Vyřešme společně vaše křečové žíly

 • Redakce uLékaře.cz
 • 22.9.2016
 • Aktualizace: 22.9.2016
 • uLékaře.cz

Co jsou křečové žíly?

Křečové žíly jsou vakovitě rozšířené vinuté žíly, tzv. žilní městky. Postižena může být kterákoliv žíla, ale nejčastěji jsou to ty na dolních končetinách. Souvisí to s vyšším tlakem v nohách vinou stání a chůze. 

S nejvhodnějším postupem při řešení varixů vám poradí lékař – můžete využít i novou online poradu portálu uLékaře.cz
S nejvhodnějším postupem při řešení varixů vám poradí lékař – můžete využít i novou online poradu portálu uLékaře.cz

Žíly vracejí odkysličenou krev z tkání zpět do srdce a plic k okysličení. Aby se ale jimi krev mohla vracet, je zapotřebí, aby žíly pracovaly proti gravitaci. K tomu jim pomáhají svaly na nohou, které fungují jako pumpa – pomáhají čerpat krev směrem nahoru. Důležitou funkci zde plní také chlopně uvnitř žilního systému, které se při pohánění krve směrem k srdci uzavírají a brání tak jejímu zpětnému toku. 

Se stárnutím organismu ale žíly ztrácejí elasticitu. Chlopně v žilách mohou být poškozeny a dochází k poruše jejich funkce, a tedy ke zpětnému toku krve. Žíla se tak rozšíří a zvětšuje se, zpomaluje se tok krve a vzniká městek. Modrý vzhled varixů je zapříčiněn právě obsahem odkysličené krve. 

Pro mnoho lidí jsou varixy pouze kosmetickým problémem – bývají tmavě modré až fialové, vystupují na povrch a často jsou hmatatelné. Pro jiné ale mohou být i zdrojem bolesti a dyskomfortu. Mezi příznaky pokročilého onemocnění patří:

 
 • bolest a pocit těžkých nohou,
 • pálení a svalové křeče v končetinách,
 • otékání,
 • zhoršení bolesti po dlouhém sezení či stání,
 • svědění kolem rozšířených cév.

Křečové žíly mohou též signalizovat vyšší riziko pro další oběhové poruchy a vést i k závažným komplikacím. Těmi bývají otoky, ekzémy, v těžších případech až bércové vředy. Závažnou komplikací je pak vznik krevní sraženiny.

Jak probíhá léčba? 

Základním principem léčby je uzavření spojek, tedy oblastí s nedomykavými chlopněmi, mezi povrchovým a hlubokým žilním systémem na dolních končetinách. Ke konzervativním metodám terapie patří zejména nošení kompresních punčoch, které jsou i prevencí komplikací při podstoupení operačního zákroku.

V operační léčbě se stále uplatňuje klasická chirurgická cesta odstranění varixů – tedy jejich vyjmutí. Ale v dnešní době jsou již v terapii křečových žil zavedeny moderní metody, které se označují jako miniinvazivní. Znamená to, že zákrok probíhá jen z malého drobné řezu a je téměř bezbolestný. Novodobé přístupy také většinou nevyžadují dlouhou hospitalizaci a často jsou prováděny pouze ambulantně a bez nutnosti anestezie. Patří sem tyto metody:

 • Endovenózní laserová terapie. Nitrožilní technika, kdy lékař zavede sondu do žíly a varix je poté uzavřen působením laserového světelného paprsku.
 • Metoda ClariVein. Jedná se o moderní bezbolestný postup kombinující princip mechanický a chemický. Po zavedení katétru do žíly jeho špička za vysokých otáček rotuje, což mechanicky poškodí žilní stěnu. Pak je aplikována sklerotizační pěna. Oblast zahájí jizvení a uzávěr varixů, který mizí během několika týdnů.
 • Skleroterapie. Procedura vhodná zejména při menších varixech. Lékař vpíchne do rozšířených žil sklerotizující roztok, který poškodí žilní stěnu a dochází k jizvení a uzavření městku. Varixy by poté měly zmizet během několik týdnů. Žílu je možné takto ošetřit i opakovaně.
 • Radiofrekvenční ablace. Metoda, při které je přes malý řez zavedena tenká sonda do rozšířené žíly. Působením tepelné energie (až 100 °C) poté dochází k jejímu uzávěru. Technika je vhodná i pro větší křečové žíly.

Výkony jsou většinou velmi dobře snášeny. Návrat do běžného života je možný prakticky okamžitě. Výborný je i kosmetický efekt, kdy po těchto moderních metodách zpravidla nezůstávají žádné jizvy.

S nejvhodnějším postupem při řešení varixů vám poradí lékař – můžete využít i novou online poradu portálu uLékaře.cz.

Na článku spolupracoval:

MUDr. Anna Čermáková

Poradna uLékaře.cz

Nečekejte a poraďte se ihned s naším lékařem!

Rychlá odpověď

již do 6 hodin

Za pár kaček

již od 29 Kč

A bez čekání

žádné čekárny a nemocnice

Diskuze čtenářů Nové téma | zodpovězené dotazy
Žilní mazání | Od: Sykorka222 | 17.2.2017 09:04
já jako servírka stojím celé dny na
nohách, a na doporučení kolegyně
používám žilní mazání de luxe od
priessnitz. Hodně to pomáhá po
celodenní směně, kdy mám unavené
a těžké nohy a navíc se mi netvoří
ani metličky, ani křečové žíly.
reagovat
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: