Plísně se ukrývají i v květináčích pokojových rostlin

  • Redakce uLékaře.cz
  • 17.3.2010
  • Aktualizace: 17.3.2010
  • Bez alergie
Pokojové rostliny pěstované v hlíně nebo jiných organických substrátech jsou zdrojem mikrobů a plísní. Mohou tak pro alergiky představovat další z domácích rizik.

Z plísní se v květináčích nejčastěji nacházejí Penicillium species, Acremonium species, Paecilomyces species, Cladosporium species a Aspergillus species. Méně častý je Rhizopus species. V hlíně se také mohou vyskytovat plísně, které žijí na rohovějících buňkách kůže, jako jsou MicrosporumChrysosporium. Plísně mohou poškozovat lidské zdraví několika způsoby. Vyvolávají alergie, přímo napadají organizmus a působí infekci, tvoří jedy – mykotoxiny –, které poškozují lidské zdraví.

Pozor na plísně v hlíně
Pozor na plísně v hlíně

Ve vlhku a temnu si plísně libují

Penicillium, Cladosporium a Aspergillus z hlíny pokojových rostlin patří k významným producentům alergizujících spor. Daří se jim ve vlhku a temnu. Kromě květináčů je nalezneme i na zdech a podél oken a dveří, nejčastěji v koupelně nebo prádelně.

Celé tělo v ohrožení

Alergické reakce se mohou projevovat stejně jako alergie pylová rýmou, zánětem spojivek, astmatem. Na plísně však reaguje lidské tělo i méně obvyklou alergickou reakcí, která se odehrává v plicích. Imunitní reakce je při této alergii jiná než u běžné senné rýmy. Podobá se infekčnímu zánětu plic a neléčená může vést k nenávratnému poškození plic. Je proto nutné rychle odstranit zdroj plísně z prostředí a pacienta včas léčit kortikoidy.

Zákaz květináčů v nemocnicích

Pacienti s oslabenou imunitou, například po transplantaci kostní dřeně, nebo pacienti s chronickým postižením plic mohou být plísní napadeni i jako infekcí. Ta se potom léčí antimykotiky, tedy léky, které zastavují růst a množení plísní. V nemocnicích proto v prostředí, kde se pečuje o pacienty s poruchou imunity, nesmí být žádné hrnkové květiny ani plesnivějící zdi.

(van)

Líbí se vám článek?
+3 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Nové téma | zodpovězené dotazy
Plísně | Od: Iva | 23.2.2015 23:39
Taky jsme s tím měli doma problém. Docela dlouho
trvalo než jsme si toho všimli, protože květináč stál
na skříni a květině se jinak dařilo. Tady je pár tipů
jak se případné plísně zbavit
http://magazin.specialnizahradnictvi.cz/vlhkost-
rostlin-v-dobe-kvetu-a-tipy-jak-ji-ucinne-snizit/
reagovat
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: