Víte, co je to ciguatera?

  • Redakce uLékaře.cz
  • 28.5.2007
  • Aktualizace: 21.10.2008
  • Medicína

Ciguatera

V tomto zimním čase se najde nemálo lidí, kteří ve snaze ohřát se na sluníčku a utéci z těchto mrazivých dní, odjíždí do tropických zemí. Měli by vědět, že je tam kromě všech pozitivních věcí, které tyto zájezdy nabízejí, může čekat i nemilé překvapení v podobě onemocnění nazývaného ciguatera neboli otrava rybami.

Kdo je ohrožen?

Toto onemocnění, které bylo objeveno teprve nedávno, vzniká po konzumaci zkažených ryb. Podle odhadů touto nemocí onemocní ročně asi 50 000 lidí. Nejrizikovější skupinou jsou lidé cestující do tropů a samozřejmě také jejich obyvatelé. Lékaři proto varují: cestujete-li do endemických oblastí výskytu této choroby, vynechte ze svého jídelníčku některé ryby. V žádném případě se nedoporučuje jíst barakudu nebo murénu. V případě jiných ryb je třeba se vždy informovat v dané oblasti, jaké další druhy ryb mohou být kontaminované.

Ciguatera neboli otrava rybami
Ciguatera neboli otrava rybami

Příznaky

V popředí jsou zejména trávicí a střevní obtíže, zvracení, průjem. Dalšími příznaky mohou být bodavé pocity na kůži, bolest hlavy, mlhavé vidění, závratě a poruchy krevního oběhu. Může však dojít i k bolestem svalů a kloubů a k pocitu náhlé slabosti. Lékaři upozorňují, že nemoc se může přenést také pohlavním stykem. V případě, že dojde k nákaze těhotné ženy, může ciguatera způsobit i potrat. Přestože otrava obvykle po několika dnech ustoupí, může se stát, že ještě několik měsíců, v extrémních případech několik roků, přetrvávají příznaky neurologického charakteru. Nemoc se může dokonce i vrátit, někdy jako důsledek konzumace alkoholu nebo změny stravovacích návyků. Ciguatera může v ojedinělých případech vést až ke smrti, následkem selhání srdce. Výskyt takovýchto případů je naštěstí velmi ojedinělý.

Léčba

Léčba nákazy se dosud soustřeďovala především na zmírnění příznaků a pacientům se podávaly infuze.

Podle německých a amerických úřadů jsou vysoce rizikovými oblastmi Karibik, Tichomoří a části Indického oceánu. V pobřežních částech těchto oblastí jsou zdroji toxinů ciguatery zvláště útesové ryby, jako je makrela, muréna či barakuda.

Líbí se vám článek?
-1 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: