Co je to seborhoický ekzém ?

  • Redakce uLékaře.cz
  • 28.5.2007
  • Aktualizace: 21.10.2008
  • Medicína
Seborhoický ekzém nebo-li seborhoická dermatitida je chronické onemocnění neznámého původu. Postiženi jsou převážně muži na seborhoických oblastech těla.

Jaké jsou seborhoické oblasti těla?

Seborhoická oblast těla je tam, kde je hodně mazových žláz a ty jsou vázány na vlasové a chlupové váčky. Je to vlasatá část hlavy, čelo, okolí nosu, brada, oblast hrudní kosti, oblast kolem pupku, stydká oblast, záda mezi lopatkami.

Seborhoická oblast těla je např. kolem pupku
Seborhoická oblast těla je např. kolem pupku

Jaká je příčina vzniku onemocnění?

Příčina vzniku onemocnění není známa. Uvažuje se o poruše kyselého ochranného pláště a mikrobiálních faktorech.Výrazná je závislost na klimatických podmínkách (zlepšení v létě, u moře, na horách) a na psychických faktorech (stres).

Jak toto onemocnění vypadá?

Toto onemocnění má řadu forem v dětství i v dospělosti. Seborhoická dermatitida kojenců se objevuje na rozdíl od atopického ekzému většinou již v průběhu prvního měsíce života. Může se projevit pouze mastnými, pevně lpícími šupinami v kštici.V závažnějších případech se v podpaží a v tříslech tvoří téměř nesvědící a nemokvající ložiska, která později splývají.Často se přidružuje kvasinková infekce. V dospělosti se v seborhoických oblastech tvoří dosti ostře ohraničená žlutorůžová ložiska se žlutavými mastnými šupinami na povrchu. Ve kštici mohou vytvářet vyšší vrstvy.

Dá se rozlišit několik forem, lišících se vzhledově i lokalizací:

  • forma lokalizovaná za ušním boltcem
  • forma lokalizovaná nad hrudní kostí
  • forma lokalizovaná na trupu a končetinách

Jak se tato kožní nemoc léčí?

Velmi účinné jsou kortikoidní hormony v zevně užívaných léčivech (masti, pasty). Pro častou infekci ložisek kvasinkami jsou doporučena lokální antimykotika. Ve většině případů vystačí hydrokortizonové deriváty s antibakteriální přísadou. K doléčení jsou vhodné sirné a dehtové pasty nebo masti. Pobyt na čerstvém vzduchu a slunci působí vždy příznivě.

Líbí se vám článek?
+2 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: