Otřes mozku

  • Redakce uLékaře.cz
  • 28.5.2007
  • Aktualizace: 21.10.2008
  • Medicína
Otřes mozku je nejčastějším projevem při úrazu hlavy. Jedná se o přechodné lehké postižení celého mozku.

Jaké jsou příznaky?

Klasické příznaky otřesu mozku jsou bezvědomí, většinou krátkého trvání, navazující okamžitě na úraz. Dojde-li k bezvědomí až po určité době po úrazu, je třeba nabádat k opatrnosti a pacienta pečlivě sledovat. Dalším typickým znakem je, že pacient si nepamatuje na období při a chvíli po úrazu. Tento fenomén se nazývá retrográdní amnézie. Časně nastupují bolesti hlavy, přidává se nevolnost a zvracení.

Léčba otřesu mozku začíná klidem
Léčba otřesu mozku začíná klidem

Je třeba pacienta hospitalizovat?

Každý případ je třeba posuzovat přísně individuálně. Při lehčích otřesech mozku je možné nechat pacienta za plné informovanosti jeho rodiny sledovat v domácím prostředí. To znamená sledovat pacienta, zda nezvrací, zda se nezvětšuje bolest hlavy a závrať, zda nenastupuje zvyšující se spavost, zda je pacient probuditelný a odpovídá přiléhavě na otázky, zda je orientován v čase a místě. Při každé nejistotě je nutná kontrola lékařem buď v domácím prostředí, nebo v nemocnici.

Jaká je léčba?

Léčba otřesu mozku začíná klidem, tlumením bolestí hlavy, zvracení a závratí. Při výraznějším zvracení jsou vhodné infuze s dodávkou minerálů. Je třeba kontrola u neurologa pro vyloučení možných komplikací. Na klidový režim navazuje rekonvalescentní režim v domácím prostředí, u dětí s několikadenní absencí ve škole a 4–6týdenním vynecháním tělesné výchovy.

Jaké mohou vzniknout po otřesu mozku následky?

Většina otřesů mozku nezanechává obtíže, na druhou stranu může tento nezávažný úraz hlavy spustit bolesti hlavy, a to jak vazomotorické, tak migrenózní či chronické v rámci tzv. postkomočního syndromu.

Líbí se vám článek?
+54 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: