Preventivní mastektomie – opravdu ochrání před rakovinou prsu?

Řeč je o chirurgickém odstranění jednoho nebo obou ňader, prováděném někdy u žen, které mají vysoké riziko vzniku rakoviny prsu. I když preventivní mastektomie neodbourá toto nebezpečí úplně, významně ho sníží. A překvapivě se tento zákrok nemusí ani na vzhledu ženy nijak výrazně projevit, neboť většinou následuje rekonstrukční operace.

Zákrok snižuje riziko rakoviny prsu u žen přibližně o 90 %
Zákrok snižuje riziko rakoviny prsu u žen přibližně o 90 %

Nedostupné oblasti

Z dostupných údajů lze vyvodit, že preventivní mastektomie snižuje riziko rakoviny prsu u žen přibližně o 90 %, tedy velmi výrazně. Přesto si však žádná pacientka nemůže být jistá, že ji tento zákrok dokonale ochrání. Prsní tkáň náchylná ke vzniku rakoviny se totiž může nacházet i v místech hrudní stěny, kam mastektomie nezasáhne – někdy ji lze najít i v podpažní jamce, nebo naopak až v oblasti břicha. V těchto vzdálených oblastech, kam operace nedosáhne, se v některých případech také může vyvinout zhoubný nádor.

Zásadní rozhodnutí

Složitý chirurgický zákrok, který zpravidla pro ženu znamená velký nápor na psychiku, nebude samozřejmě nikdo podstupovat zbytečně. Často však preventivní mastektomie pomáhá zachránit život. Uvažovat o ní se vyplatí zvláště v následujících případech:

  • Prodělaná rakovina. Ženy, které měly tumor v jednom prsu, mají vyšší riziko, že se u  nich objeví také na druhé straně. Někdy se proto druhý prs preventivně odstraňuje.
  • Nemoc v rodinné anamnéze. Preventivní mastektomii někdy podstupují ženy, jejichž matka, sestra nebo dcera rakovinou prsu onemocněly. Riziko je zvláště vysoké, pokud blízké příbuzné chorobu prodělaly ještě před dosažením 50. roku věku.
  • Mutace vyvolávající rakovinu prsu. Dámy, u kterých testy odhalily mutace v určitých genech (BRCA1 nebo BRCA2), mají zvláště vysoké riziko této nemoci.
  • Lobulární karcinom in situ. Ženy, u kterých se objevil tento druh nádoru, mají rovněž vysoké nebezpečí vzniku rakoviny prsu, a podstupují proto preventivní mastektomii.

O preventivní mastektomii by měla žena rozhodnout společně s lékařem, který jí vysvětlí, jak velké riziko rakoviny prsu jí hrozí. Po mastektomii se pak běžně provádí rekonstrukční operace, která s pomocí implantátů obnoví přirozený tvar ňader.

(vek)

Zdroj: www.cancer.gov

Líbí se vám článek?
+8 Ano Ne
 
Diskuze čtenářů Nové téma | zodpovězené dotazy
mastektomie subkutánní | Od: Jana | 16.4.2015 11:09
Ano rakovina je hrozná, prodělala jsme ve svých 35 letech rakovinu vaječníků. Děkuji lékařům i bohu, že jsem nyní v kompletní remisi, tedy vyléčená!

Článek o mastektomii jsem vyhledala, protože mě v brzké době tato operace čeká. Byla mi totiž diagnostikována BrCa1, čímž mám vysoké riziko nádorového onemocnění.
Protože nechci onemocnět znovu, nebo chci riziko eliminovat, podstoupím tuto operaci. A psychický problém s tím nemám, dokonce se těším, že se nebudu muset obávat rakoviny prsu v takové míře. Budu mít jen riziko jako má běžná populace žen.
Ještě jsem se tedy nerozhodla, jestli nechám bradavky, protože s nimi by mi tam zůstalo o nějaké procento větší riziko.
No uvidím.
Prostě, jen jsem se musela ozvat, abych mohla ventilovat svoje pocity.
reagovat
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: