Rakovinu žlučníku je těžké odhalit včas

Asi 10 cm dlouhý žlučník je uložený na spodní straně jater a slouží k ukládání a zahušťování žluči, kterou vyprodukují jaterní buňky. Stejně jako jiné orgány a tkáně v těle i žlučník a žlučové cesty mohou být zasaženy zhoubným nádorem, rakovinou. Podle čeho můžeme rakovinu žlučníku včas poznat a jak ji můžeme léčit?

Při potížích je nutná pravidelná kontrola ultrazvukem a "cétéčkem"
Při potížích je nutná pravidelná kontrola ultrazvukem a "cétéčkem"

Projevy rakoviny žlučníku

Příznaky počínající rakoviny žlučníku jsou minimální a dost neurčité, proto je těžké zachytit toto onemocnění úplně na počátku. Mohou se objevit potíže s  trávením, nevolnost, zvracení a nadýmání. Když už je nádor tak velký, že uzavře žlučové cesty a znemožní volný odchod žluči ze střeva, rozvine se žloutenka.

Stanovení diagnózy

Existuje několik různých metod, jak nádor žlučníku poznat a zjistit, jak je velký a kde se přesně nachází:

  • Častým vyšetřením je ultrazvuk nebo počítačová tomografie („cétéčko“, „tunel“).
  • Náročnějším, ale někdy potřebným vyšetřením je takzvané ERCP, kdy se podobně jako při gastroskopii zavádí do trávicího traktu tenká sonda.

Léčba rakoviny žlučníku

Pokud došlo k ucpání žlučových cest nádorem a  nemocný trpí žloutenkou, je třeba tento stav řešit rychle a v první řadě. Musí se provést drenáž žlučových cest. Teprve potom nastupuje léčba samotného onemocnění. Pokud je možné celý nádor vyoperovat, jedná se o nejlepší řešení. Je-li však nádor již příliš velký nebo došlo k rozšíření metastáz do dalších orgánů, provádí se léčba chemoterapií, radioterapií nebo jejich kombinací.

 

Co se děje po skončení léčby

I po vyoperování celého nádoru dochází pacient na pravidelné kontroly ultrazvukem, rentgen a odběry krve. Tato vyšetření mají včas zjistit, kdyby se nádor případně objevil znovu. I když se nádor nepodaří vyjmout celý a do žlučových cest je zavedena drenáž, je nutné jejich stav a stav okolních orgánů pravidelně kontrolovat ultrazvukem i CT vyšetřením.

(vek)

Zdroj:

MUDr. Hana Vetchá, Masarykův onkologický ústav: Co potřebujete vědět o nádorech žlučníku a žlučových cest.

Poradna uLékaře.cz

  

Rychlá odpověď

již do 6 hodin

Za pár kaček

již od 29 Kč

A bez čekání

žádné čekárny a nemocnice

Diskuze čtenářů Nové téma | zodpovězené dotazy
dodatek | Od: MUDr.Tomáš Miřejovský | 2.12.2015 13:00
Pomalé umírání na neresekovanou rakovinu žlučníku je stav na hony vzdálený od tzv. důstojné smrti!
reagovat
rakovina žlučníku | Od: MUDr.Tomáš Miřejovský | 12.1.2016 21:45
Moje maminka po bezmezném utrpení dne 11.12.2015 zemřela na neléčenou rakovinu žlučníku.
Vážení pacienti! Pokud Vám nebo Vašim rodinným příslušníkům byla diagnostikována rakovina žlučníku a lékaři Vás nechtějí operovat protestujte! Odstranění rakoviny žlučníku nelze obejít. Bez resekčního výkonu včetně rozšířené pravostranné hemihepatektomie nelze dosáhnout ani nepatrného dílčího úspěchu v boji s tímto zákeřným onemocněním. V Japonsku se rakovina žlučníku resekuje i ve stadiu T3a T4 a pak se Japonci snaží o likvidaci zbytkové nádorové choroby aktinoterapií a chemoterapií. Pacienti s onemocněním ve stadiu T3 jim přežívají 5 let ve 44% a s T4 ve 12,5%. U nás se 80% pacientů s rakovinou žlučníku nechá zemřít bez operace čímž jsou pacienti donuceni umírat za nezměrného utrpení. Zažili jsme to nedávno u naší maminky. Bojujme společně za odmítnutí této nelidské celoevropské nihilistické léčebné doktríny a za přijetí lidsky přijatelnější japonské doktríny léčení rakoviny žlučníku. Současná situace stran léčby tohoto onemocnění v naší zemi není dlouhodobě udržitelná.
reagovat
názor | Od: MUDr.Tomáš Miřejovský | 2.12.2015 12:47
Moje 83 letá maminka má rakovinu žlučníku. Diagnostický závěr jí sdělili 21.7.2015. Chirurgové ji proti její i proti naší vůli z důvodu věku nechtěli operovat a 21.9.2015 ji místo resekce udělali pouze exploraci. Báli se že by nepřežila rozšířenou pravostrannou hemihepatektomii.Nyní už má 2 měsíce obstrukční ikterus. Pokus o stentáž žlučových cest se 2x nepodařil. To co zažívá přes 4 měsíce je doslova mučírna navíc zbytečná. Japonci resekují i pokročilé karcinomy žlučníku.Pomocí aktinoterapie a chemoterapie se snaží o likvidaci zbytkové choroby. Pětileté přežívání dosahují u 44% pacientů s T3 a u 12,5% pacientů s T4 karcinomy žlučníku.Je to proto, že v Japonsku je četnost rakoviny žlučníku 4x větší než u nás tak to tam je palčivý zdravotnický problém. U nás a v Evropě se karcinom žlučníku považuje za marginální záležitost tak se pacienti s pokročilou rakovinou neoperují a nechají se zemřít jako ve středověku. Tato tzv. nihilistická léčebná doktrína u rakoviny žlučníku je zvěrstvo. To říkám jako druhoatestovaný patolog a jako syn své maminky, která si prožívá své peklo a čeká na smrt, protože ji naše zdravotnictví nechalo totálně na holičkách v této těžké situaci. Přežívá více než 2 měsíce těžkého obstrukčního ikteru což dokazuje v jaké kondici byla její játra před vznikem ikteru. Odmítnutí resekčního výkonu v době, kdy byl ještě možný považuji jako patolog specialista se 30 lety praxe za plivnutí do tváře ze strany kolegů chirurgů. V léčení pokročilé rakoviny žlučníku je Česká republika asi 50 let za Japonskem. Neudržitelná nihilistická léčebná doktrína by měla i tady padnout a měli bychom těm zhruba 360 nešťastníkům s pokročilými karcinomy žlučníku nabídnout šanci v podobě debulk resection. To že tuto šanci zcela samozřejmě dostanou celebrity jako paní Věra Čáslavská s pokročilým karcinomem hlavy pankreatu a běžným pacientům se nabídne pouze krematorium ukazuje na to, že v našem zdravotnictví není něco v pořádku.
reagovat
 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: