Otrava marihuanou

  • Redakce uLékaře.cz
  • 28.5.2007
  • Aktualizace: 22.10.2008
  • Medicína
Marihuana je sušená nať z rostliny konopě setá (Canabis sativa), která obsahuje řadu kanabinoidů. Účinným je tetrahydrokanabinol (THC). V poslední době se u nás užívání marihuany značně rozmáhá.

THC je zneužíván pro své psychostimulační (povzbuzující mysl) a euforizující účinky. Závislost na THC bývá psychická. Jedna marihuanová cigareta obsahuje 1–15 % THC. Toxická dávka způsobující otravu je velmi individuální!

Marihuana je tzv. lehká droga
Marihuana je tzv. lehká droga

Jaké jsou příznaky akutní otravy marihuanou?

Po vykouření marihuanové cigarety se dostaví euforie, bušení srdce, pokles krevního tlaku, překrvení spojivek, smazaná řeč, jemný třes, po půlhodině pak útlum. Silnější otrava se projeví zrakovými halucinacemi, ztrátou krátkodobé paměti, bolestmi na hrudi a akutní paranoidní psychózou (duševní onemocnění). Může dojít až k pocitu úzkosti, agresivitě, sebepoškození nebo až k sebevraždě.

Jaké jsou projevy závislosti na marihuaně?

Chronické užívání vede k úpadku osobnosti, k demenci i k deliriu končícímu smrtí. Projevem závislosti jsou abstinenční příznaky, tj. nechutenství, neklid, podrážděnost. Tyto abstinenční příznaky naštěstí poměrně rychle odeznívají.

Jaká je léčba?

Většina duševních poruch se upraví spontánně sama. Podrážděnost a křeče mírníme anxiolytikem. Bušení srdce většinou nevyžaduje léčbu.

Upozornění

Přestože je marihuana považována za tzv. lehkou drogu, její zneužívání je bohužel velmi často vystřídáno látkami vyvolávajícími tělesnou závislost neboli tzv. těžkými drogami.

Líbí se vám článek?
-34 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Nové téma | zodpovězené dotazy
pěkná blbost | Od: nenonym | 23.9.2013 02:16
Hroznej škvár tenhle článek. Našel sem ho protože odvykám a sice po několika (cca 8) letech téměř (99%) každodenního kouření. Nebudu tu psát své důvody a ani nemám v úmyslu tady trávu kanonizovat. Slovo démonizace je ale tady na tom místě hanebně slabý výraz.

Abstinenční příznaky jsou neuvěřitelně široká škála a hodně se odvíjí od individuální situace - stravovací návyky, charakter rituálu užívání drogy, životospráva, psychická kondice atd atd, přičemž zde je tomu věnováno...4 řádky?! Jak jsem psal, kouřil jsem pěkně dlouho a důvodem proč jsem přestal rozhodně není že by se ze mě stával v delíriu umírající dement s osobností v úpadku. Před několika dny jsem složil Bc. státní zkoušku a jdu studovat Mgr. Na zkoušky jsem se učil jako pravidelný uživatel, o předchozím studiu ani nemluvě. Plánuji nekouřit tak 6 - ? měsíců a pak si určitě zase rád dám s tím, že vysazení zase jednou přijde. Zkrátka jen chci být svým pánem a tráva je droga, u které to paradoxně je možné.

Že abstinenční příznaky poměrně rychle odeznívají je naprostá hovadina. Spíš se prostě neprojevují tak dramaticky a dají se skousnout s trochou vůle se jim správně postavit. Za to jsou ale zdlouhavé a vytrvalé. THC se ukládá zejména v tukových tkáních, odkud se se "čistí" velmi pomalu. Z toho plynou výhody (nedramatická detoxikace) i
nevýhody (táhne se to, trvá to). Pokud toto čte někdo kdo chce seriozní informace, ať je hledá kdekoli, jen ne tady.

Zřejmě to psal zase nějakej pseudodoktor. Začínám doktory opravdu nemít rád. Každej jde jen za kšeftem, hned antibiotika, hlavně že vyřeší problém povrchně, farmaprůmyslu na ruku. Hlavně že měsíčně berou mnozí statisíce (mluvím o těch s vlastní praxí). Dobrýho doktora co chce opravdu pomoct a vyléčit, toho aby člověk hledal jak lanýže. Tolik osobní zkušenosti. Neosobní zkušenosti jsou typu : MUDr. Rath, MUDr. Pancová, MUDr. Kott, MUDr. Heger, MUDr. Bém atd. atd.....jedna svině vedle druhé.
reagovat
re:pěkná blbost | Od: Mikuláš | 23.6.2015 21:22
True story ;).
Thc je nejvíc demonizováno přitom dokáže většinu
problémů jak psychických tak fyzických vyřešit.
Mělo by se začít využívat rozhodně v reálném
světě.
reagovat
re:pěkná blbost | Od: nenonym | 23.9.2013 02:24
Jo a ještě něco - že marihuana vede k tvrdším drogám, to může napsat jen naprostej imbecil. Většina toho co je tu napsáno jako otrava marihuanou jsou naprosto běžné znaky užití. Otrava vypadá spíš tak že člověk mění barvy, bělá, žloutne, rudne. Nebo prostě vypne, blackout. Smrt z předávkování dosud nebyla zaznamenána. Smrt nastává dlouhodobým působením dorpovázejících produktů, hlavně kouře: rakovina plic atd.
reagovat
Nesmysl | Od: Pavel | 1.12.2012 18:08
Hrozny nesmysl tento clanek. Hlavne toto tvrzeni:
"Chronické užívání vede k úpadku osobnosti, k demenci i k deliriu končícímu smrtí."

Smrtelnou dávku THC do sebe v pri vedomi vpodstate nelze dostat. Rovnez podle podstatne verohodnejsich zdroju zatim neni znam pripad umrti zpusobeneho ciste thc (neberou se nevhodne kombinace s jinymi latkami, uzivani osobami s poruchami srdce, apod.).

Viz napriklad http://www.health.gov.au/internet/main/publishing.nsf/Content/health-pubs-drug-cannab2-ch52.htm

Myslel jsem, ze drogova prevence typu: "drogy jsou spatne, drogy jsou spatne, drogy jsou spatne, neberte je, protoze jsou spatne" je uz minulosti


reagovat
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: