Vitamin A

  • Redakce uLékaře.cz
  • 28.5.2007
  • Aktualizace: 22.10.2008
  • Medicína

Vitamin A 

Vitamin A neboli retinol je vitamin nezbytný pro tvorbu očního purpuru, pro růst a integritu epitelových buněk a syntézu steroidních hormonů a bílkovin.

Jaké potraviny mohou být zdrojem vitaminu A?

Vitamin A je buď dodáván hotový v potravě, nebo může být tvořen v těle z rostlinných karotenoidů. Zdrojem v potravě jsou především oleje (zejména rybí tuk), vnitřnosti, žloutek, mléko, máslo a maso. Karotenoidy jsou hlavně v mrkvi a zelených rostlinách (zelí, špenát, salát), v rajských jablíčkách a pomerančích.

Karotenoidy jsou v mrkvi
Karotenoidy jsou v mrkvi

Jak se projevuje nedostatek vitaminu A?

V rozvojových zemích je nedostatek vitaminu A stále ještě příčinou slepoty mladých jedinců. Prvním příznakem je šeroslepost, která je doprovázena změnami sítnice. Oční spojivky jsou suché, později dochází ke vředům na rohovce, které vedou k zánětům a končí perforací a slepotou. Kůže je suchá, vlasy jsou drsné. Zpomaluje se růst, rány se hůře hojí. Léčbou je podávání až 20 000 j. vitaminu A/kg po 5 dnů.

Doporučené téma: Léčba cholesterolu

Poslední článek:
Léčba vysokého cholesterolu a pacienti „lajdáci“ – co všechno hrozí?
Vysoká hladina cholesterolu v krvi vyžaduje léčbu. Většinou se jedná o běh na dlouhou trať. Nemálo pacientů však...  zobrazit téma

Jak se projevuje nadbytek vitaminu A?

Nadbytek vitaminu A se projevuje ve dvou formách při nadměrném příjmu karotenoidů v potravě. Jedná se spíše o kosmetický problém, neboť kůže se barví dožluta, zejména na dlaních a ploskách nohou. Terapie spočívá ve vynecháních příslušných potravin obsahujících karotenoidy při nadměrném příjmu vitaminu A. Tento problém se vyskytuje hlavně v polárních oblastech u lovců a badatelů (požívání jater ledních medvědů) nebo po nadměrném přívodu zeleniny a rybího tuku (děti příliš pečlivých rodičů), event. po dlouhodobém léčebném podávání přípravků s vitaminem A (např. v kožním lékařství). Projeví se buď jako akutní otrava s bolestí břicha, nevolností, bolestmi hlavy, zvracením, závratí a podrážděností. Po několika dnech dojde k loupání kůže na celém těle. Chronická otrava vede k podrážděnosti, nechutenství, bolestem hlavy, poklesu hmotnosti, svědění, kůže je suchá, olupuje se, padají vlasy. Může dojít i k poškození jater. Příznaky se upravují po vysazení přívodu vitaminu.

Denní potřeba vitaminu A (pro dospělé) je 0,8–1,1 mg. Denní potřeba beta-karotenu (pro dospělé) je 1,6–2,2 mg.

Líbí se vám článek?
0 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: