Šest tipů, jak zatočit s podzimní únavou

 • Redakce uLékaře.cz
 • 1.10.2014
 • Aktualizace: 6.10.2014
 • uLékaře.cz

Stejně jako na jaře i na podzim nás sužuje únava, která ale umí leckdy potrápit mnohem více než její jarní „kolegyně“. Tipů, jak s ní zatočit, je nespočet. Kromě těch notoricky známých si můžete vzít na pomoc také homeopatika.

Pokud nepatříte zrovna k vyznavačům pohybu, pro začátek bude stačit, když vyrazíte s domácím mazlíčkem na procházku.
Pokud nepatříte zrovna k vyznavačům pohybu, pro začátek bude stačit, když vyrazíte s domácím mazlíčkem na procházku.

Nepříjemné pocity spojené s nedostatkem energie, oslabenou imunitou a celkovou únavou ovšem nesouvisí ani tak s tím, zda jste v létě odpočívali u moře, nebo v české kotlině, ale se změnou ročního období. Krásné slunečné léto je u nás záležitostí maximálně dvou měsíců, což je zoufale málo, když si představíte, že nás teď čeká půl roku nepříjemných lezavých rán, pošmourných chladných dnů a ještě chladnějších večerů. A to vše rozhodně nepřichází nijak pozvolna, ale pěkně ráz na ráz. Právě nedostatek světla u citlivějších jedinců ovlivňuje psychiku, vyvolává únavu, od níž je pak i kvůli nepříjemnému přechodu počasí krok k chřipce či dalším, nikoli pouze respiračním onemocněním, jako jsou rýma nebo kašel.

Základ jarní diety

Zdá se vám ten titulek poněkud zvláštní? Ale vůbec ne. Na podzim totiž řada lidí léčí svoje splíny pořádnými dávkami sladkostí ve snaze dostat do sebe energii. Jenže místo aby se jim ulevilo, jejich chuť na sladké roste a s ní i riziko rozvoje různých chorob včetně přibírání na váze vedoucího až obezitě. Právě na jaře pak podzimní splíny nijak snadno shazujeme. Takže tudy nejspíš cesta nepovede…

 1. Hlídejte si talíř

  Právě stravováním můžete hodně ovlivnit psychický i fyzický stav svého já. Jezte pravidelně, do jídelníčku přidejte vitamíny, minerály, vlákninu. Klasické céčko najdete v ovoci a hlavně v zelenině, především v zelí, které posiluje imunitu a podporuje správnou funkci žlučníku, jenž o sobě dává rád vědět právě v podzimních měsících. Věděli jste, že zelí pomáhá i proti nespavosti? Dalším zdrojem vitaminu C, ale také béčka, minerálů, železa, draslíku, mědi a dalších prospěšných látek je čím dál oblíbenější dýně. V lidovém léčitelství se rovněž uplatňuje i vitamíny nabitý celer. Obecně se ovšem snažte méně kořenit a zkuste se vyhnout produktům z bílé mouky nebo je alespoň omezte.

   
 2. Nezapomeňte na pitný režim

  S přibývajícími chladnými dny naše tělo nemá takovou potřebu tekutin a my zapomínáme pít. To samozřejmě není dobře. I v nevlídnějších obdobích roku byste měli dodržovat pitný režim, tj. vypít přibližně kolem dvou litrů tekutin. Do pitného režimu se nepočítá alkohol ani káva, nemluvě o různých typech sladkých nápojů. Největší část by měla tvořit obyčejná pramenitá voda (cca 70 %), zbytek si rozdělují minerálky, bylinkové čaje, vody ochucené ovocným či zeleninovým výluhem apod.

 3. Zatočte se stresem

  V podzimních měsících se stresu daří. Je to dáno tím, že řada firem finišuje se svými plány, zaměstnanci leckdy pracují pod tlakem, což je pro stres doslova živná půda. Pokud mu podlehnete, počítejte s tím, že může negativně ovlivnit vaše zdraví, a to nemluvě o tom, nakolik ovlivňuje oslabení organismu a dokáže doslova „vyšťavit“. Vyhraďte si proto určitý čas jenom pro sebe. Ten se snažte prožít oblíbenou aktivitou, ať již návštěvou divadla, procházkou v parku, anebo ve společnosti blízkých lidí. Relaxovat ale můžete i zdánlivě obyčejnými věcmi, jako je vhodná kniha, relaxační koupel s bylinkami, která uvolní tělo a zklidní mysl. Ať už si vyberete jakoukoli činnost, měla by odvést vaše myšlenky od stresových situací a umožnit, abyste si odpočinuli i po psychické stránce.

 4. Hýbejte se

  I když se podzimní počasí netváří právě vlídně, neznamená to, že musíte sedět doma „za pecí“. Nezapomeňte, že pohyb jako takový je důležitou prevencí řady civilizačních chorob. Například totiž napomáhá odvádění škodlivin z těla, zlepšuje pohyblivost kloubů, ale také třeba díky němu intenzivněji spalujete tuky. Navíc se po takové chvilce pohybu budete cítit dobře i po psychické stránce, protože vyplavíte endorfiny, což jsou hormony štěstí, které se vám v tomto období budou hodit dvojnásobně. Pokud nepatříte zrovna k vyznavačům pohybu a právě jste se vyděsili, pak vězte, že rozhodně nemáme na mysli, abyste začali trhat sportovní rekordy. Pro začátek bude stačit, když místo výtahu začnete používat schody, s domácím mazlíčkem nepošlete na procházku děti, ale vyrazíte sami a lehkému pohybu se nebudete vyhýbat ani o víkendu.

 5. Dostatečně spěte

  Pro regeneraci organismu je důležitý pravidelný spánek. Podle odborníků by to mělo být 7–8 hodin denně. V případě nedostatku spánku můžete během dne pociťovat únavu, která následně oslabí organismus a ten nebude schopen se dostatečně bránit podzimním infekcím. Jestliže máte problémy s usínáním, snažte se si vypěstovat spánkové rituály. Večer před spaním zapomeňte na fyzické aktivity, raději si vezměte pěknou knížku, která vás příjemně naladí, pracovní resty rozhodně nedohánějte v posteli a před spaním nezapomeňte vyvětrat.

 6. Zásobte se homeopatiky

  Jakékoli onemocnění není vůbec příjemné, proto je lepší mu v rámci prevence předcházet. Kromě výše uvedených možností představují vhodné řešení také homeopatika. Jestliže vás pravidelně od podzimu do jara trápí potíže virového charakteru, začněte od října do března užívat Oscillococcinum 1 dózu 1× týdně. Před chřipkovým onemocněním vás ochrání Influenzinum 10 granulí 1× týdně. Tato homeopatika je vhodné užívat i v případě, že onemocní někdo ve vaší blízkosti

Zdroj: Lucie Pilátová pro www.svethomeopatie.cz

Líbí se vám článek?
+5 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: