Parazitární choroby kůže (1. díl)

  • Redakce uLékaře.cz
  • 28.5.2007
  • Aktualizace: 31.5.2013
  • Medicína

Parazitární choroby kůže jsou onemocnění, při nichž kožní změny jsou vyvolány parazity žijícími v kůži nebo na kůži. Naruší-li tyto paraziti ochrannou bariéru kůže, vzniká riziko dalších ( většinou bakteriálních) infekcí.

První projevy svrabu bývají na zápěstí až předloktí
První projevy svrabu bývají na zápěstí až předloktí

Svrab

Svrab je onemocnění, které vyvolává parazit se jménem zákožka svrabová. Samička parazita je pouhým okem neviditelná (měří pouze 0,3 mm). Do kůže proniká pomocí předních nohou. V místě napadení vznikají drobné papulky uspořádané po dvojicích. Od nich se táhnou chodbičky dlouhé 0,5 až 2 cm.

Příznaky

První projevy bývají zachyceny na zápěstích s přechodem až na předloktí. Postupně zákožky napadají další části těla. Vynechávají většinou obličej. Hlavním příznakem infekce je úporné svědění, které pacienta dovede k lékaři. Diagnózu lze potvrdit mikroskopickým vyšetřením.

 

Léčba

Svrab se přenáší z člověka na člověka zamořeným oděvem, zejména však lůžkovinami. Jedná se o vysoce přenosnou nemoc, proto je nutné vždy vyšetřit a léčit všechny členy rodiny. Důležité je po léčbě převléknout lůžkoviny a obléknout si čisté prádlo. Vše nošené se musí vyprat a přežehlit. Účinné je také šatstvo vyvětrat po dobu nejméně jednoho týdne. Inkubační doba je 2 týdny až 2 měsíce.

Trombikulóza

Trombikulóza známá pod názvem podzimní vyrážka je onemocnění vyvolané roztočem jménem sametka podzimní. Infekci způsobují larvy, což jsou červení roztoči se třemi páry nohou, velcí kolem 0,2 mm. Tito roztoči žijí celý rok hluboko v zemi a živí se dravě.

V srpnu či začátkem září se v zemi z vajíček vylíhnou larvy, které vylézají na povrch a napadají teplokrevné obratlovce včetně člověka. Přisávají se na ně a vyleptávají v kůži tenkou sací chodbičku, odkud čerpají výživu. K tomu jim stačí jeden až dva dny, načež se pustí a pokračují ve svém vývoji opět v zemi.

Příznak a léčba

Napadení tímto roztočem se projevuje úporným svěděním celého těla. Proti svědění se doporučuje tekutý pudr či jiné protisvědivé přípravky.

Líbí se vám článek?
+10 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
Naposledy čtené: