Strach z protonové terapie není namístě. Faktem zůstává, že je šetrnější!

  • Redakce uLékaře.cz
  • 14.4.2016
  • Aktualizace: 14.6.2016
  • uLékaře.cz

Jsou to už více než tři roky, co v Praze zahájilo provoz jedno z nejmodernějších center protonové terapie na světě. Stále však ohledně této relativně nové léčby přetrvává řada nejasností a dezinterpretací.

Jsou to už více než tři roky, co v Praze zahájilo provoz jedno z nejmodernějších center protonové terapie na světě.
Jsou to už více než tři roky, co v Praze zahájilo provoz jedno z nejmodernějších center protonové terapie na světě.

Paprsky škodí vždy

Často se účelově hovoří o tom, že při terapii nesmí být překročeno bezpečné množství záření. Je však nutno si uvědomit, že taková dávka neexistuje. Každé ionizující záření dodané do zdravé tkáně má potenciál být nebezpečným a způsobit pacientovi zdravotní újmu. Je lhostejno, jakým druhem záření je ona energie dodána. Při likvidaci nádorů je vždy absorbována i mimo vlastní cílovou oblast.

Protony vyhrávají přesností  

Pro hluboko uložené nádory platí, že záření se musí k útvaru dostat skrz zdravou tkáň. Klasicky používané záření je cestou tělem postupně zeslabováno. Nejvyšší dávka je tedy předána na povrchu. Nádor pak neodebere o nic větší množství než okolní tkáně. Čím hlouběji je uložen, tím nižší je účinnost ozáření. Dalším nevyhnutelným účinkem této metody je zasažení tkání ležících za nádorem. Při protonové léčbě se však toto neděje. 

 
  • Paprsek za cílovou oblast nedosahuje, protože protony zastaví ve zvoleném místě.
  • Než do tohoto místa doletí, předají energii i do zdravých tkání – ovšem v míře mnohem menší než v případě klasického ozáření. Výsledkem je nižší celková dávka záření.
  • Díky špičkové technologii tužkového skenování protonovým svazkem je možné velmi detailně tvarovat rozložení dávky do oblasti nádoru a chránit zdravé tkáně, a to i v jeho těsné blízkosti. Vzhledem k tomu, že je jim předávána skutečně nulová dávka záření, je zde minimální riziko nežádoucích účinků.

Orgány v bezpečí

Odpůrci protonové terapie používají tezi v podobě tzv. limitních dávek na kritické orgány. Jde o to, že životně důležité orgány mají dávku záření určenou. Při jejím překročení roste riziko nežádoucího účinku nad akceptovatelnou mez. Protonové ozáření však dokáže působit na nádor tak, že do příslušného kritického orgánu není dodána žádná dávka.

Ozařování je extrémně individualizovaná léčba. Každý jednotlivý případ vyžaduje detailní zhodnocení, jaký způsob ozáření je pro daného pacienta nejlepší. 

Zdroj:

Tisková zpráva Proton Therpy Center ke stažení zde.

www.ptc.cz/

Autor článku:

MUDr. Tereza Kopecká

Líbí se vám článek?
+2 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
Naposledy čtené: