#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS#
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup k historii všech svých dotazů a odpovědí.
Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Co je to tetanus?

Medicína 28.5.2007

Tetanus je velmi vážné onemocnění. Asi polovina nemocných na tuto nemoc umírá. V Čechách bývalo kolem 100 případů ročně. Po zavedení všeobecného očkování počet klesal a je nyní méně než 5 onemocnění za rok.

Injekce, jehla, očkování,vakcina
Injekce, jehla, očkování,vakcina

Co tetanus způsobuje?

Původcem nemoci je bakterie Clostridium tetani, která je saprofytem střeva koní, hovězího dobytka, ale i člověka. Stolicí se dostává do země. K nákaze dochází i po drobných, ale uzavřených zraněních, zvláště byla-li znečištěna hlínou, nebo zůstalo-li v ráně cizí těleso. Inkubační doba je několik dnů až týdnů, při kratší inkubační době je naděje na přežití špatná.

#IMG#

Jaký je obraz tohoto onemocnění?

Onemocnění začíná křečí žvýkacích svalů (trismus), potom stahem mimického svalstva (sardonický úsměv), zvýšeným napětím svalstva šíje, zad a konečně břicha. Poté dochází – často na zevní podnět – ke křečím celého těla, při nichž se tělo vypne a může dojít až ke stahu hrtanu a tím k zadušení. Jestliže se tento příznak objeví do 24 hodin po začátku nemoci, je jen malá naděje na přežití. Záchvat křečí je velmi bolestivý, nemocnému stoupá tělesná teplota a potí se. Zvláštní formou je tzv. lokální tetanus, kdy je svalová ztuhlost jen v oblasti úrazu. Špatnou prognózu mají narkomani, kteří se nakazí tetanem při aplikaci drog pod kůži či do žíly. Ke smrti nemocného dochází tzv. vegetativním syndromem, tj. působením na dechové centrum a následnou zástavou dechu.

Jaká je léčba?

Základním lékem je lidský hyperimunní globulin jednorázově 2000–5000 jednotek aplikovaný do svalu, zároveň podání antibiotik a chirurgické ošetření rány, která se zásadně neuzavírá! Svalové křeče se tlumí pomocí diazepamu v infuzi, event. použitím lytické směsi. Dojde-li ke stahu hrtanu, patří nemocný na jednotku intenzivní péče, kde se zavede řízené dýchání a podávají se léky proti svalovým stahům.

Jaká je prevence?

Nejlepší prevencí je očkování, které zanechá dobrou imunitu na pět až deset let. Při rizikovém úrazu u neočkovaných se preventivně podává lidský hyperimunní globulin a zahájí se očkování.

Doporučujeme

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS##MICRODATA#