Polymorfní obtíže

Předem říkám, že dotazů bude hned několik. Chtěla bych se zeptat, jestli je normální, když po skončení menstruace mám výtok - např. 5 dní po menstruaci, když už nekrvácím, mám bílý až hnědý "hlen", den před menstruací je nahnědlý, načervenalý. Výtok se objevuje každý den, kromě menstruace. Takto to mám cca od 11 let, ale menstruaci mám od 12/13, nejsem si jista. Moje matka mi na to řekla, že se špatně utírám, ale to mi přijde s prominutím jako blbost. Docházím k psycholožce, ta mi předepsala antidepresiva, ještě jsem je nezačala brát. Zároveň mám předepsanou antikoncepci, ale tu také ještě neberu. Je tedy možné, že dohromady by to mohlo mít nějaké vedlejší účinky? Také mám často křeče (hlavně po ránu) v lýtkovém svalu, někdy i v chodidle (zespodu), poté mě noha minimálně 3 dny bolí. "Tejpy" jsem zkoušela, ale nepomáhají. Nevíte, čím by to mohlo být, plus co pro to udělat? A poslední dotaz ... Mám problémy s dýcháním. Když jdu, hned se zadýchám, uběhnu malý kousek a už nemůžu pořádně dýchat, často mě píchá v boku, atd. Také mi je často zima, ale jindy se rychle přehřeju (např. u běhání). Zkrátka teplotně mi není nikdy akorát. Děkuji za reakci na mé dotazy

Odpověď odborníka:

Milá Lucie, vezmu to popořádku:
Nepíšete, jak dlouho obvykle menstruujete. Tzv. špinění (což může být Váš případ), těsně před a v závěru menstruace je normální a obvyklé. Pokud nemáte žádné jiné obtíže, zřejmě se nebude jednat o závažný problém. Vzhledem k tomu, že máte předepsanou antikoncepci předpokládám, že na gynekologii již chodíte. Můžete to tedy bez obav probrat se svým gynekologem, který Váš problém zhodnotí komplexně i vzhledem k délce cyklu a krvácení, případně doplní ultrazvukové vyšetření, pokud uzná za vhodné.

Nějaké vedlejší účinky mohou mít jak antikoncepce, tak antidepresiva i samy o sobě. Tyto dvě lékové skupiny se zřejmě nebudou nijak zásadně ovlivňovat. Vzhledem k tomu, že nepíšete, jaké konkrétní léky máte brát, víc Vám k tomu říct nemohu. Zeptejte se v lékárně při vyzvedávání léků, tam Vám to jistě řeknou přesně.

Na křeče v lýtku zkuste užívat magnesium v dostatečné dávce, např. Magne B6 2-2-2, nebo něco jiného, opět Vám poradí v lékárně. Pokud se obtíže do měsíce nezlepší, poraďte se se svým lékařem.

Co se týče problémů s dechem, nevím, co bych poradila jiného, než návštěvu lékaře. Bez vyšetření není možné Vaše potíže ani objektivizovat, ani poradit, co by Vám pomohlo. Píchání v boku je obvyklý problém běžců začátečníků, který obvykle se zlepšující se kondicí ustupuje.

Ohledně Vašeho teplotního rozpoložení by snad stálo za to vyšetřit štítnou žlázu, obraťte se na svého praktického lékaře. Příznaky pro její onemocnění však nejsou typické.

Pokud Vám byla předepsána antidepresiva, je možné, že se po nějakém čase, co je začnete užívat, zlepší i ostatní Vaše zdravotní obtíže. S pozdravem MUDr. Barbora Bačová

MUDr. Barbora Bačová
MUDr. Barbora Bačová

Specializace: Praktické lékařství
Pracoviště: Klinika pracovního a cestovního lékařství Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze

 
Líbí se vám odpověď?
+2 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: