení rizika výskytu nádoru? 

U žen s vysokým rizikem vzniku rakoviny prsu snižuje preventivní mastektomie pravděpodobnost onemocnění až o 90 %. Přesto, že je snížení rizika významné, operace nezaručuje, že se rakovina prsu už nikdy v životě ženy nevyvine. Části prsní žlázy se mohou vyskytovat v podpaží, pod klíční kostí nebo v horní části břišní stěny. Tato ložiska nemusí být v okamžiku operace odhalena a v budoucnu mohou způsobovat problémy.

Radikální řez – a co dál?

Studie ukazují, že čím radikálnější operace, tím lepší výsledky z hlediska nádorového bujení z ní plynou, ale zároveň se zhoršuje estetický výsledek. Operací je odstraněno 95–99 % prsní žlázy a  bradavka, protože obsahuje vývody. Prsní dvorec a kůže prsu zůstává zachována. Obvykle po preventivní mastektomii následuje rekonstrukční operace, při které jsou ženě prsa nahrazena buď implantáty, nebo tukovou tkání odebranou z břicha. Záleží ale na přání pacientky, například Shelly Davidson, jejíž příběh proběhl médii ještě před šokujícím odhalením Angeliny Jolie, si místo umělých prsou nechala na hrudník vytetovat pohádkové motivy.

 

Nic není bez rizika

Stejně jako každá jiná operace i preventivní mastektomie může přinést řadu komplikací:

 • krvácení,
 • zavlečení infekce,
 • bolest,
 • jizvy,
 • psychické problémy a frustrace z výsledného vzhledu vlastního těla.

Komu je operace určena

Operace by měla být prováděna po pečlivém uvážení zdravotního stavu pacientky a důkladném onkologickém vyšetření. Co vede k rozhodnutí, že je žena ve velkém riziku rakoviny prsu??

 • Předchozí onemocnění rakovinou prsu – ženy, které prodělaly rakovinu jednoho prsu, jsou více náchylné k jejímu vzniku i na druhé straně.
 • Rakovina prsu v rodině – jedná se o výskyt u matky, sestry nebo dcery, obzvlášť pokud jim byla diagnostikována před 50 lety věku.
 • Genová mutace BRCA1/BRCA2 způsobující rakovinu prsu a vaječníků – je zjistitelná genetickými testy.
 • Výskyt kalcifikací v prsu a vysoký podíl husté prsní tkáně – na mamografu je vidět pozměněná prsní tkáň s menším podílem tuků a vyšším obsahem vaziva.
 • Radioterapie – léčba ozařováním v oblasti hrudníku v mladém věku zvyšuje nebezpečí rakoviny.

Další možnosti v boji proti rakovině

Operativní zákrok není jediný způsob, jak mít své tělo lépe pod kontrolou. Existují i méně invazivní metody:

 1. Screeningem se rozumí vyšetřování ohrožených skupin žen pomocí mamografu, který dokáže odhalit případný nádor v tom nejprimárnějším stadiu. V České republice mají všechny ženy starší 45 let na vyšetření nárok jednou za dva roky. Ženy s vysokým rizikem by měly vyšetření podstupovat v pravidelných intervalech.
 2. Preventivním odstraněním vaječníků se sníží nebezpečí rakoviny prsu až o 50 %. Jak vaječníky, tak prsní žláza totiž reagují na mutaci genu BRCA1/BRCA2, který je úzce svázán s výskytem rakoviny.
 3. Ženy se zvýšeným rizikem rakoviny prsu by se měly vyhnout substituční hormonální terapii během menopauzy, která sice zlepšuje jejich psychické ladění, ale zvyšuje nebezpečí rakoviny.
Autor článku:

MDDr. Karolina Jezdinská

Líbí se vám článek?
+7 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Nové téma | zodpovězené dotazy
"Nová prsa" | Od: Martia | 30.1.2014 10:38
Když jsem si přečetla tento článek vzpoměla jsem
si že jsme na netu viděla reklamu na pojištění
proti rakovině prsu a tam psali, že když žena má
rakovinu prsu dostane nějaké peníze a může si
koupit třeba plastiku prsou - nějakou lepší než je
hrazená od pojišťovne - třeba pěkné implantáty
aby prsa vypadala co nejvíce podobně jako před
tím. Zdá se mi to dobrý nápad, protože prsa
prostě dělají ženu.

reagovat
 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: