Trávicí obtíže mohou způsobovat i žlučové kameny

 • Redakce uLékaře.cz
 • 29.1.2016
 • Aktualizace: 29.1.2016
 • uLékaře.cz

Pokud vám často bývá po jídle těžko a míváte potíže s plynatostí nebo bolesti břicha, možná je viníkem žlučník. Přesněji řečeno kameny, které se zde tvoří a občas se rozhodnou putovat dál. Většinou není jiná možnost než se jich zbavit pomocí operace. 

Pokud se bojíte operace, nejlepší řešení je nedovolit, aby se kameny utvořily
Pokud se bojíte operace, nejlepší řešení je nedovolit, aby se kameny utvořily

Žlučník je malý orgán na spodní straně jater, který zahušťuje a dávkuje žluč do tenkého střeva. Při nerovnováze ve složení žluči nebo špatném vyprazdňování žlučníku v něm začnou krystalizovat žlučová barviva nebo cholesterol a tvoří se kamínky. Jindy však mohou obtíže vznikat i v přítomnosti pouhého „bahénka“ nebo „písku“. Vzniku kamenů nahrávají:

 • vrozené dispozice,
 • výkyvy tělesné hmotnosti – časté výrazné přibírání a hubnutí,
 • nevhodná strava s velkým množstvím živočišných tuků a nedostatkem vlákniny,
 • vyšší hladiny ženských pohlavních hormonů (např. v těhotenství).

Příznaky jasné i nenápadné 

Žlučové kameny často nezpůsobují žádné obtíže a jejich přítomnost bývá zjištěna třeba až při vyšetření pro jinou nemoc. Když už se náznaky potíží objeví, mohou mít charakter:

 
 • bolesti v nadbřišku a horní části zad,
 • nevolnosti a zvracení,
 • zhoršeného trávení – nadýmání, pocitu „těžkosti“, někdy i bolesti na hrudi.

Pokud se žlučník začne stahovat natolik, že kámen či kameny projdou do žlučových cest a začnou se posunovat směrem do tenkého střeva, dochází ke žlučové kolice. Ta bývá velmi bolestivá. Utrpení způsobují intenzivní stahy žlučníku a násilné roztažení žlučových cest.

Řešením bývá operační sál 

Základním vyšetřením ke zjištění přítomnosti těchto kamenů je ultrazvuk břicha. Je to neinvazivní a nebolestivá prohlídka, jejíž podstatou je zobrazení žlučníku pomocí odrazu zvuku. Léčba konzervativní pak spočívá v užívání léků, které stimulují tvorbu řídké žluči. U malých kamenů může být úspěšná, ale jejich rozpouštění někdy trvá i několik let. Většinou však tyto preparáty slouží spíše k zastavení jejich zvětšování a oddálení chirurgického zákroku.

Pokud se bojíte operace, nejlepší řešení je nedovolit, aby se kameny utvořily. Udržujte si stálou váhu, stravujte se rozumně a věnujte se nějakému sportu, třeba jen obyčejné, ale pravidelné chůzi. Pokud se i tak objeví obtíže, nezoufejte a navštivte lékaře včas.

Zdroj: http://www.webmd.com

Autor článku:

MUDr. Tereza Kopecká

Poradna uLékaře.cz

Nečekejte a poraďte se ihned s naším lékařem!

Rychlá odpověď

již do 6 hodin

Za pár kaček

již od 29 Kč

A bez čekání

žádné čekárny a nemocnice

Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: