Gynekologické vyšetření

  • Redakce uLékaře.cz
  • 28.5.2009
  • Aktualizace: 23.2.2015
  • Ordinace

Co to je gynekologické vyšetření?

Gynekologické vyšetření zahrnuje vyšetření zevních a vnitřních pohlavních orgánů ženy. Mezi zevní pohlavní orgány patří zevní rodidla. Pochva, děloha s čípkem, vejcovody a vaječníky jsou vnitřní pohlavní orgány. Gynekologické vyšetření se provádí ambulantně nebo na lůžkovém gynekologicko-porodnickém oddělení formou preventivního nebo diagnostického vyšetření. Gynekologické vyšetření by mělo být jednou ročně prováděno i u zdravých žen.

Gynekolog vyšetřuje zrakem a hmatem a dále pomocí tzv. vyšetřením v zrcadlech a koloskopem.
Gynekolog vyšetřuje zrakem a hmatem a dále pomocí tzv. vyšetřením v zrcadlech a koloskopem.

Jaké nástroje se k vyšetření používají?

Gynekolog vyšetřuje zrakem a hmatem a dále pomocí tzv. vyšetřením v zrcadlech a kolposkopem. Zrcadla jsou zahnuté kovové, popř. jednorázové plastové, nástroje, které lékař zavádí částečně do pochvy. To mu umožní ozřejmit vyšetřovaný prostor. Kolposkop je speciálně upravený mikroskop, kterým je možno pozorovat děložní čípek. Vlastní gynekologické vyšetření se provádí na lehátku, které je konstruováno tak, že žena na něm může zaujmout tzv. gynekologickou polohu (pokrčené a od sebe oddálené dolní končetiny v poloze na zádech).

Kdy se provádí gynekologické vyšetření?

S tímto vyšetřením se můžete setkat při preventivní nebo diagnostické gynekologické prohlídce. Ve vlastním zájmu byste měla pravidelně jedenkrát ročně tuto prohlídku absolvovat. Diagnostickou gynekologickou prohlídkou projdete, přicházíte-li na gynekologickou ambulanci s konkrétními potížemi nebo jste hospitalizovaná na gynekologickém oddělení. Mezi častá gynekologická onemocnění patří záněty a zhoubné i nezhoubné nádory, méně frekventované jsou vrozené vývojové vady, hormonální poruchy a krvácivé stavy. Zánět může postihnout všechny gynekologické orgány a většinou se projevuje výtokem z pochvy a bolestí  malé pánvi. Vyvolavatelem zánětu mohou být plísně, baktérie i prvoci. Gynekologické záněty se léčí podle příčiny různými preparáty ve formě čípků, past, vaginálních tabletek nebo klasických prášků. Nádor také může postihnout všechny gynekologické orgány. Preventivní vyšetření pomáhá, řadu z nich odhalit již v počátečním stádiu. Velkou úlohu v rozpoznání nádorově změněné tkáně děložního čípku hraje cytologické a kolposkopické vyšetření. Cytologické vyšetření se provádí ze stěru sliznice, který lékař provede v průběhu gynekologického vyšetření. Vlastní hodnocení setřených buněk provádí zkušený patolog. Kolposkopické vyšetření bývá též součástí gynekologické prohlídky. Speciálně upravený mikroskop-kolposkop umožní lékaři prohlédnout děložní čípek a zhodnotit ve zvětšení jeho stav.

 

Mám se vyšetření obávat?

Gynekologické vyšetření je z hlediska vyšetřování privátních partií všem ženám nepříjemné. Na druhou stranu je třeba si uvědomit, že vyšetřením je možno odhalit některá nádorová onemocnění již velmi brzy, čímž se zvyšuje šance na úplné vyléčení.

Jak se mám na vyšetření připravit?

K vyšetření není třeba předchozí přípravy. Jen si před vyšetřením dojděte na toaletu, aby Váš močový měchýř byl pokud možno prázdný.

Jak vypadá vlastní vyšetření?

Položíte se na vyšetřovací stůl svlečená od pasu dolů. Lékař Vám prohmatá břicho a zeptá se, zda nemáte nějaké potíže. Poté si přejdete na vyšetřovací lehátko, kde zaujmete gynekologickou polohu. Lékař zavede do pochvy zrcadla tak, že Vás požádá, aby jste zatlačila jako na stolici. Nejprve zavede dolní zrcadlo (kovový nebo plastový zahnutý nástroj) a poté horní. V zrcadlech pak vyšetřovaný prostor prohlédne. Na závěr může ještě odebrat vzorek sliznice a prohlédnout děložní čípek kolposkopem. Poté zrcadla vyjme a vyšetří Vás tzv. bimanuálně. To znamená, že jednu ruku položí na Vaše břicho a dva prsty druhé ruky zavede do pochvy. Tato poloha lékaři umožní vyšetřit velikost a tvar pánevních orgánů. To je vše, můžete se obléci.

Co bude po vyšetření?

Po vyšetření není nutno dodržovat nějaký speciální režim.

Jaké jsou alternativy vyšetření?

Gynekologické vyšetření nelze jinou metodou nahradit. Ostatní vyšetřovací postupy a metody jsou již doplňkové a slouží k určení Vašeho onemocnění.

Líbí se vám článek?
+21 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Nové téma | zodpovězené dotazy
Neadekvátní obrázek | Od: A | 21.2.2015 23:30
Nevím, který "odborník" vybíral tento obrázek, ale vidět tohle před svým prvním vyšetřením, tak bych se vyděsila. Jelikož kolposkopie je vizuální a na obrázku je znázorněna dilatace děl.hrdla, která se provádí při zákrocích zejm. v narkóze.
reagovat
Neadekvátní obrázek | Od: A | 21.2.2015 23:29
Nevím, který "odborník" vybíral tento obrázek, ale vidět tohle před svým prvním vyšetřením, tak bych se vyděsila. Jelikož kolposkopie je vizuální a na obrázku je znázorněna dilatace děl.hrdla, která se provádí při zákrocích zejm. v narkóze.
reagovat
 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: