Zázrak zvaný Pelargonium sidoides

  • Redakce uLékaře.cz
  • 28.11.2016
  • Aktualizace: 28.11.2016
  • uLékaře.cz

Pelargonium sidoides objevili Evropané náhodou. Jeden odvážný Brit si odjel léčit tuberkulózu do jižní Afriky a lidstvo tak získalo lék, který do objevu antibiotik a antituberkulotik zachránil mnoho životů.

Ilustrace
Ilustrace

Anglický pacient

Na přelomu 19. a 20. století byly možnosti léčby tuberkulózy omezené. Spoléhalo se především na odpočinek a klimatickou léčbu. Britský tuberkulózní pacient Charles Henry Stevens proto odcestoval na doporučení svého lékaře do jižní Afriky.

Šaman kmene Basuto mu tam dal extrakt z místní léčivé rostliny Pelargonium sidoides a co se nestalo – Stevens se plně uzdravil a vrátil se do Velké Británie. Vzal s sebou i kořeny zázračné rostliny, kterou začal pěstovat a prodávat jako lék na tuberkulózu. Vzhledem k tomu, že sám nebyl botanik, pojmenoval rostlinu „umkaloabo“, což v jazyce zulu znamená „silný kašel“.

 

Důkaz o léčivém účinku

Pelargonium sidoides pomáhalo uzdravovat nemocné tuberkulózou pouze do objevu antibiotik a antituberkulotik, pak bylo zapomenuto. Trvalo několik desítek let, než si našlo cestu zpět do evropských laboratoří. Zde bylo jeho složení důkladně prozkoumáno a byl vyvinut způsob, jak z rostlin získávat kvalitní výtažek s prokazatelným léčivým účinkem.

Návrat ke kořenům

Seznamte se – Pelargonium sidoides je víceletá keřovitá rostlina s četnými šedozelenými srdčitými listy a štíhlými rudofialovými, někdy skoro černými květy. Pěstuje se na ekologických farmách v jižní Africe a kvete prakticky celoročně.

Jak rostlina stárne, její kořen tmavne. Když je tři roky stará, obsahuje kořen optimální množství aktivních látek pro medicínské využití. V této fázi jsou rostliny ručně sklizeny, roztříděny a oprány. Po oprání a usušení jsou kořeny přepraveny do Německa. Tam jsou za standardizovaných podmínek vylouhovány a vzniká speciální extrakt EPs 7630. Z něj se vyrábějí tablety a kapky, které pomáhají léčit záněty dýchacích cest.

(pez)

Zdroj:
www.pelargonium-sidoides.com

Autor článku:

MUDr. Tereza Kopecká

Líbí se vám článek?
+3 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
Naposledy čtené: