Trápí vaše dítě tzv. nosní mandle?

  • Redakce uLékaře.cz
  • 28.5.2007
  • Aktualizace: 21.10.2008
  • Medicína
„Nosní mandle“ nebo-li odborně adenoidní vegetace tvoří lymfatickou tkáň uloženou v nosohltanu. Tato tkáň se podílí na imunologické a mechanické obraně horního úseku dýchacího systému. Navzdory této pro organismus užitečné roli se mohou adenoidní vegetace za určitých okolností zvětšovat a stávají se překážkou pro dýchání nosem.
Komplikací 
operace může být krvácení
Komplikací operace může být krvácení

Zvětšení této mandle může vzniknout na vrozeném podkladě hlavně u dětí do 1. roku života, ale nejčastěji k  němu dochází po opakovaném zánětu vyvolaném infekcí. Časté záněty brání opětovnému zmenšení nosohltanové mandle, ba naopak způsobují její zvětšení.

Jaké potíže zvětšená „nosní mandle“ působí?

Příznaky závisí na stupni zvětšení adenoidních vegetací a z toho vyplývající míry ucpání nosohltanu. Nejtypičtějšími příznaky jsou trvalá rýma a dýchání ústy. Dýchání ústy může být přítomno i noci, v poloze na zádech. K dýchání ústy se často přidružuje i  chrápání. Výsledkem může být dýchání ústy i přes den, sliznice dutiny ústní a  rty jsou pak vyschlé. Ústa jsou stále pootevřená, tvář má přihlouplý výraz. Dítě má také nepokojný spánek, ráno bývá unavené, ve škole je nepozorné. V ústech se mu vytváří tzv. gotické patro, z čehož vzniká porucha uložení zubů. Děti s nosní mandlí častěji trpí na opakující se záněty dýchacích cest. Mohou mít také poruchu sluchu a záněty středního ucha.

Jaká je léčba?

Léčba je chirurgická, odstranění těchto adenoidních vegetací, nebo-li adenotomie. Operace by se neměla provádět, má-li dítě akutní horečnaté onemocnění nebo poruchu srážlivosti krve. Komplikací operace může být krvácení. Děti také často po výkonu zvrací krev, kterou během operace spolykají do žaludku. Po chirurgickém výkonu je velmi důležitý nácvik správného dýchání nosem.

Líbí se vám článek?
+16 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Nové téma | zodpovězené dotazy
Dalsi reseni | Od: Petr Lukosz | 20.12.2013 03:45
Zdravim vas.Memu synovi jsou ctyri roky ,jiz od prvniho roku trpi ruznymi dychacimi nemocemi .Pricinou je nosni mandle .Jsme jiz skoro rok obednani na operaci.Bohuzel je muj syn stale nemocny ,tak nikdy nedoslo k jejimu uskutecneni.Neustale posouvame temin operace .Prosim vas ,muzete mi poradit ,jakym jinym zpusobem mu mohu pomoci?Nemuzu se koukat ,jak se neustale trapi .Doktor nam predepisuje pouze leky, k potlaceni nemoci ,ktere jsou pricinou nosnich mandli .Neresi podstatu nemoci .Vubec nemluvim o tom, ze mu tim nicime jeho organismus .Prosim vas o brzkou odpoved .Predem dekuji
reagovat
re:Dalsi reseni | Od: veru | 24.2.2014 20:23
Mám výbornou zkušenost s tradiční čínskou medicínou,
konkrétně preparát hebkost labutí šíje.
reagovat
re:Dalsi reseni | Od: Administrátor | 20.12.2013 08:58
Dobrý den,
doporučuji se obrátit přímo na lékaře. Je však třeba Váš dotaz nasměrovat přímo do poradny, ne jen do diskuzního fóra. Poradnu najdete zde www.ulekare.cz/poradna-rozcestnik. Po položení dotazu do poradny se Vám bude náš odborník věnovat.
Děkujeme
Administrátor
reagovat
 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
 
 
Nejčastější úrazy kolene: zaměřeno na kloubní vazy
Články: Nejčastější úrazy kolene: zaměřeno na kloubní vazy
Poranění zkřížených a...
Pásový opar
Články: Pásový opar
Pásový opar, herpes zoster...
Známe bič na nadměrné pocení kdekoli na těle
Články: Známe bič na nadměrné pocení kdekoli na těle
Mnoho lidí si myslí, že...
Pěšky nebo na kole - Tipy na výlety
Naposledy čtené: