Křečové žíly

  • Redakce uLékaře.cz
  • 18.7.2016
  • Aktualizace: 22.9.2016
  • uLékaře.cz

Křečové žíly neboli varixy mohou vzniknout leckde, nejčastěji ale postihují nohy.

Ilustrace
Ilustrace

Co jsou zač?

Křečová žíla je lidové označení pro zdravotní problém, který zná snad každý, mnozí bohužel i z vlastní zkušenosti. Varix neboli žilní městek je žíla, která ztratila pevnost své stěny a rozšířila se. Krev v ní přestala správně proudit, začala stagnovat a možná se i srážet. Nejčastěji jsou takto postiženy povrchové žíly dolních končetin, které pak vystupují nad povrch kůže ve formě nevzhledných, zakroucených, někdy modře prosvítajících útvarů.

Důvodem rozšíření povrchových žil je nejčastěji zvýšený tlak v žilách nohou, který vede k protlačení krve z hlubokého do povrchového žilního systému tzv. spojkami. Nedomykavost cévních chlopní, které mají bránit zpětnému toku krve, může pak vzniknout druhotně kvůli rozšíření průsvitu. Stejně tak může ale být i primárním problémem vedoucím ke vzniku varixů.

Proč vznikají?

Na to, že se „křečáky“ objeví jen u některých lidí, má vliv více faktorů. Tendence žilní stěny k povolování je obvykle dána geneticky (vrozená méněcennost pojiva, tedy kolagenu), případně věkem. Jejich tvorbě napomáhá dlouhé stání (stálé působení hydrostatického tlaku krve na méněcennou žilní stěnu), těžká tělesná práce (zvýšený nitrobřišní tlak vzniklý zapojením břišních svalů se přenáší do žil dolních končetin) a opakovaná těhotenství (vliv hormonů a útlak žil v pánvi).

Jaké mají důsledky?

Varixy mohou být pouhou kosmetickou vadou (např. plaménkové varixy u starších žen). Patří k nim pocit těžkých nohou, otoky a svědění kůže. V pozdějších stadiích si pacienti často stěžují na bolestivost nohou, která se zhoršuje po dlouhém stání či sezení. Může mít až křečovitý charakter, zejména v noci. Občas však vznikají i závažnější komplikace. Mezi nejčastější patří tromboflebitida – zánět žíly. Při ní se infikovaná krevní sraženina v žíle projeví lokálním zčervenáním a ztepláním kůže, ztvrdnutím žíly a bolestivostí na dotek. V některých případech může dojít i k rozšíření infekce a trombózy do hlubších, důležitějších žil. Postupné změny v kvalitě kůže mohou vyústit i v další problém – vznik bércového vředu.

 

Lze jim předejít?

Pro osoby se sklonem k tvorbě varixů je vhodné zaměstnání, při němž nemusí dlouho stát či pasivně sedět. Blahodárný pro prevenci je pohyb – třeba jen obyčejná chůze, při které činnost svalů napomáhá odtoku krve z dolních končetin. Při odpočinku si dávejte nohy do zvýšené polohy. Je také třeba se vyvarovat obezity. Léky, tzv. venofarmaka, se prodávají jak volně, tak na lékařský předpis. Účinnost těchto látek je ale omezená. Spíše než prevenci přinášejí úlevu od příznaků počínajících křečových žil.

Jak je léčit?

Pokud jsou varixy již vyvinuté, výše zmíněná preventivní opatření je nemohou výrazně ovlivnit. Lidem jsou pak předepisovány kompresní punčochy, které zlepší odtok krve z povrchových žil dolních končetin. Jediným definitivním řešením je ale invazivní zákrok. Těch je několik druhů. Jen lékaři, za pomoci zobrazovacích technik, budou schopni rozhodnout, který z nich je pro vaše varixy nejvhodnější.

  • Chirurgické odstranění (krosektomie a stripping). Klasická metoda, která zanechává více jizev, déle se hojí, avšak z hlediska radikality je nejúčinnější.
  • Miniinvazivní chirurgie. Jedná se o odstranění („vytažení“) žil z jednoho či několika drobných řezů za pomoci speciálních nástrojů.
  • Endovenózní laserová terapie. Laserový paprsek vysílaný z katétru, který lékař zavede do žíly, způsobí zahřátí a následné „scvrknutí“ a uzavření průsvitu žíly. Ta se pak za několik týdnů vstřebá.
  • Radiofrekvenční ablace. Jde o stejný princip, ovšem místo laserového paprsku je použit radiofrekvenční proud.
  • Skleroterapie. Opět se uzavírá žíla, tentokrát pomocí aplikace speciální pěny. Hodí se spíše pro menší varixy.
  • Metoda ClariVein. Jde o poškození výstelky žilní stěny kličkou rotující na špičce katétru v kombinaci s pěnou, které opět vede k uzavření cévy a následnému vstřebání.

Odstranění křečových žil nemá žádné negativní následky pro odtok krve z dolních končetin. Většina se jí totiž i za normálních podmínek vrací do srdce cestou hlubokého žilního systému, který po procedurách zůstane netknutý. Varixy se bohužel mohou časem vrátit, ale zákroky je možné opakovat.

(luko)

Zdroje: http://www.dermatologiepropraxi.cz/pdfs/der/2007/02/06.pdf

http://zdravi.e15.cz/clanek/postgradualni-medicina/endovenozni-laserova-ablace-varixu-dolnich-koncetin-468961

Na článku spolupracoval:

Lucie Kovářová

Odborný garant článku:

MUDr. Jiří Náhlovský

Líbí se vám článek?
-1 Ano Ne
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: