Rakovinu prostaty někdy stačí jen sledovat

  • Redakce uLékaře.cz
  • 4.7.2016
  • Aktualizace: 4.7.2016
  • uLékaře.cz

O rakovině prostaty v populaci panuje poměrně široké povědomí díky v listopadu celosvětově probíhající charitativní akci – Movemberu. Málokdo ovšem ví, že se tato nemoc ne vždy musí léčit. Často si odborníci vystačí jen s monitoringem.

Odborníci používají metodu monitoringu z důvodu, že někteří muži s rakovinou prostaty nikdy nedospějí do stadia, kdy by terapie
Odborníci používají metodu monitoringu z důvodu, že někteří muži s rakovinou prostaty nikdy nedospějí do stadia, kdy by terapie

Monitoring prostaty znamená, že ošetřující tým pacienta pouze pečlivě sleduje. Ve stadiu pozorování nebo také aktivního vyčkávání se neužívá žádná léčba. Lékař jen pravidelnými testy kontroluje, zda je rakovina prostaty stále ve stejném stavu. Pokud by byly nalezeny jakékoliv známky zhoršení choroby, je včas zahájena terapie.

Proč se neléčí? 

Odborníci používají metodu monitoringu z důvodu, že někteří muži s rakovinou prostaty nikdy nedospějí do stadia, kdy by terapie byla nezbytná. Ačkoliv jsou známé případy poměrně rychlého nádorového bujení, typičtější je pomalý průběh. Pacienti s nádorem v prostatě žijí dlouhá léta (někdy o své nemoci ani nevědí) a nakonec zemřou z úplně jiné příčiny. Někdy je ovšem obtížné předpovědět, jakým tempem se rakovina bude šířit. Díky krevním a dalším pokročilým testům však lze onemocnění diagnostikovat čím dál dříve. Lékaři pak mají čas nemoc pozorovat a poté se rozhodnout, zda je namístě terapeutický zásah, či ne.

Důležitá je spolupráce

Monitoringem je tedy možné vyhnout se negativním a nepříjemným účinkům léčby, které sužují každého pacienta léčeného s nádorovým onemocněním. Mezi nechtěné dopady léčby nádoru prostaty patří inkontinence a s ní související snížení kvality života. Další komplikací je i porucha erekce. V monitorování je důležitá pravidelnost testování, proto termíny svých návštěv u lékaře nikdy nepromeškejte. Odborník musí zhodnotit:

  • hodnoty PSA (prostatický specifický antigen),
  • stav buněk prostaty pod mikroskopem,
  • velikost žlázy předstojné,
  • pacientův postoj k léčbě,
  • případné výsledky magnetické rezonance.

Zdroj: www.cancerresearchuk.org/about-cancer/type/prostate-cancer/treatment/monitoring-prostate-cancer

Autor článku:

MDDr. Barbora Reitmeierová

Líbí se vám článek?
+2 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
Naposledy čtené: