Urologické vyšetření

Urologie je lékařský obor zaměřující se především na diagnostiku a léčbu onemocnění močového ústrojí a mužských pohlavních orgánů. Ledviny jsou základním orgánem močové soustavy, shromažďují a vytvářejí moč. Vzniklá moč je odváděna močovými cestami (močovod, močový měchýř a močovou trubicí) z těla ven. Pohlavní orgány mužské jsou: varlata, nadvarlata, semenné váčky, chámovod a prostata. Všechny výše uvedené struktury urolog v rámci urologického vyšetření může vyšetřit.

Kdy Vám lékař doporučí vyšetření urologem

Na základě Vašich obtíží například pálení při močení, krev v moči, poruchy močení, bolesti v bederní krajině atd. Vás může nejčastěji obvodní, interní nebo dětský lékař odeslat na urologické vyšetření.

Vyšetření moči
Vyšetření moči

Co používá urolog za vyšetřovací postupy?

Urologické vyšetření zahajuje lékař vstupním pohovorem s pacientem. Cílenými dotazy na zdraví, zaměstnání a rodinu lékař sestaví tzv. anamnézu. Poté vyšetří pacienta pohledem, poklepe na močový měchýř a do oblasti bederní páteře, a provede u mužů vyšetření prostaty přes konečník. Ke stanovení konkrétního onemocnění obvykle použije pomocného laboratorního vyšetření moče, krve případně ejakulátu. K potvrzení nebo upřesnění diagnózy onemocnění může urolog použít speciálních diagnostických metod, např. ultrazvuku, CT, magnetické rezonance, endoskopického vyšetření (vyšetření pomocí optického přístroje), RTG vyšetření s kontrastem či uroflowmetrie (vyšetření proudu moče).

K čemu slouží urologické vyšetření

Urologické vyšetření urolog provádí s cílem určit Vaše onemocnění nebo zkontrolovat průběh stávajícího onemocnění. Určí-li lékař Vaše onemocnění, navrhne léčbu a pozve Vás, pokud stav nevyžaduje hospitalizaci na kontrolu. V léčbě se uplatňují nejvíce tyto metody: farmakoterapie (užívání léků), úprava životosprávy či operace.

Jaké speciální vyšetřovací postupy může urolog použít?

 

Jak bylo zmíněno výše, jedná se zejména o vyšetření ledvin a močového systému ultrazvukem. Dále RTG vylučovací urografii - vyšetření ozřejmující průběh vylučovacích cest pomocí kontrastní látky, kterou dostane před vyšetřením pacient do žíly, a která se následně rychle z těla vyloučí ven. Další zobrazovací metodou je CT vyšetření a vyšetření magnetickou rezonancí. Endoskopicky je možno zobrazit močové cesty. Výhodou endoskopického vyšetření je, že je zároveň možné provést v rámci vyšetření i jednoduché operační zákroky. Další skupinou je vyšetření urodynamické, které odhaluje tzv. poruchy vylučování moči, provázející některé vrozené vady, roztroušenou sklerózu, cukrovku a některé poúrazové stavy.

Jak se na vyšetření připravit

Při základní urologickém vyšetření není třeba speciální přípravy. Pokud Vám urolog doporučí nějaké ze speciálních vyšetření, podrobně Vás o přípravě na něj bude informovat, např. se zcela vymočit nebo naopak naplnit močový měchýř.

Jak probíhá vlastní vyšetření

Lékař s Vámi nejprve pohovoří, poté si odložíte do spodního prádla a bude následovat klinické vyšetření, které může zahrnovat zejména u mužů vyšetření prostaty. To lékař provádí přes Váš konečník za požití gumové rukavice a znecitlivujícího gelu. Další speciální vyšetření lékař předepisuje na základě Vašeho onemocnění.

Kdy bude výsledek

Další postup Vám lékař oznámí na závěr vyšetření.

Líbí se vám článek?
+66 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Nové téma | zodpovězené dotazy
prevence | Od: lukas | 10.8.2016 10:13
dobry den, kazdy, kdo by se
nahodou stydel, by so mel precist
tenhle clanek... ja se taky delsi dobu
stydel, ale pak mi doslo, ze to
vlastne nema zadny smysl a
proste jsem sel.. prevence je
snad nejdulezitejsi
reagovat
Pálení při močení | Od: Radek | 9.5.2015 12:31
Dobrý den, já jsem se asi před týdnem pustil do hrátek s holkou co jsem ji potkal na disce a pak jsme měli i sex... Předevčírem mě začalo pálet močení a to jsem niky nezažil, tak si říkám, jestli to s tím sexem může mít něco společného, bylo to bez kondomu ale vyvrcholení šlo mimo... Mamka maá doma v lékárně nějaké prášky - uroval akut a já bych si je vzal, jenže nevím jestli to není jenom pro ženské. Abych pak neměl třeba ještě splašené hormony...Je to dost nepříjený a uznejte že tohle se 17 letýma kamošema asi řešit nemůžu...
reagovat
prevence | Od: lukas | 10.8.2016 10:12
dobry den, kazdy, kdo by se
nahodou stydel, by so mel precist
tenhle clanek... ja se taky delsi dobu
stydel, ale pak mi doslo, ze to
vlastne nema zadny smysl a
proste jsem sel.. prevence je
snad nejdulezitejsi
reagovat
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: