Buďme kolegové aneb Proč pacienti neberou léky a doktoři se zlobí

  • Redakce uLékaře.cz
  • 5.10.2015
  • Aktualizace: 6.10.2015
  • uLékaře.cz

Nedodržování léčby je hlavní překážkou, která brání lékařům pomáhat jejich pacientům. Chyby najdeme obvykle na obou stranách. Odborník a nemocný mají ale stejný cíl, vyplatí se proto vsadit na vzájemnou spolupráci.

Aby byla léčba úspěšná, je nutná spolupráce lékaře s pacientem.
Aby byla léčba úspěšná, je nutná spolupráce lékaře s pacientem.

Lékaři zastávají v lidské společnosti trochu zvláštní pozici. Ačkoliv jsou také jen lidmi, ostatní jim ochotně svěřují do rukou to nejcennější, co mají – své zdraví. Věří, že s ním naloží správně, že pomohou. Tedy, někteří věří. Jiní se naopak návštěvám ordinací vyhýbají a rady doktorů pouští jedním uchem dovnitř a druhým ven. Který z přístupů je správnější? Nebo to snad není ani jeden?

Co se skrývá za nevolí

To, že pacient nenaslouchá pokynům lékaře, je jen málokdy důsledkem jednorázového rozhodnutí. Daleko častěji se odmítavý postoj rodí postupně, na základě zkušeností. Příčinou může být:

 
  • nedůvěra k lékařům a k jejich péči,
  • přesvědčení, že choroba nepředstavuje vážný problém nebo riziko,
  • pocit, že léčba nepomáhá,
  • silné nežádoucí účinky nebo omezení spojená s terapií,
  • vysoká cena léku.

Úplné nebo částečné nedodržování léčebného režimu nazýváme nonadherencí. Každý takový pacient představuje pro doktora tvrdý oříšek. S trochou nadsázky ale lze říci, že i nonadherence je, ač obtížně, léčitelná.

Odstraňte nepohodlí

Vraťme se k bodu „omezení spojená s léčbou“. Pod ním se neskrývá nic složitého. Obtížné podávání léku (např. injekční), složité dávkování, nutnost brát prášky několikrát denně, v nevhodných časech nebo za omezujících podmínek (třeba na lačno), to vše se negativně podepisuje na pacientově přístupu. Dokonce i vědecké studie ukazují, že čím více dávek denně, tím horší dodržování léčebného režimu. Proč tuto otázku rozebíráme? Je totiž ze všech nejsnadněji ovlivnitelná lékařem. Existence mnoha různých léků na stejnou chorobu je užitečná právě tím, že každému pacientovi může doktor předepsat ten nejvhodnější. Proč po něm chtít, aby půlil jednu tabletku, když existuje jiná, v poloviční síle? Proč jej nutit brát lék po šesti hodinách, když známe podobný, který postačí jednou denně? Někdy to platí i u nežádoucích účinků. Vyvolává u vás preparát ospalost, kašel nebo žaludeční potíže? Třeba je možné najít jiný, který léčí stejnou nemoc, ale bez vedlejších efektů. Stačí být k lékaři upřímný a domluvit se.

Laskavost a informace

Do určité míry, hlavně u vzdělaných lidí, podporuje dodržování léčby informovanost. Při poskytování údajů o chorobě a o lécích v dnešní době doktory doplňuje – nikoli však nahrazuje – internet. Zdrojů, otázek a odpovědí je spousta, proto se ptejte, zajímejte se, vyhledávejte. Jako ještě důležitější se ukázala být důvěra v lékaře, spokojenost s jeho přístupem a víra, že ono malé nepohodlí spojené s léčbou za její výhody stojí. Některé z těchto faktorů mohou lékaři ovlivnit vstřícným přístupem, jiné jen těžko. Hlavní je si uvědomit, že pacient v příběhu o nonadherenci nehraje roli neposlušného záporného hrdiny. Doktor může udělat mnohé pro to, aby se přístup jeho svěřenců k léčbě zlepšil – a je to i jeho cílem. Od pacientů je vyžadována jen otevřená mysl, upřímnost a trocha důvěry. Bez ní se totiž žádné mezilidské jednání neobejde.

Zdroj: www.remedia.cz

Autor článku:

Lucie Kovářová

Odborný garant článku:

MUDr. Jiří Náhlovský

Líbí se vám článek?
+2 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
 
 
Rakovina vaječníků se dokáže v těle dlouho skrývat
Články: Rakovina vaječníků se dokáže v těle dlouho skrývat
Rakovina vaječníků patří k...
Urologické vyšetření
Články: Urologické vyšetření
Urologie je lékařský obor...
Častí společníci: reflux jícnu a astma
Články: Častí společníci: reflux jícnu a astma
Pokud se léčíte s astmatem...
Muzea, hrady, zámky .... 30.000 památek z celé ČR
Bolest v krku může zaútočit kdykoli. Buďte připraveni
Příčinou intimního trápení může být alergie
Články: Příčinou intimního trápení může být alergie
Svědění, pálení a další...
Trápí vás zácpa? Možná tělu chybí vitaminy
Články: Trápí vás zácpa? Možná tělu chybí vitaminy
Pokud máte potíže s tuhou...
Pěšky nebo na kole - Tipy na výlety
Naposledy čtené: