Praha, hostitel celosvětového kongresu částicové terapie

  • Redakce uLékaře.cz
  • Reklamní sdělení
  • 15.3.2016
  • Aktualizace: 15.3.2016
  • uLékaře.cz

Pražské protonové centrum získalo pro tento rok pořadatelství kongresu celosvětové organizace sdružující centra částicové terapie. Do metropole se tak sjede přes tisíc nejvýznamnějších specialistů na protonovou či iontovou léčbu.

Do Prahy se letos sjede přes tisíc nejvýznamnějších specialistů na protonovou či iontovou léčbu
Do Prahy se letos sjede přes tisíc nejvýznamnějších specialistů na protonovou či iontovou léčbu

Světové prvenství

Na těchto kongresech jsou prezentovány výsledky jednotlivých center a předávají se zkušenosti, aby bylo možné stále posunovat hranice možností protonové terapie. A letos jistě bude o čem mluvit. Pražské centrum je jediné na světě, které spustilo léčbu časného stadia karcinomu prostaty v 5 dnech. Navíc se určitě pochlubí i svými celkovými výsledky v řešení rakoviny prostaty, které jsou vynikající.

Protony se hodnocení bát nemusí

Velkým tématem bude i srovnání s ostatními metodami léčby. Někteří odborníci totiž tvrdí, že protonová terapie má podobné výsledky při řešení karcinomu prostaty jako standardní ozařování. Tento názor je však zcela mylný. Lze to snadno dokázat především na výskytu trvalých následků: 

  • Po protonové léčbě je 97 % nemocných beze změny sexuálních funkcí. Po klasickém ozařování postihuje impotence až 40 % mužů. 
  • Protonová terapie také minimalizuje riziko inkontinence (potíže s udržením moči) na pouhé 1 %. To je pětkrát méně než u konvenčně ozařovaných nemocných.
  • Pro lepší srovnání můžeme uvést i čísla spojená s operačním výkonem – po něm zůstává impotentních 75 % pacientů a 30 % z nich je trvale inkontinentních.

Brání i návratu

Důležitým faktorem v porovnávání metod je také návrat onemocnění. I tady má protonová terapie přesvědčivé výsledky, což se nejlépe projeví ve srovnání s operační léčbou. Při chirurgickém zákroku u karcinomů prostaty s nízkým rizikem se choroba navrací v 10 % případů. U rizikovějších nádorů se nebezpečí znovuobjevení zvyšuje na 30 %. U protonové léčby je to pouhé 1 %.

Úleva pro nemocné 

Analýza výsledků protonové léčby ukázala, že 95 % z celkově ošetřených pacientů netrpí komplikacemi, které často trápí nemocné podstupující klasické ozařování. To způsobí u 30 % klientů výrazné pálení a bolesti při močení, zeslabení močového proudu, časté nucení na stolici, případně i průjem a bolesti břicha. Protonová léčba tyto komplikace eliminuje na pouhých 5 %. Díky nižším dávkám záření na zdravé orgány se výrazně snižuje výskyt komplikací, což je hlavním cílem moderní onkologické léčby.

Zatímco v celém světě je protonová léčba etablovanou léčebnou metodou, která se těší zájmu a uznání odborné veřejnosti i pacientů, v České republice musí o svoje místo stále bojovat. Přestože je tento směr na straně nemocných a zaměřuje se na jejich zdraví a pohodlí. Snad protony v této bitvě brzy zvítězí. 

Zdroj:

Tisková zpráva Proton Therapy Center Léčba rakoviny prostaty protonovou terapií – minimum rizik, přesvědčivé výsledky

Autor článku:

MUDr. Tereza Kopecká

Líbí se vám článek?
+5 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: