Osteoartritida (3. díl)

  • Redakce uLékaře.cz
  • 28.5.2007
  • Aktualizace: 23.5.2013
  • Medicína

Vliv cvičení na léčbu osteoartritidy

Cvičební programy zahrnují tři typy cvičení: posilování, vytrvalost a cvičení pro zvýšení rozsahu pohybů. Tyto druhy cvičení také zlepšují flexibilitu kloubů.

Aerobní cvičení

Výsledkem cvičení je snížení tělesné váhy, které snižuje tlak na postižené klouby. Vhodným typem cvičení je aerobní cvičení. Lidé s artritidou by měli začít cvičit alespoň 15 minut 3krát týdně a postupně se dostat až na 30 minut cvičení denně. Mezi aerobní cvičení patří chůze, plavání, tanec, lyžování, jízda na kole a golf. Hydroterapie, neboli také aqua terapie je program cvičení v bazénu. Vzhledem k tomu, že voda nadnáší, snižuje tak zatížení postižených kloubů.

Mezi aerobní cvičení patří lyžování
Mezi aerobní cvičení patří lyžování

Jak začít?

Doporučujeme vám prodiskutovat vaše cvičební možnosti s lékařem ještě předtím, než se cvičením začnete. Počítejte s tím, že vašemu tělu bude pár týdnů trvat, než se na na váš nový životní program adaptuje. Rovněž bude pár týdnů trvat, než pocítíte jeho účinek.

Oblíbenými potravinovými doplňky jsou glukosamin sulfát a chondroitin sulfát. Jsou to normální součásti chrupavky. Tyto látky mohou stimulovat tvorbu nové chrupavky. Studie z roku 2001 ukázala, že glukosamin zpomaluje progresi osteoartritidy kolenního kloubu a omezuje výskyt jejích příznaků (bolest, úbytek funkce). Tyto doplňky léčby OA nejsou však vhodné pro všechny pacienty. Na pozoru by měli být zejména diabetici. Glukosamin může zvyšovat hladinu krevního cukru. Rovněž lidé užívající antikoagulancia by se měli poradit s lékařem před začátkem užívání chondroitinu a glukosaminu. Protože je glukosamin extrahován z mořských mušlí, měli by se před začátkem jeho užívání poradit s lékařem i lidé s alergií na mořské plody.

Líbí se vám článek?
0 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: