Špatný prospěch a plno poznámek? Vyzkoušejte homeopatii!

  • Redakce uLékaře.cz
  • 26.10.2015
  • Aktualizace: 3.1.2016
  • uLékaře.cz

Nejmarkantnějším problémem školáků a studentů jsou samozřejmě nepříjemnosti s prospěchem či studijními výsledky nebo stížnosti na chování dotyčného. Mnohé potíže se ale mohou projevovat i čistě v tělesné rovině, například bolesti hlavy či břicha typicky ráno před odchodem do školy. Vzhledem k šíři tématu se v tomto článku budeme věnovat jen problémům s učením.

Neschopnost udržet pozornost mívají především školáci, kteří jsou slabí a snadno se vyčerpají jak po tělesné, tak i duševní strá
Neschopnost udržet pozornost mívají především školáci, kteří jsou slabí a snadno se vyčerpají jak po tělesné, tak i duševní strá

Proč to nejde?

Pro úspěšné vyřešení obtíží s učením a tím pádem i s prospěchem je potřeba v první řadě vyloučit poruchy zraku a sluchu či závažnější neurologické nebo psychiatrické postižení. Pokud zde problém není, je možné (s vydatnou pomocí homeopatie) tyto stavy napravit či zlepšit. Nesrovnalosti funkčního charakteru mohou pramenit z těchto příčin:

  • problémy s udržením pozornosti,
  • stavy psychomotorické dráždivosti,
  • úzkostnost školáků a studentů,
  • nadměrná unavitelnost.

Podpora soustředění

Neschopnost udržet pozornost mívají především školáci, kteří jsou slabí a snadno se vyčerpají jak po tělesné, tak i duševní stránce. Hlavní léky, které mohou toto řešit, jsou:

Calcarea carbonica – přípravek pro děti, které mají problémy s učením díky své pomalosti. Jejich vývoj je ve své podstatě lehce opožděný od narození. Jsou to jedinci bystří a inteligentní, ale na zapamatování látky a splnění úkolů potřebují svůj čas. Často mají dobrou paměť, a protože se věnují raději četbě o samotě než fotbalu a jiným sportovním aktivitám, mohou mít neuvěřitelné znalosti. Ty ale nedovedou náležitě prezentovat a zejména ve stresu mívají potíže s jejich vybavováním. To se samozřejmě může negativně projevit při zkoušení či písemkách. Při citlivém vedení jsou jejich výsledky velmi dobré.

Baryta carbonica – je určen pro děti, které jsou vývojově opožděné ve fyzické i duševní rovině a na rozdíl od léku Calcarea carbonica mají slabou paměť a novou látku snadno zapomínají. Kromě toho disponují velmi nízkou sebedůvěrou, což se odráží na špatných známkách například při zkoušení. Mají sklon k obezitě a jsou hodně neohrabané. Jejich mandle a lymfatické uzliny bývají velice zvětšené a jsou často nemocné.

Calcarea phosphorica – vhodný pro školáky spíše hubené a vytáhlé. Při výuce se snadno unaví a pak si začnou stěžovat na bolesti hlavy a být neposední. Jsou hodně přecitlivělí na zevní stimuly a mají rádi neustálé změny.

Zincum metallicum – pomůže jedincům, kteří jsou ve škole přetížení. Na jednu stranu mají slabou paměť, na druhou stranu je jejich pozornost rušena neustálým pohybem nohou. Jsou snadno unavitelní a bývají ospalí i přes den.

Zklidněte se!

U dětí, které mají potíže se zvýšenou dráždivostí, stačí i malý podnět a ten ve svém důsledku naprosto podkope jejich soustředění. Léčba těchto potíží vyžaduje vyloučení například syndromu ADHD. Volba příslušného homeopatického léku je lepší z rukou zkušeného homeopata. Z řady léků určených k řešení těchto potíží lze zkusit následující:

 

Rhus toxicodendron – přípravek pro děti, které jsou neustále v pohybu a klid je zhoršuje ve všech rovinách.

Chamomilla vulgaris – lék určený školákům velmi přecitlivělým na všechny zevní podněty i na bolest. Jakákoliv nepatřičná stimulace u nich vede k impulzivní reakci. Pro vnějšího pozorovatele jsou to děti rozmarné, které nevědí, co chtějí (a když to dostanou, hned to zahodí a chtějí něco jiného).

Aby byl strach pod kontrolou

Preparáty pro úzkostné děti jsou v prvé řadě zaměřeny na trému. Dva nejvýznamnější jsou:

Gelsemium sempervirens – pomůže jedincům, kteří jsou ve stresu paralyzovaní, jakoby obluzení a nedovedou si vybavit ani dobře naučenou látku. Mohou si stěžovat na vnitřní třes, který je někdy vidět i navenek.

Argentum nitricum – je lékem pro děti velmi úzkostné, které ve stresu začnou být neúměrně zbrklé. Zběsilý tok myšlenek valící se jim hlavou nedokážou zachytit a výsledkem je samozřejmě špatná známka. Jsou to školáci netrpěliví a impulzivní.

Zkrocení únavy

Studenti, kteří mají problémy s učením kvůli nadměrné unavitelnosti, jsou jinak naprosto normální. Ale pro dobré výkony ve škole potřebují vhodný režim a přiměřenou stimulaci. Hlavními léky na tyto obtíže jsou:

Kalium phosphoricum – určen dětem, které jsou ve škole a v mimoškolních aktivitách hodně přetížené. V důsledku toho trpí jednak bolestmi hlavy a pak také nespavostí, což jejich stav jen zhoršuje. Pokud se snaží učit „na sílu“, potíže se jen zvýrazní a dostaví se stav podrážděnosti a vzteku. Dobře jim dělají (kromě snížení nároků rodičů) procházky přírodou. 

Phosphoricum acidum – je lékem pro stavy extrémního vyčerpání. Kromě přetížení školními povinnostmi může ke stejným problémům vést i vyčerpávající nemoc nebo silný emoční šok (rozchod, úmrtí někoho blízkého apod.). Hodí se pro děti či adolescenty naprosto frustrované, lhostejné a netečné.

Příslušný lék z výše uvedených je vhodné podávat v ředění 15CH 1–2× denně v dávce 5 granulí. Při zlepšení stavu lze začít snižovat frekvenci aplikace. V případech, kdy léčba nepovede v horizontu několika dní či týdnů ke kladnému obratu, bude vhodné se obrátit na lékaře-homeopata.

Autor článku:

MUDr. Jaroslav Čupera

Specializace: intenzivní medicína

Lékař se věnuje intenzivní medícíně a homeopatii. Je členem Rady Homeopatické lékařské asociace, o.s., Aktuálně působí v AGNI centru v Rosicích u Brna

Líbí se vám článek?
+3 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
Naposledy čtené: