Čemu se říká „tenisový loket“?

  • Redakce uLékaře.cz
  • 28.5.2007
  • Aktualizace: 15.4.2011
  • Medicína

„Tenisový loket“ je tzv. entezopatie na dolní palcové části pažní kosti.

Při léčbě je nutný klid a speciální léky
Při léčbě je nutný klid a speciální léky

Co je to entezopatie?

Entezopatie je nedokrevnost v úponech přetížených svalů. Příčinou bývá porucha správného pohybového stereotypu po operacích nebo po úrazech. K dalším možným příčinám patří prochlazení úponů, cévní poruchy prokrvení, toxické poškození a někdy hraje svou roli i psychická stránka. Entezopatie se projevuje bolestí, oteplením nebo zarudnutím v místě úponu, vzácně zduřením.

Jak se konkrétně projevuje „tenisový loket“?

„Tenisový loket“ se projevuje bolestí šířící se do předloktí. Pacientovi znemožňuje nejen tenis a jiné namáhavé pohyby, ale téměř nemožné je například odemknout i zámek. Prudkou bolest vyvolá i pouhý pohmat na postižený svalový úpon. Přidá-li se do úponu druhotně i zánět, bolestivost nevymizí ani v klidu. Průběh neléčeného tenisového lokte může být velmi vleklý.

Jaká je tedy léčba?

Léčení je nutné zahájit uvedením postižené svalové skupiny do klidu. K tišení bolesti podáváme analgetika a nesteroidní protizánětlivé léky. Obstřik úponů kortikosteroidy s anestetikem vyvolá obvykle úlevu. Dále se používají nesteroidní protizánětlivé léky v mastech a prostředky fyzikální medicíny.

Líbí se vám článek?
+8 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: