Amniocentéza

  • Redakce uLékaře.cz
  • 30.1.2008
  • Aktualizace: 31.7.2014
  • Ordinace

Co je to amniocentéza?

Amniocentéza, odběr plodové vody, je vyšetřovací metoda, která slouží k odhalení některých závažných vrozených, především chromozomálních, vad plodu u těhotné ženy. Vyšetření se provádí nejlépe od 16. do 21. týdne těhotesntví, tj. v době, kdy je ze zákona ještě možné těhotenství přerušit (do 24. týdne), a tím zabránit narození postiženého dítěte. Těhotenství se samozřejmě v případě nálezu vady přerušuje jen na přání těhotné ženy.

Odběr plodové vody probíhá za kontroly ultrazvukovým přístrojem.
Odběr plodové vody probíhá za kontroly ultrazvukovým přístrojem.

Kdy je vyšetření potřeba

Lékař Vám doporučí amniocentézu v případě, že má podezření na vývojovou vadu plodu. Toto podezření může získat na základě výsledků předešlých vyšetření, které se provádějí rutinně v rámci kontrol v těhotenské poradně. Patří mezi ně vyšetření krve a ultrazvuk. Podezření také může vzniknout v případě, že byly u Vás v rodině zaznamenány vývojové vady nebo opakované potraty. Vyšetření se provádí od 16. týdne těhotenství. Při tomto vyšetření je možné diagnostikovat chromozomální poruchy, jako například Downův, Edwardsův nebo Patauův syndrom, stejně tak jako mnohé vzácné dědičné metabolické poruchy. Později v průběhu těhotenství se tohoto vyšetření používá k diagnostice infekce.

Jak vyšetření probíhá

Při amniocentéze lékař za kontroly ultrazvukovým přístrojem odebere velmi tenkou dlouhou jehlou plodovou vodu těhotné ženě. Ultrazvuk je zobrazovací metoda, která dokáže lékaři ozřejmit anatomické poměry vyšetřované oblasti, tj. oblast dělohy a plodového vejce. Odebraná plodová voda se pak vyšetřuje v laboratoři. Buňky obsažené v plodové vodě se vyšetřují cytogeneticky. To znamená, že je možné laboratorními technikami určit jejich „genetickou výbavu“ - karyotyp. Nevýhodou vyšetření plodové vody je časová prodleva 10-14 dní (u některých vyšetření až 3 týdnů), po kterou se dále buňky k vyšetření připravují. Někdy je možné vyloučit přítomnost některých nejzávažnějších vad již za 24-48 hodin.

 

Není nutné se bát...

Během posledních 30 let se stala amniocentéza prováděná ve II. trimestru (druhé třetině těhotenství) běžně používanou metodou k vyloučení vrozených vad plodu. Plodová voda se odebírá z prostoru uvnitř plodového vejce, ve kterém plod plave. Vyšetření se provádí za stále kontroly ultrazvukem, který lékaři přesně ukazuje, kde přesně se odběrová jehla nachází a kde se nachází v tu chvíli plod. Riziko komplikací při správném provedení je velmi malé. Přínos vyšetření pro pacientku zato velmi velký. Prokáže-li se tímto vyšetřením závažná odchylka, může žena těhotenství včas přerušit.

Příprava na vyšetření

Před vyšetřením můžete normálně jíst a pít. Před vyšetřením hlaste každou alergickou reakci, kterou jste kdy prodělala.

Jak probíhá vyšetření

Po příchodu do vyšetřovací místnosti se položíte na vyšetřovací stůl na záda a obnažíte břicho. Lékař pomocí ultrazvuku zobrazí plod a plodové obaly, a to tak, že ultrazvukovou sondou přejíždí po Vašem břiše, stejným způsobem jako při vyšetření ultrazvukem ve 12. týdnu těhotenství. Poté tenkou dlouhou jehlou za stálé kontroly ultrazvukem pronikne přes stěnu a dutinu břišní, děložní stěnu a plodové obaly do prostoru, ve kterém plave plod. Z tohoto prostoru odebere 15-20 ml plodové vody a jehlu vytáhne ven. To je vše. Nemusíte mít strach, že plodu bude plodová voda scházet. Množství se odebírá přesně podle stáří plodu a za určitou dobu se rychle doplní. Po vyšetření nebo i v průběhu vyšetření můžete mít slabé křeče dělohy.

A potom?

Po vyšetření dodržujte klidový režim podle pokynů lékaře.

Jaké jsou jiné možnosti?

Kromě amniocentézy lze také provést biopsii choria (odběr kousku tkáně z klků placenty). Umožňuje získat buňky plodu již v prvním trimestru těhotenství. Zde se před samotným odběrem aplikuje znecitlivující injekce. Případné časné zjištění chromozomální vady i dřívější ukončení těhotenství je jistě z psychosociální stránky pro ženu přijatelnější. Nevýhodou této metody je, že není možno udělat biochemické vyšetření plodové vody a že jisté procento odebraných vzorků je pro malou různorodost buněk nevyšetřitelné. To se ale stává velmi zřídka.

Líbí se vám článek?
+5 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
Naposledy čtené: