Šest tipů, jak zvládnout alergickou rýmu v těhotenství

 • Redakce uLékaře.cz
 • 1.7.2016
 • Aktualizace: 1.7.2016
 • uLékaře.cz

Jakékoli zdravotní problémy v těhotenství jsou svízelné. Spektrum léčiv vhodných pro nastávající matky je nevelké a příznaky se graviditou ještě zvýrazňují. To platí i o alergické rýmě.

Pokud trpíte alergickou rýmou, může se během gravidity zhoršit
Pokud trpíte alergickou rýmou, může se během gravidity zhoršit

Pokud trpíte alergickou rýmou, může se během gravidity zhoršit. Těhotenství samo o sobě způsobuje i zdravým ženám rýmu. Ta může být velmi úporná a znemožňovat dýchání nosem po celé měsíce. Když se navíc přidá alergie, bývá výsledek opravdu nepříjemný. K lékaři se vypravte, pokud:

 • už nemůžete vydržet bez léků,
 • trpíte závažnější formou alergie a zjistíte, že jste těhotná,
 • se alergie výrazně zhorší. 

S prášky opatrně

Jestli vám dělá starosti užívat léky proti alergii během těhotenství, máte naprostou pravdu. Pro ženy v jiném stavu tyto přípravky většinou vhodné nejsou. Požádejte lékaře, aby vám doporučil nějaký konkrétní preparát, samy si ale nic neordinujte. Nejrizikovějším obdobím je první trimestr, kdy je skutečně vhodné vyhnout se všem léčivům. Alespoň těm, bez kterých se dočasně obejdete. Další možností je spolu s lékařem najít jejich neškodnou variantu.

 

A co vakcíny?

Pokud jste absolvovala první fázi, ve které dávka stoupá, a nyní už dostáváte pouze udržovací množství, můžete v terapii pokračovat. Ale dávku vakcíny není vhodné během těhotenství zvyšovat – jste-li tedy teprve na začátku, je lepší prozatím léčbu ukončit. Účinných hodnot po dobu těhotenství nedosáhnete a pokračovat v nízkých dávkách je zbytečné.

Šest tipů, jak přežít 

 1. Snažte se vyhýbat pro vás dráždivým alergenům. Například nenavštěvujte přátele, kteří mají zvířata, vystěhujte z bytu květiny či se zbavte doma všech vlhkých míst, kde se může vytvořit plíseň.
 2. Čistěte si pravidelně nos solným roztokem nebo mořskou vodou ve spreji. Slaná voda vyplaví hleny, smyje alergeny z nosní sliznice a udrží ji příjemně vlhkou.
 3. Často luxujte. Používejte kvalitní vysavač se sáčky vhodnými pro alergiky.
 4. Pokud máte alergii na zvířata, nespěte s nimi v jedné místnosti. Můžete-li je alespoň dočasně ubytovat mimo dům, udělejte to.
 5. Jestliže vám dělají problémy roztoči a máte zálibu v textilních dekoracích, jednou za týden je zmrazte. Pravidelně vše perte.
 6. Je-li příčinou vašich obtíží pyl, udržujte v pylové sezóně okna zavřená a používejte klimatizaci se speciálním filtrem. Sprchujte se pokaždé, když se vrátíte z venku.

Zdroj:

http://www.webmd.com

http://www.nosni-hygiena.cz

Na článku spolupracoval:

MUDr. Tereza Kopecká

Líbí se vám článek?
+2 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: