Co je to tetanus?

  • Redakce uLékaře.cz
  • 28.5.2007
  • Aktualizace: 22.10.2008
  • Medicína
Tetanus je velmi vážné onemocnění. Asi polovina nemocných na tuto nemoc umírá. V Čechách bývalo kolem 100 případů ročně. Po zavedení všeobecného očkování počet klesal a je nyní méně než 5 onemocnění za rok.

Co tetanus způsobuje?

Původcem nemoci je bakterie Clostridium tetani, která je saprofytem střeva koní, hovězího dobytka, ale i člověka. Stolicí se dostává do země. K nákaze dochází i po drobných, ale uzavřených zraněních, zvláště byla-li znečištěna hlínou, nebo zůstalo-li v ráně cizí těleso. Inkubační doba je několik dnů až týdnů, při kratší inkubační době je naděje na přežití špatná.

Nejlepší prevencí je očkování
Nejlepší prevencí je očkování

Jaký je obraz tohoto onemocnění?

Onemocnění začíná křečí žvýkacích svalů (trismus), potom stahem mimického svalstva (sardonický úsměv), zvýšeným napětím svalstva šíje, zad a konečně břicha. Poté dochází – často na zevní podnět – ke křečím celého těla, při nichž se tělo vypne a může dojít až ke stahu hrtanu a tím k zadušení. Jestliže se tento příznak objeví do 24 hodin po začátku nemoci, je jen malá naděje na přežití. Záchvat křečí je velmi bolestivý, nemocnému stoupá tělesná teplota a potí se. Zvláštní formou je tzv. lokální tetanus, kdy je svalová ztuhlost jen v oblasti úrazu. Špatnou prognózu mají narkomani, kteří se nakazí tetanem při aplikaci drog pod kůži či do žíly. Ke smrti nemocného dochází tzv. vegetativním syndromem, tj. působením na dechové centrum a následnou zástavou dechu.

Jaká je léčba?

Základním lékem je lidský hyperimunní globulin jednorázově 2000–5000 jednotek aplikovaný do svalu, zároveň podání antibiotik a chirurgické ošetření rány, která se zásadně neuzavírá! Svalové křeče se tlumí pomocí diazepamu v infuzi, event. použitím lytické směsi. Dojde-li ke stahu hrtanu, patří nemocný na jednotku intenzivní péče, kde se zavede řízené dýchání a podávají se léky proti svalovým stahům.

Jaká je prevence?

Nejlepší prevencí je očkování, které zanechá dobrou imunitu na pět až deset let. Při rizikovém úrazu u neočkovaných se preventivně podává lidský hyperimunní globulin a zahájí se očkování.

Líbí se vám článek?
+3 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
Naposledy čtené: