Akné

  • Dotaz od: Martina Tomanová
  • Publikováno: 2.7.2009
  • uLékaře.cz

Dobrý den, je mi 26 let a již rok a půl mám problémy s akné na obličeji a dekoltu. Cca 2 x do měsíce se mi objeví nateklé vřídky a hluboký zánět, nejvíce na tvářích. Neustále mám rozšířené a ucpané póry. Pleť pravidelně čistím, vyzkoušela jsem všechnu možnou kosmetiku(Garnier, Clear&clean, Eucerin, tea tre), ale nic nepomáhá. Tablety Viaderm jsem užívala půl roku a také nepomohly. Dále kyselinu listovou, zinek, selen, křemík, vitamín E bez výsledku. Pleť mám dva týdny neuvěřitelně mastnou nebo naopak suchou. Dříve jsem chodila do solária, ale kvůli stavu pleti v současnosti jen vyjímečně, když je pleť bez zánětů. Před 3 lety jsem brala hormonální antikoncepci DIane, Mercilon, Yadine, pleť byla v pořádku. Po vysazení jsem za dva roky zhubla 20kg(které jsem nabrala při užívání antikoncepce) a cca po roce jsem začala mít problémy s pletí. Mám strach znovu brát antikoncepci kvůli váze, a nevím, zda tolik souvisí se stavem mé pleti. Před začátkem užívání antikoncepce, jsem tak hrozné problémy neměla. V současné době užívám tablety Pangamin a vlákninu psyllium, v jídelníčku mám spoustu ovoce a zeleniny, celozrného pečiva atd. Téměř nejím smažené ani sladké. Sledovala jsem, zda se stav pleti nemění v závisloti na jídle. Ale je stejný. Zkoušela jsem i vynechat veškerou kosmetiku, v domění, že pleť může být přecitlivělá z přehnané péče, ale po dvou dnech, kdy vypadala výborně, se mi přes noc vytvořili na tvářích hluboké záněty. Nepoužívám make up, ani žádný krycí krém, aby se pleť zbytečně neucpávala. Mj, jsem kuřačka cca 7let(10cig denně). Můžete mi poradit na jakého lékaře bych se měla obrátit, nevím kde začít, zda problémy mohou souviset se stavem střev nebo krve... Předem děkuji za Vaši odpověď. Martina

Odpověď odborníka:

Vaše problémy souvisí především s hormonálními změnami v průběhu menstruačního cyklu. Antikoncepce může mít pozitivní efekt ( zejména přípravky s tzv. antiandrogenním účinkem - např. Diane, jeanine..). Dietní opatření nemají zásadní vliv na akné, nedoporučuji vitamíny skupiny B, ty mohou akné naopak zhoršovat (pangamin). Navštivte kožního lékaře, který vám předepíše krémy či gely ke každodennímu ošetřování.

 
Líbí se vám odpověď?
-1 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
Naposledy čtené:
 
Doporučený článek:

Soutěžte s Belcurou

 celý článek
Doporučený článek:

Soutěžte s Belcurou

Atopická, suchá nebo podrážděná pokožka bezesporu vyžaduje důslednou péči. Svědění v těchto případech dokáže být velice nepříjemné. Kůže je navíc zranitelná a náchylnější k...  celý článek

x