Inkontinence

  • Redakce uLékaře.cz
  • 19.4.2008
  • Aktualizace: 30.4.2013
  • Zdravcentra.cz
Inkontinencí moči je označován stav, při němž člověk není schopen sám vědomě regulovat odchod moči z těla. Samovolný únik moči může postihovat děti, muže i ženy, a to v jakémkoli věku. Mohlo by se zdát, že tato porucha ztěžuje život převážně starším lidem. Opak je však pravdou. Nekontrolovaným únikem moči trpí převážně ženy v produktivním věku.
Inkontinencí trpí poměrně velké procento žen
Inkontinencí trpí poměrně velké procento žen

Inkontinence moči ve společnosti...

Inkontinence je, dle Mezinárodní společnosti pro kontinenci (ICS) definována jako „stížnost na jakýkoliv vůlí neovladatelný únik moči, který je objektivně prokazatelný a
představuje společenský nebo hygienický problém“. V průzkumu provedeném v České republice v roce 2009 uvedlo přítomnost inkontinence 43 % osob starších 15 let. Ženy jsou postiženy 4x častěji než muži. Výskyt inkontinece se zvyšuje s počtem vaginálních porodů. Inkontinenci přiznává polovina žen kolem 40 let věku. Jen malá část z nich ale vyhledá pro tuto obtíž lékaře. Postižené ženy často dlouhou dobu dávají přednost používání hygienických pomůcek před návštěvou lékaře. Mnohé se stydí o svém problému hovořit, jiné se domnívají, že se jejich zdravotní obtíž ani řešit nedá. To je omyl!

Stresová inkontinence...

Je únik moči, ke kterému dochází při náhlém zvýšení tlaku v břišní dutině (například při kašli, smíchu, fyzické námaze, běhu, rychlé chůzi nebo chůze po schodech…). Příčinou je oslabený uzávěr močového měchýře. Jde o problém fyzický nikoli psychický. Tedy je možné jej bez problémů řešit.

Rizikovou skupinu představují ženy obézní, ženy s křečovými žilami, hemoroidy, ženy v klimakteriu (klimakterium = přechod), ženy po těžkém porodu, po vícečetných porodech. Důležitou roli hraje i zaměstnání ženy (těžce fyzicky pracující).

U žen v přechodu se k příčinám vzniku obtíží přidává ještě nedostatek ženských pohlavních hormonů estrogenů. To znamená, že se poševní sliznice ztenčuje a vysychá. Její obranyschopnost je narušena a snadno podléhá infekci, která ve svém důsledku také dráždí močové cesty. Účinná je léčba estrogeny. Poševní sliznice se obnovuje a její odolnost stoupá a k dráždění nedochází.

Jak lze pomoci...

Velmi pomůže především snížení hmotnosti, vyloučení těžké fyzické práce a dostatečný příjem tekutin. Vhodné je posilování svalů pánevního dna speciálním Kegelovým cvičením. Pravidelné cvičení zpevňuje břišní stěnu i svaly pánevního dna včetně svěračů, které uzavírají močovou trubici. Úspěšnost cvičení není závislá na věku! Cvičit se musí každý den, minimálně 2x denně po dobu 5-10minut. Rozpis cviků dostanete v každé ambulanci gynekologa, nebo u praktického lékaře.

Příklad postupu při posilování...

  • Nejdřív je potřeba si uvědomit, jaké svaly vlastně procvičujeme. Zkuste si představit, že se vám chce moc a moc na záchod, ale žádný není v dohledu, takže svou potřebu musíte potlačit - vtáhnete tedy nahoru dovnitř do těla oblast kolem vyústění močové trubice, konečníku a pochvy. A tím zapracují svaly, na které se nyní zaměříme...
  • Cvičení je naprosto jednoduché - prostě svaly aktivně napínejte a vědomě uvolňujte. (Napněte a vtáhněte do sebe svaly, vydržte deset vteřin, pak si tak patnáct vteřin odpočiňte, svaly napínejte a uvolňujte bez výdrže při napnutí, pomalu a postupně svaly stahujte. Trošku vtáhněte, zastavte se, ale svaly neuvolňujte, ještě trošku víc vtáhněte a tak pokračujte až do maximálního stažení. Pak se uvolněte a chvíli si odpočiňte svaly co nejvíc napněte, pak maximálně „vytlačte ven“. Jednotlivé cviky cvičte cca ve třech sériích po 15-20 opakováních asi 4x denně.)
  • Můžete cvičit v různých polohách - vsedě při práci u počítače, ve stoje při čekání na autobus, vleže po probuzení nebo před spaním... Můžete cvičit jenom jeden ze cviků nebo můžete během dne procvičit víc variant. Nikde není řečeno, že pokaždé musíte odcvičit tři série. Prostě vše záleží jen na vaší náladě a kondici.(tehulka.sk)

Když je potřeba léčba...

Při lehčích formách stresové inkontinence se mohou předepsat léky, u žen v přechodu možno doplnit i hormonální léčbou (estrogeny ve formě tablety nebo čípku se podávají přímo do pochvy).

Pokud selžou veškerá předchozí opatření je možná operační léčba. O ni rozhodne gynekolog nebo urolog. Vhodným doplňkem jsou speciální vložky pro zachycení moči (při předpisu u lékaře hrazené pojišťovnou). Nevhodné jsou menstruační vložky.

Urgentní inkontinence...

Urgentní inkontinence může být způsobena infekcí močových cest, patologickými změnami ve stěně močového měchýře, ale i nervové onemocnění (roztroušená sklerosa, Parkinsonova nemoc, demence ve stáří, apod.).

Měchýř se sám stahuje bez toho, že by byl naplněn a hlavně mimo vůli postiženého.

Žena pociťuje silné nutkání na močení a pokud nejlépe ihned nevyhledá toaletu, dojde k úniku moči. Může k němu dojít kdykoliv, tj. ve dne i v noci. Tyto ženy úmyslně snižují příjem tekutin na minimum, tím však problémy mohou ještě zhoršit. S velkou nechutí chodí do divadla, nakupovat, stav může vyústit až v izolaci před lidmi (omezení je pro ně dáno dostupností sociálního zařízení). K silnému nucení na močení mohou vést různé podněty - třeba zvuk tekoucí vody, nedostupnost WC (psychický problém).

Jak se léčí urgentní inkontinence...

V současné době existuje mnoho kvalitních preparátů, které dokáží omezit nucení na moč i neudržení moči. Léky může předepsat pouze lékař. Ženám s tímto typem inkontinence je doporučováno, aby si vedly deník. Zapisují si množství tekutin, které za den vypily, množství moči, kterou vyloučily. Vhodné je postupně prodlužovat dobu mezi jednotlivými návštěvami WC.

A co prevence vzniku inkontinence...

Vyvarujte se obezity. Dostatečně pijte (příjem tekutin alespoň 2 litry denně). Vyvarujte se opakovaně těžké fyzické práci. Řešte možné obtíže se zácpou. Po porodu co nejdříve posilujte svaly pánevního dna. Včas a důsledně musíte léčit infekce močového měchýře.
Líbí se vám článek?
+12 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Nové téma | zodpovězené dotazy
inkontinence 50 + | Od: Hana | 11.1.2015 15:47
Já začala tento problém mít asi před půl rokem,
kdy se u mě začalo projevovat i klimakterium. Tak
jsem si v lékárně na doporučení koupila ive
inkontinstop a začala cvičit dle brožurky v krabičce
cviky na pánevní dno. Velmi mi produkt i cvičení
pomohlo a teď už tento problém nemám.
reagovat
re:inkontinence 50 + | Od: Jana | 3.2.2016 09:03
Taky jsem díky Ive začala zase normálně žít. Žádn é
stresy z výletů, z plínek a celkově z toho všeho kolem
takové nepřijemné situace. Cviky v knížečce jsou fajn
a pomáhají.
reagovat
Inkontinence v těhotenství | Od: Marie | 8.1.2014 20:38
Já jsem začala trpět inkontinencí během
těhotenství a bohužel mi zůstala i po porodu.
Dlouho mě to trápilo, hodně se to podepsalo i na
mé psychice a sebevědomí, protože jsem se za
tento problém strašně styděla, dokonce ani můj
manžel o tom nevěděl. Každopádně jsem věděla,
že s tím budu muset něco dělat, jinak se toho
nezbavím, takže jsem si našla na internetu
vhodné cviky zaměřené na ty správné svaly,
začala brát dýňové tablety a nakonec se toho
opravdu zbavila.
reagovat
Inkontinence | Od: Hana | 9.7.2010 10:03
Dobrý den, ráda se s Vámi podělím o mou radost vyléčení inkontinece bez operace. Nyní je už i v České rep. přístroj Biocon 2000 který posiluje svalstvo pánevního dna. Mé problémy se stresovou inkontinencí jsou díky tomuto pryč. Absolvovala jsem 12 sezení a nyní již jednou za 6 týdnů budu chodit jen na 1 sezení, aby mi svaly neochably. Mohu všem srdečně doporučit.
reagovat
 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: