Bromelain

  • Redakce uLékaře.cz
  • 20.5.2008
  • Aktualizace: 21.4.2013
  • Ordinace
Ačkoli je někdy uváděno, že bromelain spaluje tuk a působí hubnutí, není to tak docela pravda. Tato látka tuk štěpit nedokáže, zato pomáhá jinde.
Ananas jako zdroj bromelainu
Ananas jako zdroj bromelainu

Jak funguje

Jedná se o komplex enzymů, což jsou jednoduše řečeno motory chemických reakcí v organismech. Bromelain v organismu působí štěpení látek bílkovinné povahy. Díky nim působí hlavně protizánětlivě a podporuje trávení. Protizánětlivé působení mimo střevní trakt není však přesně objasněno. V krevní plasmě jsou totiž enzymy, které bromelain ničí.

Kde jej naleznete

Zdrojem bromelainu jsou čerstvé plody ananasu a také šťáva z něj připravená. Nalézá se také v řadě potravních doplňků a některých léčivých přípravcích. Stejně jako jiné enzymy je ničen teplem.

Kdy pomůže

Bromelain je možné užívat např. po operacích, při pohmožděních a zánětech. Urychlí regeneraci organismu a zlepší jeho funkce. Bromelain zřejmě pomáhá v prevenci rakoviny, léčbě artritidy (zánětlivé onemocnění kloubů) a ulcerózní kolitidy (zánětlivé onemocnění střev). Podílí se určitou měrou na zvýšení vylučování tuku z organismu, ale sám ho neštěpí.

Na co dát pozor

Nežádoucí účinky jsou minimální. V některých případech může působit žaludeční potíže, průjem a alergické reakce. Užíváte léky snižující srážení krve? Buďte opatrní. Bromelain může zvyšovat účinek těchto léků. V těchto případech je vhodná konzultace s lékařem.

Kdy bromelain pomůže...

Užívání potravních doplňků nebo léčivých přípravků s obsahem bromelainu lze vyzkoušet v následujících případech:

 

- po operacích

- po poraněních nosních a čelních dutin spojených s otoky

- při odstraňování tkáně poškozené např. popálením

- při zánětlivých a alergických stavech

- při užívání antibiotik, kdy podporuje jejich účinek

- při otocích způsobených dysfunkcí lymfatického systému

Obvykle se užívá v kombinaci s dalšími látkami. Pro správné dávkování je vhodné se vždy řídit doporučením výrobce konkrétního přípravku. Bromelain je potřeba užívat nalačno, tzn. 1/2 hodiny před jídlem nebo 2 hodiny po něm a dostatečně ho zapíjet.

(cer)
Líbí se vám článek?
+3 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: