Víte, co jsou to bronchiektazie?

  • Redakce uLékaře.cz
  • 28.5.2007
  • Aktualizace: 21.10.2008
  • Medicína

Bronchiektasie

Termín bronchiektazie znamená rozšíření průdušek (neboli bronchů), které je obvykle provázeno jejich chronickým zánětem. Většinou zaujímají ohraničenou oblast plic, v polovině případů je najdeme oboustranně.

Jak bronchiektazie vznikají?

Na jejich vzniku se podílejí dva důležité faktory: ucpání části průdušek zánětem nebo cizím tělesem a následné poškození jejich stěny.

Léčba někdy vyžaduje chirurgické odstranění části plic
Léčba někdy vyžaduje chirurgické odstranění části plic

Proč bronchiektazie vznikají?

Bronchiektazie mohou být vrozené – na podkladě nedostatečného vývoje dýchacích cest. Dále mohou vznikat na podkladě akutního nebo chronického zánětu. Často bývají způsobeny nepoznanými vdechnutými tělesy či nádory průdušek.

Jak se bronchiektazie projevují?

Nemocní trpí na chronický kašel s tvorbou hlenů, zvláště ráno. V průběhu dne se množství vykašlaných hlenů zmenšuje. Může dojít i k vykašlávání krve. U pacientů se také často opakují záněty plic.

Jak se toto onemocnění léčí?

Při průkazu izolovaných jednostranných bronchietazií je na místě chirurgický výkon, jinak volíme konzervativní léčbu. Nemocným se podávají antibiotika. Současně s podáváním antibiotik je důležitá i tzv. fyzikální léčba, která zahrnuje inhalace léků rozšiřujících průdušky (bronchodilatancií), následné polohování, dýchání proti odporu. Je-li nepříznivá odpověď na správnou konzervativní léčbu, je na místě uvažovat o chirurgickém odstranění postižené části plic.

Jakou má toto onemocnění prognózu?

Vyhlídky nemocných záleží na vyvolávající příčině nemoci, na stupni změn postižených průdušek a jejich rozsahu. Dobrá plicní hygiena a ochrana před infekčními komplikacemi v postižené části plic mohou vést k ústupu bronchiektazií.

Líbí se vám článek?
+3 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: