Artroskopie

Artroskopie je endoskopické vyšetření zobrazující vnitřek kloubů. Kromě diagnostiky se používá i k léčbě. První artroskopické vyšetření provedl japonský lékař Takagi na kolením kloubu zemřelého v roce 1918. K výkonu tehdy použil cystoskop (přístroj pro vyšetření močového měchýře).
Artroskopie kolena
Artroskopie kolena

Kdy se vyšetření používá...

Artroskopie se používá v případě zánětu a poranění kloubu nebo při přítomnosti volného tělíska v kloubní dutině (odloučená chrupavka, úlomek kosti). Převážně se provádí na kolenním kloubu. Kromě něj je ale možné artroskopicky vyšetřit i rameno, kyčel, loket a další klouby. Vyšetření navrhuje a provádí ortoped.

K čemu vyšetření slouží...

Artroskopie umožňuje přímý pohled na povrch kloubu, jeho chrupavku, vazy, menisky (v případě kolenního kloubu) a kloubní pouzdro. Takové zobrazení žádná jiná vyšetřovací metoda (RTG, CT ani MR) neumožňuje. Poskytuje možnost přímé léčby kloubních postižení. Artroskopicky se odstraňují odtržené části menisků, kloubní výčnělky a úlomky v kloubní dutině. Provádí se rekonstrukce poškozených vazů.

Co je k tomu potřeba...

K artroskopii slouží endoskopický přístroj zvaný artroskop. Tvoří jej tenká, asi 20 cm dlouhá dutá kovová trubice s optickým systémem a zdrojem světla. Současně s artroskopem se do kloubu zavádí pracovní nástroje v podobě sond, úchopových kleští, nůžek a dalších. K výplachu kloubní dutiny se používá sterilní tekutina. Výkon se provádí na operačním sále za krátké celkové nebo místní (event. svodné) anestézie.

Jaký je princip...

Artroskop obsahuje optický systém nebo kameru. Vnitřní prostor kloubu osvětluje zvláštní endoskopické světlo (studené světlo) přiváděné světlovodem. Obraz zachytí zobrazovací systém a ukáže výsledek na barevném monitoru.

Jak se na vyšetření připravit...

Artroskopie je operační výkon. Provádí se za krátkodobé hospitalizace. Vezměte si sebou všechny základní věci potřebné ke strávení jednoho dne v nemocnici (hygienické a osobní potřeby). K zákroku potřebujete interní vyšetření. To má zjistit Váš celkový stav a zabránit případným neočekávaným komplikacím. Do nemocnice obvykle přijdete den před vyšetřením. Od půlnoci nesmíte nic jíst ani pít. Krátce před výkonem dostanete léky na zklidnění.

Jak probíhá...

Po příjezdu na operační sál Vás převezme do péče anesteziolog. Podá Vám uklidňující léky a typ anestézie, na kterém jste se předtím domluvili. V případě celkové anestézie celý výkon prospíte. Při místní (svodné) anestézii neucítíte bolest, ale zůstanete při vědomí. Můžete přitom sledovat průběh výkonu na barevném monitoru. Ortoped potře kloub sterilizačním roztokem a zakryje jeho okolí sterilními rouškami. Skalpelem provede krátký řez pro zavedení artroskopu až do kloubní dutiny. Pomocí nástroje zkontroluje její stav. V případě potřeby může provést několik (obvykle 2) dalších řezů pro zavedení pracovních nástrojů. Po skončení vyšetření a vytažení nástrojů může lékař provést jednoduché sešití ran a ovázat kloub. Celý výkon trvá obvykle 20 až 40 minut.

Kdy bude výsledek...

Výsledek vyšetření se dozvíte už v průběhu výkonu nebo okamžitě po probuzení.

Co vyšetření ukáže...

Normální kloub má hladkou nepoškozenou chrupavku. Kloubní vazy vypadají jako bílé „šňůry“. Menisky v kolenním kloubu se přirovnávají k půlměsícům. V případě poškození získávají kloubní struktury neobvyklou barvu a tvar. Mohou se objevit trhliny v chrupavce, natržené, přetržené nebo uvolněné vazy a krvácení do kloubní dutiny. Při některých onemocněních se tvoří výrůstky omezující správný pohyb v kloubu.

Kam povedou další kroky...

Výkon se obvykle provádí za krátkodobého pobytu v nemocnici. Z anestézie se probudíte v nemocničním pokoji a se zavázaným kloubem. V závislosti na typu provedeného výkonu dostanete pravděpodobně na určitou dobu k chůzi berle, dlahu, závěs nebo ortézu ke zpevnění a odlehčení kloubu. Domů budete propuštěni ještě týž den večer nebo následující ráno. Lékařem Vám předepíše případnou rehabilitaci a domluví s Vámi termín další kontroly. Ta následuje obvykle za týden po výkonu. V případě komplikací (otoku, krvácení, výrazné bolestivosti) musíte navštívit lékaře ihned. Případné stehy se vytahují 7. až 10. den po operaci.

Dostupnost...

Artroskopie se provádí na ortopedickém oddělení každé nemocnice, případně na traumatologických a chirurgických odděleních.

Líbí se vám článek?
+70 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Nové téma | zodpovězené dotazy
bolest v rameni | Od: Kalli | 9.9.2011 09:38
trpěla jsem bolestí ramene po pádu, udajně jsem si natrhla úpony vazů, nebo tak něco, bolest trvala 4 měsíce, nic nepomáhalo, až mě pomohl doktor Vojna z Plzně, dával mi obstřiky asi po třech týdnech, pak bolest odezněla a já po 6 měsících na neschopence šla do práce, jenže bolest se vrátila a tak jsem znovu zkoušela injekce, prášky ale nic nezabíralo, když to byl rok bolest odezněla. Jsou to 4 roky a asi před 9 měsíci mi začali bolesti znovu, opět nic nepomáhalo. Doktor Vojta mě doporučil na ASK, šla jsem na jednodenní chirurgii na posouzení a vzali mě do týdne na operaci. Jsem dva dny po operaci, bolesti jsou příšerný, ale dělám si naději, že to snad odezní. Nejen že mě provedli ASK, ale měla jsem tam defekt na šlaše 2x3 cm, zřejmě po tom pádu, takže si fakt dělám naději, že mě dali rameno dopořádku. V současný době trpím fakt hroznýma bolestma, nespím, jsem uplná troska, ale snad to odezní. Nejen že jsem nespala před operací, ale nespím ani teď. O to se mi to zdá už dost příšerný. V každým případě se nenechte nikdo odbýt a žádejte o pořádný vyšetření, třeba i vyměňte lékaře. Zkuste vše.
reagovat
 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: