Vyšetření prostaty konečníkem? Chvilka, kterou zvládnete

  • Redakce uLékaře.cz
  • 30.5.2016
  • Aktualizace: 30.5.2016
  • uLékaře.cz

Zdá se vám, že kontrola prostaty konečníkem narušuje vaši intimitu? Nejste sami. Jenže chvilka rozpaků a nepohodlí může leckomu zachránit zdraví.

Nedělejte si starosti, jak prohlídku prostaty zvládnete
Nedělejte si starosti, jak prohlídku prostaty zvládnete

Když jdeme k lékaři s boulí na čele, zdá se nám samozřejmé, že ji vyšetří mimo jiné i pohmatem. Jak ale zkontrolovat prostatu, která je uložena hluboko v malé pánvi? Jakékoli pokusy nahmatat ji jinudy než konečníkem jsou marné. Prostě to jinak nejde. Toto ne zrovna oblíbené vyšetření přitom o prostatě odhalí důležité informace.

Jak to probíhá

  • Během prohlídky leží pacient na vyšetřovacím stole, obvykle na boku. Kolena má přitažená k hrudníku, aby byla co nejlépe zpřístupněna prostata.
  • Lékař si navlékne rukavice, které si navlhčí znecitlivujícím gelem.
  • Poté šetrně zavede prst do konečníku. Hmatem vyšetří velikost, strukturu a povrch prostaty. Hledá nepravidelnosti tvaru, nerovnosti, neobvyklou strukturu apod. Všechny tyto známky mohou vypovídat o případné přítomnosti nádorových změn.
  • Po vyšetření je pacientovi nabídnut ubrousek nebo gáza, aby se mohl otřít a odstranit případné zbytky gelu v okolí řitního otvoru.

Prosím ověřit!

Když lékař zaznamená něco neobvyklého, doporučí detailnější vyšetření. Může se ale také stát, že prostata vypadá zcela normálně, a přesto nádor obsahuje. Proto odborník na výsledky jediné kontroly nikdy nespoléhá. Žádná vyšetřovací metoda není dokonalá, takže se navzájem kombinují. Jednotlivě dokážou odkrýt určité části nádoru, spolu pak mají největší šanci na úspěch.

Myslete na zdraví 

Nedělejte si starosti, jak prohlídku prostaty zvládnete. Během vyšetření se od vás nic nežádá. Není pravděpodobné, že by kontrola byla nepříjemná či bolestivá. Jestliže trpíte hemoroidy, raději na to lékaře předem upozorněte, aby byl opatrnější než jindy. Ani on vám nechce způsobit bolest nebo krvácení. Pokud však budete mít pocit, že s vámi nejedná dost šetrně, ohraďte se. Na to máte vždy právo.

Zdroj: http://prostatecanceruk.org

Autor článku:

MUDr. Tereza Kopecká

Líbí se vám článek?
+11 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
Naposledy čtené: