S přítelkní se snažíme již delší...

S přítelkní se snažíme již delší dobu o těhotenství. Po dvouletém snažení a návštěvách u různých lékařů a reprodukčních center nám bylo zděleno, že problém je v neprůchodnosti vejcovodů. Bohužel nám připadá, že než zprochodnit vejcovody operativně, jde všem pouze o jednoduché řešení finančně lukrativní umělé oplodnění. Chtěl jsem se optat, zda se vůbec někdo z lékařů je ochoten bavit o možnostech nebo variantách, jak vyřešit problém. Před rokem a půl polaparoskopickém vyšetření a odstanění údajných cyst ,byly prý průchodné a po necelém roce v reprodukčním centru již né. Co stím dělat. Děkuji

Odpověď odborníka:

Pane Radku,
vyšetření průchodnosti vejcovodů lze provést i UZ vyšetřením s kontrastní látkou (nejčastěji sterilním infuzním roztokem) - hysterosalpingografie (některá pracoviště ji provádí), nebo laparoskopicky. Obě vyšetření jsou nedokonalá - dostanete informaci, že vejcovodem (trubkou) proteče tekutina. Vejcovod je však funkční jednotka hladké svaloviny a svými pohyby posunuje oocyt nebo oplozené embryo směrem do dělohy - zda toto funguje se z tohoto vyšetření nedozvíte.
Záleží na konkrétním nálezu, jaká je příčina neprůchodnosti, zda je vejcovod ve srůstech atd. Dříve se prováděly mikrochirurgické rekonstrukce, ale výsledky obecně nebyly příliš dobré. V "opraveném" vejcovodu je vysoké riziko mimoděložního těhotenství. Dnes se operace již víceméně neprovádí. Tento postup spíš nedoporučuji.
Zaměřil bych se spíše na komplexní vyšetření Vás i Vaší partnerky a volil optimální postup IVF. Pokud by nebyla zjištěna žádná jiná příčina neplodnosti (imunologie, hormonální vyšetření, štítná žláza, spermiogram včetně funkčních testů spermií, infekce (chlamydie, toxoplasma), trombofilní stavy a hematologické poruchy, reprodukční imunologie, celiakie, diabetes nebo poruchy glukozové tolerance, genetika, apod.), pak lze volit ty nejjednodušší a nejlevnější metody.
Hodně štěstí
prim MUDr Pavel Texl

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
 
 
Závislosti a návykové poruchy
Články: Závislosti a návykové poruchy
Jaké jsou nejčastější druhy...
O změně léčby při depresi rozhoduje pouze lékař!
Články: O změně léčby při depresi rozhoduje pouze lékař!
Po týdnech až měsících...
Abstinenční příznaky: jak to vypadá, když ohrožují život
Články: Abstinenční příznaky: jak to vypadá, když ohrožují život
Jedním ze znaků závislosti...
Muzea, hrady, zámky .... 30.000 památek z celé ČR
Otrava marihuanou
Články: Otrava marihuanou
Marihuana je sušená nať z...
Desatero pro lepší život s revmatoidní artritidou
Články: Desatero pro lepší život s revmatoidní artritidou
Trpíte-li tímto nepříjemným...
Srdce jako nové za 90 minut – navíc bez nutnosti otevřené operace
Pěšky nebo na kole - Tipy na výlety
Je nebezpečné budit náměsíčné?
Články: Je nebezpečné budit náměsíčné?
Někteří lidé se domnívají...
Nové drogové nebezpečí: dealeři na síti
Články: Nové drogové nebezpečí: dealeři na síti
Podle výroční zprávy...
7 800 Tipů kam na výlet z celé ČR
Turistikou ke zdraví s Turistika.cz
Naposledy čtené: