Alergeny

  • Redakce uLékaře.cz
  • 24.9.2008
  • Aktualizace: 29.9.2008
  • Medicína
Alergeny jsou látky, které se většinou vyskytují v životním prostředí. Většinou se jedná o látky bílkovinné povahy, u hmyzí alergie jde o hmyzí jedy. Jedním z nejrozšířenějších alergenů jsou pyly.

Předpokladem toho, aby se u disponovaného člověka - atopika (to znamená u člověka s alergickými rodiči nebo sourozenci) vyvinulo alergické onemocnění, je kontakt s alergenem (látka vyvolávající u člověka alergickou reakci).

Nejčastější je pylová alergie
Nejčastější je pylová alergie

Pylová alergie

Pylová sezona u nás začíná již v březnu a končí na přelomu září a října. Nejhlavnější jsou pyly stromů (olše, bříza, líska), pyly trav (jílek, srha, kostřava) a plevelové byliny (pelyně, černobýl, lebeda). V posledních letech pylová alergie narůstá zejména ve velkých městech. Je to způsobeno znečištěním pylových zrn škodlivinami prostředí. Snáze pak dojde k uvolnění bílkovinného obsahu zrna na sliznice dýchacích cest.

Další alergeny

Nezanedbatelnou část alergenů tvoří potravinové alergeny. Jde o pestrou skupinu látek, které mohou navodit alergickou reakci. Nejčastějšími jsou bílkoviny kravského mléka a bílkoviny vaječné.

 

Velký podíl našeho života trávíme v různých budovách, kde na nás čekají bytové alergeny. Hlavními složkami bytového prachu vyvolávajícího alergickou reakci jsou roztoči, plísně a zvířecí alergeny. Mohou sem proniknout také pyly, hmyzí alergeny a jiné škodliviny ze zevního prostředí (oxidy dusíku, síry).

Roztoči

Jsou to mikroskopičtí členovci, kteří v přírodě mají své sídlo v ptačích hnízdech. V bytech sídlí zejména v lůžku, peří, kobercích, čalouněném nábytku a závěsech. Živí se kožním odpadem našeho těla, lupy. Jejich výkaly mohou člověka alergizovat. Roztočům se daří v teple a vlhku.

Vzdušné plísně

Spory plísní jsou také nebezpečným alergenem. Plísně se dělí na venkovní a domovní. Venkovní plísně jsou spojeny s příznaky pozdní letní rýmy v časném podzimu (tlející vegetace). Domovní plísně jsou často vázány na topnou sezonu, klimatizaci, na podmínky v kuchyních a koupelnách. Jejich množení podporují např. tapety.

Domácí a jiná zvířata jsou zdrojem zvířecích alergenů. Jsou přítomny ve zvířecích slinách, ale i v moči. Ulpívají na srsti zvířat, na oděvu, ale především opět znečišťují v bytovém prostředí částečky prachu. Jejich vdechováním může dojít k alergické reakci. Nejagresivnějšími jsou alergeny kočky, ale přibylo alergických projevů i na drobné hlodavce (křečci, morčata, myši). Mnoho rodičů alergických dětí se domnívá, že ideálním krokem k naplnění dětských tužeb po zvířátku je zakoupení akvarijních rybiček. Pozor však na jejich krmení, které je velmi agresivním alergenem!

Nesmíme zapomenout ani na hmyzí alergeny. V našich podmínkách jde především o včelí a vosí jedy. Tyto alergeny jsou zvlášť nebezpečné tím, že u predisponovaných jedinců mohou vyvolat až nejhorší typ alergické reakce – anafylaktický šok.

Líbí se vám článek?
+4 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
 
 
Křečové žíly nejsou jen neestetickou záležitostí, ale hlavně zdravotním problémem
Co všechno může způsobit adenom hypofýzy
Články: Co všechno může způsobit adenom hypofýzy
Hypofýza neboli podvěsek...
Vylučovací urografie
Články: Vylučovací urografie
Vylučovací urografie (IVU...
Pěšky nebo na kole - Tipy na výlety
Spála
Články: Spála
Spála je infekční...
Karpalní tunel
Články: Karpalní tunel
Bolest v oblasti zápěstí...
7 800 Tipů kam na výlet z celé ČR
Turistikou ke zdraví s Turistika.cz
Naposledy čtené: