Pálení žáhy

Dobrý den, už asi přes měsíc mne pálí žáha. První dva týdny mne pálila v kuse ale po 7 denní dietě přestala. Bohužel jsem si dala džus a zase to začalo. Pálí mě hlavně po kořeněných jídlech, džusech apod. Pomáhá mi mléko. Když mě žáha začne pálit tak cítím bolest při polikání. Byla jsem u své obvodní lékařky a ta mi předepsala Helicid 20 a řekla mi, že už se budu muset omezit na pořád v těch jídlech které mi nedělají dobře. Mě se to zdá zvláštní, myslela jsem si že by mi měli udělat nejaké vyšetření jícnu a také si myslím, že kdyby se to správně léčilo nemusela bych se omezovat pořád. Prosím poraďte co mám dělat. Mám na to vyšetření jít někam jinam? co si o tom myslíte?

Odpověď odborníka:

Dobrý den Moniko! Refluxní choroba jícnu, kterou trpíte, má dvě příčiny: jednou z nich je slabost dolního jícnového svěrače, který má tendenci nedovírat se a vpouští tak kyselý žaludeční obsah zpět do jícnu ( toto vracení se kyselých žaludečních šťáv zpět do jícnu se nazývá reflux, pokud je výrazný, může způsobit poškození jícnu, hltanu, hrtanu i dýchacích cest). Druhou příčinou je snížená odolnost sliznic k působení těchto kyselých šťáv. Helicid umí snížit kyselost vracejících se šťáv, ale neodstraní příčinu problému. Léčba tedy bývá dlouhodobá a po jejím vysazení se potíže většinou znovu vrací. Cílem režimových opatření je vyhnout se jídlům, která zvyšují kyselost žaludeč. obsahu a zvyšují ochablost jícnového svěrače a celou situaci tedy zhoršují, spánek ve zvýšené poloze zabraňuje nočnímu vracení šťáv a poškozování sliznice jícnu. Zavedení režimových opatření tedy nemá za cíl vás omezovat, ale chránit sliznice vašeho zažívacího traktu před působením žaludečních šťáv, užívání léků je jen další podpůrnou metodou. Existuje i operativní léčba, ale ta je vzhledem ke své náročnosti vyhrazena pro pacienty, kteří nereagují na jiný druh léčby.

Poradna uLékaře.cz

Nečekejte a poraďte se ihned s naším lékařem!

Rychlá odpověď

již do 6 hodin

Za pár kaček

již od 29 Kč

A bez čekání

žádné čekárny a nemocnice

Diskuze čtenářů Nové téma | zodpovězené dotazy
Pálení žáhy | Od: milpa | 28.7.2010 10:29
Silné pálení žáhy nutící ke kašli - tímto problémem trpím už léta a nikdo se tím nijak moc nezabývá, byl mi předepsán OMEPRAZOL-RATIOPHARM 20 MG, což je stejné jako helicid (http://www.mzcr.cz/leky.aspx?naz=helicid&kod=25361), úleva nic moc a po vysazení se to zase vrátilo. Asi před měsícem mi známý poradil lék Pantoloc CONTROL 20mg, balení 14 tbl stojí +- 165,- kč, název jsem zapomněla, ale pamatovala jsem si vzhled balení, lékárnice mi tento lék vůbec nenabídla, až jsem jej uviděla, omlouvala se, že je to úplně nový lék, který dostali den předtím a proto si na něj nevzpomněla. Užívala jsem ho podle návodu 3 dny za sebou jednu tabletu denně a stal se asi zázrak, od té doby jsem měla mírné potíže asi 2x, které ale velice brzy ustaly samy bez léků. Že by zázračné pilulky !!!
reagovat
 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: